anaconda - en to fi translation catalogue (1185 entries)

en: 
    
    Press 'OK' to choose a different partitioning option.
fi: 
    
    Paina OK valitaksesi erilaisen osiointivaihtoehdon.

en: 
    
    Press 'OK' to exit the installer.
fi: 
    
    Poistu asennusohjelmasta painamalla OK.

en: 
    
    The installer has detected %s MB of RAM.
fi: 
    
    Asennusohjelma on havainnut %s Mt keskusmuistia.

en: 
    
    Unknown Error.  Aborting.
fi: 
    
    Tuntematon virhe. Keskeytetään.

en: 
    
    WARNING! ALL DATA ON THE TARGET DRIVES WILL BE DESTROYED.
fi: 
    
    VAROITUS! KAIKKI TIEDOT KOHDELEVYILLÄ TUHOUTUVAT.

en: 
    
    WARNING!!! VNC server running with NO PASSWORD!
    You can use the vncpassword=<password> boot option
    if you would like to secure the server.
fi: 
    
    VAROITUS!!! VNC-palvelin on käynnissä ILMAN SALASANAA!
    Voit käyttää vncpassword=<salasana>-käynnistysvalitsinta
    tehdäksesi palvelimen turvalliseksi.

en: 
    
    You chose to connect to a listening vncviewer. 
    This does not require a password to be set.  If you 
    set a password, it will be used in case the connection 
    to the vncviewer is unsuccessful
fi: 
    
    Valitsit kuuntelevaan vncvieweriin yhdistämisen. 
    Tämä ei vaadi salasanan asettamista. Jos asetat 
    salasanan, sitä käytetään mikäli vncvieweriin 
    yhdistäminen ei onnistu

en: 
    
    You chose to execute vnc with a password.
fi: 
    
    Valitsit vnc:n suorittamisen ilman salasanaa.

en: 
    This cannot be corrected in cmdline mode.
    Halting.
fi: 
    Tätä ei voi korjata komentorivitilassa.
    Lopetetaan.

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements   |  <Space> selects   |  <F12> next screen
fi:   <Tab>/<Alt-Tab> vaihtaa elementtiä | <Välil.> valitsee | <F12> seuraava

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
fi:   <Tab>/<Alt-Tab> vaihtaa kohtaa  | <Väli> valitsee | <F12> seuraava

en:  against anaconda at %s
fi:  anacondasta osoitteessa %s

en:  with the provider of this software.
fi:  tämän ohjelmiston tekijälle.

en: %(productName)s %(productVersion)s installation
fi: %(productName)s %(productVersion)s -asennus

en: %(productName)s %(productVersion)s installation on host %(name)s
fi: %(productName)s %(productVersion)s -asennusohjelma koneessa %(name)s

en: %(type)s filesystem check failure on %(device)s:
fi: %(type)s-tiedostojärjestelmän tarkistus epäonnistui laitteella %(device)s:

en: %s Byte | %s Bytes
fi[0]: %s tavu
fi[1]: %s tavua

en: %s Installer
fi: %s-asennusohjelma

en: %s KB
fi: %s kt

en: %s MB
fi: %s Mt

en: %s directory:
fi: %s -hakemisto:

en: %s has a partition type of 0x82 (Linux swap) but does not appear to be formatted as a Linux swap partition.
    
    Would you like to format this partition as a swap partition?
fi: Osion %s tyyppi on 0x82 (Linux-sivutusosio), mutta näyttää siltä, ettei sitä ole alustettu Linux-sivutusosioksi.
    
    Haluatko alustaa tämän osion sivutusosioksi?

en: %s must have a %s disk label.
fi: Levyllä %s on oltava %s-levynimiö (disk label).

en: %s must have a bsd disk label.
fi: Levyllä %s on oltava dsd-levynimiö (disk label).

en: %s must have a mac disk label.
fi: Levyllä %s on oltava mac-levynimiö (disk label).

en: '%s' is an invalid IP address.
fi: "%s" on epäkelpo IP-osoite.

en: '%s' is not a valid IPv6 address.
fi: "%s" ei ole kelvollinen IPv6-osoite.

en: (Max size is %s MB)
fi: (Suurin koko on %s Mt)

en: /boot/efi is not EFI.
fi: /boot/efi ei ole EFI.

en: <Enter> to exit
fi: Poistu painamalla <Enter>

en: <Not Applicable>
fi: <Ei käytettävissä>

en: <Space>,<+>,<-> selection   |   <F2> Add drive   |   <F12> next screen
fi:  <Väli>,<+>,<-> valinta   |   <F2> Lisää asema   |   <F12> seuraava ruutu

en: <b>%s device(s) (%s MB) selected</b> out of %s device(s) (%s MB) total.
fi: <b>%s laitetta (%s MB) valittuna</b> / %s laitetta (%s MB) yhteensä.

en: <b>%s devices (%s) selected</b> out of %s devices (%s) total.
fi: <b>%s laitteita (%s) valittuna</b> / %s laitteita (%s) yhteensä.

en: <b>CHAP _Password:</b>
fi: <b>CHAP-_salasana:</b>

en: <b>CHAP _Username:</b>
fi: <b>CHAP-_käyttäjätunnus:</b>

en: <b>Data Storage Devices</b> (to be mounted only)
fi: <b>Tietojen tallennuslaitteet</b> (pelkästään liitetään)

en: <b>Device number:</b>
fi: <b>Laitenumero:</b>

en: <b>Gateway:</b>
fi: <b>Yhdyskäytävä:</b>

en: <b>IPv4 Address:</b>
fi: <b>IPv4-osoite:</b>

en: <b>IPv6 Address:</b>
fi: <b>IPv6-osoite:</b>

en: <b>Install Target Devices</b>
fi: <b>Asennuksen kohdelaitteet</b>

en: <b>Installing %(pkgStr)s</b> (%(size)s)
fi: <b>Asennetaan %(pkgStr)s</b> (%(size)s)

en: <b>Nameserver:</b>
fi: <b>Nimipalvelin:</b>

en: <b>Repository _name:</b>
fi: <b>Asennuslähteen _nimi:</b>

en: <b>Repository _type:</b>
fi: <b>Asennuslähteen _tyyppi:</b>

en: <b>Reverse CHAP P_assword:</b>
fi: <b>Käänteisen CHAPin s_alasana:</b>

en: <b>Reverse CHAP U_sername:</b>
fi: <b>Käänteisen CHAPin k_äyttäjätunnus:</b>

en: <b>Shrink partition _to size (in MB):</b>
fi: <b>Koon muutoksen _tavoite (megatavuissa):</b>

en: <b>Tip:</b> All Linux filesystems on install target devices will be reformatted and wiped of any data.  Make sure you have backups.
fi: <b>Vinkki:</b> Kaikki kohdelaitteiden Linux-tiedostojärjestelmät alustetaan, jolloin kaikki tiedot katoavat. Varmista että tiedoista on olemassa varmuuskopiot.

en: <b>Tip:</b> Install target devices will be reformatted and wiped of any data.  Make sure you have backups.
fi: <b>Vinkki:</b> Asennuksen kohdelaitteet alustetaan, jolloin kaikki tiedot katoavat. Varmista että tiedoista on olemassa varmuuskopiot.

en: <b>Tip:</b> Selecting a drive on this screen does not necessarily mean it will be wiped by the installation process.  Also, note that post-installation you may mount drives you did not select here by modifying your /etc/fstab file.
fi: <b>Vinkki:</b> Levyn valitseminen tässä ruudussa ei välttämättä tarkoita, että se tyhjennetään asennuksen aikana. Huomaa myös, että asennuksen jälkeen voit /etc/fstab-tiedostoa muokkaamalla liittää levyjä, joita et valinnut tässä ruudussa.

en: <b>Tip:</b> Your filesystems on install target devices will not be wiped unless you choose to do so during customization.
fi: <b>Vinkki:</b> Asennuksen kohdelaitteiden tiedostojärjestelmiä ei tyhjennetä, ellet valitse tyhjennystä mukautusvaiheessa.

en: <b>Which %s installation would you like to upgrade?</b>
fi: <b>Minkä %s -asennuksen haluat päivittää?</b>

en: <b>_Interface:</b>
fi: <b>_Verkkoliitäntä:</b>

en: <b>_Target IP Address:</b>
fi: <b>_Kohteen IP-osoite:</b>

en: <b>iSCSI Initiator _Name:</b>
fi: <b>iSCSI-asiakaslaitteen _nimi:</b>

en: <span size="small" color="gray">Create a RAID formated partition</span>
fi: <span size="small" color="gray">Luo RAID-osio</span>

en: <span size="small" color="gray">Create a logical volume on selected volume group</span>
fi: <span size="small" color="gray">Luo looginen taltio valittuun taltioryhmään</span>

en: <span size="small" color="gray">Create an LVM formated partition</span>
fi: <span size="small" color="gray">Luo LVM-osio</span>

en: <span size="small" color="gray">Facilitates RAID device creation</span>
fi: <span size="small" color="gray">Helpottaa RAID-laitteen luomista</span>

en: <span size="small" color="gray">General purpose partition creation</span>
fi: <span size="small" color="gray">Yleiskäyttöisen osion luominen</span>

en: <span size="small" color="gray">Requires at least 1 free LVM formated partition</span>
fi: <span size="small" color="gray">Vaatii vähintään yhden vapaan LVM-osion</span>

en: <span size="small" color="gray">Requires at least 2 free RAID formated partitions</span>
fi: <span size="small" color="gray">Vaatii vähintään kaksi vapaata RAID-osiota</span>

en: A RAID%d set requires atleast %d members
fi: RAID%d-pakka vaatii vähintään %d jäsentä

en: A boot loader password prevents users from changing kernel options, increasing security.
fi: Käynnistyslataimen salasana estää käyttäjiä antamasta ytimelle optioita, mikä parantaa turvallisuutta.

en: A fatal error occurred when installing the %s package.  This could indicate errors when reading the installation media.  Installation cannot continue.
fi: Pakettia %s asennettaessa tapahtui vakava virhe. Tämä saattaa johtua asennusmediaa luettaessa tapahtuneesta virheestä. Asennusta ei voida jatkaa.

en: A minimum swap file size of %d MB is recommended.  Please enter a size for the swap file:
fi: Sivutustiedoston suositeltu vähimmäiskoko on %d Mt. Syötä sivutustiedoston koko:

en: A module name must be specified for the kickstart device command.
fi: Kickstart-laitekomennolle on määritettävä sekä moduulin nimi.

en: A password will prevent unauthorized listeners connecting and monitoring your installation progress.  Please enter a password to be used for the installation
fi: Salasana estää luvattomia käyttäjiä yhdistämästä ja seuraamasta asennusta. Syötä asennuksessa käytettävä salasana

en: A screenshot named '%s' has been saved.
fi: Kuvakaappaus tallennettiin nimellä "%s".

en: A swap file is strongly recommended. Failure to create one could cause the installer to abort abnormally.  Are you sure you wish to continue?
fi: Sivutustiedoston luominen on erittäin suositeltavaa. Muussa tapauksessa asennusohjelma saattaa keskeytyä virheeseen. Haluatko varmasti jatkaa?

en: A value is required for the field %s
fi: Kenttään %s pitää syöttää arvo.

en: A value is required for the field %s.
fi: Kenttään %s pitää syöttää arvo.

en: About LVM
fi: Tietoja LVM:stä

en: About RAID
fi: Tietoja RAIDista

en: Absolute Symlinks
fi: Absoluuttiset symboliset linkit

en: Add Advanced Target
fi: Lisää edistynyt kohde

en: Add Device
fi: Lisää laite

en: Add FCP Device
fi: Lisää FCP-laite

en: Add FCP device
fi: Lisää FCP-laite

en: Add FCoE SAN
fi: Lisää FCoE SAN

en: Add Partition
fi: Lisää osio

en: Add Repository
fi: Lisää asennuslähde

en: Add Swap
fi: Lisää sivutustilaa

en: Add _FCoE SAN
fi: Lisää _FCoE SAN

en: Add _ZFCP LUN
fi: Lisää _ZFCP LUN

en: Add _iSCSI target
fi: Lisää _iSCSI-kohde

en: Additional Size Options
fi: Muut kokovalinnat

en: Advanced Server
fi: Edistynyt palvelin

en: Advanced Storage Options
fi: Tallennustilan lisäasetukset

en: Afrikaans
fi: afrikaans

en: After shutdown, please perform a manual IPL from DASD device %s to continue installation
fi: Tee sammutuksen jälkeen manuaalinen IPL DASD-laitteelta %s asennuksen jatkamiseksi

en: After shutdown, please perform a manual IPL from FCP %(device)s with WWPN %(wwpn)s and LUN %(lun)s to continue installation
fi: Tee sammutuksen jälkeen manuaalinen IPL FCP-laitteelta %(device)s WWPN:llä %(wwpn)s ja LUN:llä %(lun)s asennuksen jatkamiseksi

en: After shutdown, please perform a manual IPL from the device now containing /boot to continue installation
fi: Tee sammutuksen jälkeen manuaalinen IPL laitteelta, joka nyt sisältää /boot-liitospisteen asennuksen jatkamiseksi

en: Allowable _Drives:
fi: _Sallitut levyt:

en: Also add this passphrase to all existing encrypted devices
fi: Lisää tämä salalause myös kaikkiin olemassa oleviin salattuihin laitteisiin

en: Also add this passphrase to all existing encrypted devices to streamline the boot process
fi: Lisää tämä salalause myös kaikkiin olemassa oleviin salattuihin laitteisiin käynnistyksen nopeuttamiseksi

en: An error has occurred - no valid devices were found on which to create new file systems. Please check your hardware for the cause of this problem.
fi: Virhe. Ei löytynyt laitteita, joille voitaisiin luoda uusia tiedostojärjestelmiä. Tarkista laitteistosi.

en: An error occured finding the installation image on your hard drive.  Please check your images and try again.
fi: Virhe etsittäessä asennuskuvaa kiintolevyltä. Tarkista levykuvat ja yritä uudelleen.

en: An error occurred converting the value entered for "%(field)s":
    %(errmsg)s
fi: Kentän "%(field)s" arvoa muunnettaessa tapahtui virhe:
    %(errmsg)s

en: An error occurred mounting device %(path)s as %(mountpoint)s.  You may continue installation, but there may be problems.
fi: Virhe liitettäessä laitetta %(path)s liitospisteeseen %(mountpoint)s. Voit jatkaa asennusta, mutta siinä saattaa olla ongelmia.

en: An error occurred mounting device %(path)s as %(mountpoint)s: %(msg)s. This is a fatal error and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to exit the installer.
fi: Virhe liitettäessä laitetta %(path)s liitospisteeseen %(mountpoint)s: %(msg)s. Virhe on vakava eikä asennusta voida jatkaa.
    
    Poistu asennusohjelmasta painamalla Enteriä.

en: An error occurred mounting the source device %s.  This may happen if your ISO images are located on an advanced storage device like LVM or RAID, or if there was a problem mounting a partition.  Click exit to abort the installation.
fi: Lähdelaitetta %s liitettäessä tapahtui virhe. Näin voi käydä, jos ISO-levykuvat ovat edistyneellä tallennuslaitteella, kuten LVM tai RAID, tai osion liittämisessä oli ongelmia. Valitse "Poistu" keskeyttääksesi asennuksen.

en: An error occurred saving screenshots to disk.
fi: Näyttökaappauksia tallennettaessa tapahtui virhe.

en: An error occurred transferring the install image to your hard drive.  This is often cause by damaged or low quality media.
fi: Siirrettäessä asennusohjelmaa kiintolevylle tapahtui virhe. Asennusmedia on todennäköisesti viallinen tai huonolaatuinen.

en: An error occurred transferring the install image to your hard drive. You are probably out of disk space.
fi: Siirrettäessä asennusohjelmaa kiintolevylle tapahtui virhe. Järjestelmässä on todennäköisesti liian vähän levytilaa.

en: An error occurred trying to bring up the %s network interface.
fi: Verkkoliitäntää %s käynnistettäessä tapahtui virhe.

en: An error occurred trying to mount some or all of your system. Some of it may be mounted under %s.
    
    Press <return> to get a shell. The system will reboot automatically when you exit from the shell.
fi: Tapahtui virhe liitettäessä koko järjestelmää tai sen osaa hakemistopuuhun. Osa siitä saattaa olla liitettynä %s-hakemistoon.
    
    Paina Enter päästäksesi komentotulkin. Järjestelmä käynnistyy uudelleen automaattisesti, kun poistut komentotulkista.

en: An error occurred unmounting the disc.  Please make sure you're not accessing %s from the shell on tty2 and then click OK to retry.
fi: Levyä ei voitu irrottaa. Varmista, ettet käytä hakemistoa %s komentorivillä virtuaalikonsolilla 2 ja valitse OK, jolloin irrotusta yritetään uudelleen.

en: An error occurred when attempting to load an installer interface component.
    
    className = %s
fi: Virhe ladattaessa asennuksen rajapintakomponenttia.
    
    className = %s

en: An error occurred when trying to create %(mountpoint)s: %(msg)s.  This is a fatal error and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to exit the installer.
fi: Virhe yritettäessä luoda %(mountpoint)s: %(msg)s. Virhe on vakava eikä asennusta voida jatkaa.
    
    Poistu asennusohjelmasta painamalla Enteriä.

en: An error occurred when trying to create %s.  Some element of this path is not a directory. This is a fatal error and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to exit the installer.
fi: Kohdetta %s luotaessa tapahtui virhe. Tämän polun jokin osa ei ole hakemisto. Ongelma on vakava, eikä asennusta voida jatkaa.
    
    Poistu asennusohjelmasta painamalla Enteriä.

en: An error occurred while saving the screenshot.  If this occurred during package installation, you may need to try several times for it to succeed.
fi: Näyttökaappausta tallennettaessa tapahtui virhe. Jos tämä tapahtui pakettien asennuksen aikana, voit joutua yrittämään useasti ennen kuin tallennus onnistuu.

en: An error was encountered while migrating filesystem on device %s.
fi: Laitteen %s tiedostojärjestelmän siirtämisessä tapahtui virhe.

en: An unhandled exception has occurred.  This is most likely a bug.  Please save a copy of the detailed exception and file a bug report
fi: On ilmennyt käsittelemätön poikkeustilanne. Tämä on luultavasti ohjelmavirhe. Voit tallentaa kopion poikkeustilanteen yksityiskohdista ja tehdä vikaraportin

en: Apple Bootstrap
fi: Apple-alkulataus

en: Arabic
fi: arabia

en: Are you sure you want to delete the logical volume "%s"?
fi: Haluatko varmasti poistaa loogisen taltion "%s"?

en: Are you sure you want to reset the partition table to its original state?
fi: Haluatko varmasti palauttaa osiotaulun alkuperäiseen tilaansa?

en: Are you sure you want to skip entering a passphrase for device %s?
    
    If you skip this step the device's contents will not be available during installation.
fi: Haluatko varmasti ohittaa salalauseen syöttämisen laitetta %s varten?
    
    Jos ohitat tämän kohdan, laitteella olevia tietoja ei voi käyttää asennuksen aikana.

en: Are you sure you wish to exit the installer?
fi: Haluatko varmasti poistua asennusohjelmasta?

en: Assamese
fi: asami

en: At least one existing installation has been detected on your system.  What would you like to do?
fi: Järjestelmästä on löydetty ainakin yksi olemassa oleva asennus. Mitä haluat tehdä?

en: At least one unused physical volume partition is needed to create an LVM Volume Group.
    
    Create a partition or RAID array of type "physical volume (LVM)" and then select the "LVM" option again.
fi: Vähintään yksi käyttämätön osio tarvitaan taltioryhmän luontiin.
    
    Luo osio tai RAID-laite ja aseta sen tyypiksi "fyysinen taltio (LVM)" ja valitse "LVM" uudelleen.

en: At least two unused software RAID partitions are needed to create a RAID device.
    
    First create at least two partitions of type "software RAID", and then select the "RAID" option again.
fi: RAID-laitteen luomiseksi tarvitaan vähintään kaksi käyttämätöntä
    ohjelmisto-RAID-osiota.
    
    Luo ensin vähintään kaksi osiota, joiden tyypiksi on valittava "ohjelmisto-RAID", ja valitse sitten "RAID" uudelleen.

en: Attempting to connect to vnc client on host %s...
fi: Otetaan yhteyttä VNC-asiakkaaseen koneella %s...

en: Automatic Partitioning Errors
fi: Automaattisen osioinnin virheet

en: BIOS Drive Order
fi: Asemien järjestys BIOSissa

en: Back
fi: Takaisin

en: Bad argument to HD kickstart method command: %s
fi: Virheellinen parametri kiintolevy-kickstartin komennolle: %s

en: Bad argument to NFS kickstart method command: %s
fi: Virheellinen parametri NFS-kickstartin komennolle: %s

en: Bad argument to URL kickstart method command: %s
fi: Virheellinen parametri URL-kickstartin komennolle: %s

en: Bad argument to device kickstart method command: %s
fi: Virheellinen parametri laite-kickstartin komennolle: %s

en: Bad argument to kickstart network command: %s
fi: Virheellinen parametri kickstartin network-komennolle: %s

en: Bad argument to shutdown kickstart method command: %s
fi: Virheellinen parametri sammutus-kickstartin komennolle: %s

en: Bad bootproto %s specified in network command
fi: Virheellinen käynnistysprotokolla %s network-käskyssä

en: Basic Devices
fi: Peruslaitteet

en: Basic Storage Devices
fi: Tavallisia massamuistilaitteita

en: Below are the storage devices you've selected to be a part of this installation.  Please indicate using the arrows below which devices you'd like to use as data drives (these will not be formatted, only mounted) and which devices you'd like to use as system drives (these may be formatted).
fi: Alla ovat massamuistilaitteet, jotka on valittu asennusta varten. Merkitse nuolilla mitä laitteita käytetään tietojen tallennukseen (näitä ei alusteta, pelkästään liitetään) ja mitä laitteita käytetään järjestelmälevyinä (nämä saatetaan alustaa).

en: Bengali
fi: bengali

en: Bengali(India)
fi: bengali (Intia)

en: Boot
fi: Käynnistys

en: Boot Loader Configuration
fi: Käynnistyslataimen asetukset

en: Boot label contains illegal characters
fi: Käynnistysnimiössä on kiellettyjä merkkejä.

en: Boot loader device
fi: Käynnistyslatainlaite

en: Boot loader operating system list
fi: Käynnistyslataimen käyttöjärjestelmäluettelo

en: Bootable RAID1 set members must be partitions.
fi: Käynnistävän RAID1-joukon jäsenten on oltava osioita.

en: Bootable partitions can only be on RAID1 devices.
fi: Käynnistysosiot (/boot) sallitaan vain RAID-1:ssä.

en: Bootable partitions cannot be on a RAID device.
fi: Käynnistysosiot eivät voi olla RAID-laitteella.

en: Bootable partitions cannot be on a logical volume.
fi: Käynnistysosio ei voi olla taltioryhmässä.

en: Bootable partitions cannot be on an %s filesystem.
fi: Käynnistysosiot eivät voi olla %s-tiedostojärjestelmällä.

en: Bootable partitions cannot be on an encrypted block device
fi: Käynnistysosiot eivät voi olla salatulla lohkolaitteella

en: Bootloader
fi: Käynnistyslatain

en: Bulgarian
fi: bulgaria

en: CHAP password
fi: CHAP-salasana

en: CHAP username
fi: CHAP-käyttäjätunnus

en: C_ontinue
fi: _Jatka

en: Can't have a question in command line mode!
fi: Ei kysymyksiä komentorivitilassa!

en: Cancel
fi: Peru

en: Cancelled
fi: Peruutettu

en: Cannot Delete
fi: Ei voida poistaa

en: Cannot find hard drive for BIOS disk %s
fi: BIOS-levylle %s ei löydy kiintolevyä

en: Cannot find kickstart file on CDROM.
fi: CD:ltä ei löydy kickstart-tiedostoa.

en: Cannot find kickstart file on hard drive.
fi: Kickstart-tiedostoa ei löydy kiintolevyltä.

en: Cannot find ks.cfg on removable media.
fi: Irrotettavalta medialta ei löydy tiedostoa ks.cfg.

en: Cannot perform any creation action
fi: Ei voida suorittaa mitään luomistoimintoja

en: Capacity
fi: Koko

en: Caps Lock is on.
fi: Caps Lock on käytössä.

en: Catalan
fi: katalaani

en: Chandev Parameters
fi: Chandev-parametrit

en: Chandev line
fi: Chandev-rivi

en: Change Disc
fi: Vaihda levy

en: Change _password
fi: _Muuta salasana

en: Checking
fi: Tarkistetaan

en: Checking "%s".
fi: Tarkastetaan "%s".

en: Checking dependencies in packages selected for installation
fi: Tarkistetaan asennettaviksi valittujen pakettien riippuvuuksia

en: Checking filesystem on %s
fi: Tarkistetaan tiedostojärjestelmää osiolla %s

en: Checking media.
fi: Tarkastetaan tallennetta.

en: Checksum Test
fi: Tarkistussumman laskenta

en: Chinese(Simplified)
fi: kiina (yksinkertaistettu)

en: Chinese(Traditional)
fi: kiina (perinteinen)

en: Choose "%s" to test the disc currently in the drive, or "%s" to eject the disc and insert another for testing.
fi: Valitse  "%s" tarkastaaksesi asemassa olevan levyn, tai "%s" poistaaksesi sen ja syöttääksesi toisen levyn testausta varten.

en: Choose a Language
fi: Valitse kieli

en: Choose a passphrase for the encrypted devices. You will be prompted for this passphrase during system boot.
fi: Valitse salalause salatuille laitteille. Salalause kysytään käynnistyksen aikana.

en: Choose a passphrase for this encrypted partition. You will be prompted for the passphrase during system boot.
fi: Valitse salalause tälle salatulle osiolle. Salalause kysytään käynnistyksen aikana.

en: Choose this option if you would like to upgrade your existing %s system.  This option will preserve the existing data on your storage device(s).
fi: Valitse tämä, jos haluat päivittää vanhan %s -asennuksen. Tämä valinta säilyttää vanhat tiedot.

en: Choose this option to install a fresh copy of %s on your system.  Existing software and data may be overwritten depending on your configuration choices.
fi: Valitse tämä puhtaan %s -asennuksen tekemiseksi. Olemassa olevat ohjelmat ja tiedot saatetaan ylikirjoittaa riippuen asetusvalinnoista.

en: Clear Disks Selector
fi: Tyhjennettävien levyjen valitsin

en: Clone Drive Tool
fi: Levyn kloonaustyökalu

en: Clone Drives
fi: Kopioi levyt

en: Command line mode requires all choices to be specified in a kickstart configuration file.
fi: Komentorivitilaa varten kaikki valinnat on määritettävä kickstart-asetustiedostossa.

en: Complete
fi: Valmis

en: Completed
fi: Valmiina

en: Con_firm:
fi: _Vahvista:

en: Configure FCoE Parameters
fi: Aseta FCoE-parametrit

en: Configure TCP/IP
fi: Konfiguroi TCP/IP

en: Configure _proxy
fi: Aseta _välityspalvelin

en: Configure iSCSI Parameters
fi: Aseta iSCSI-parametrit

en: Configuring Network Interfaces
fi: Asetetaan verkkoliitäntöjä

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Confirm Delete
fi: Vahvista poisto

en: Confirm Physical Extent Change
fi: Vahvista fyysisen varausyksikön muutos

en: Confirm Reset
fi: Vahvista palautus

en: Confirm passphrase:
fi: Vahvista salalause:

en: Confirm:
fi: Vahvista:

en: Congratulations
fi: Onnittelut

en: Congratulations, your %s installation is complete.
fi: Onnittelut, %s -asennus on valmis.

en: Congratulations, your %s installation is complete.
    
    Please reboot to use the installed system.  Note that updates may be available to ensure the proper functioning of your system and installation of these updates is recommended after the reboot.
fi: Onnittelut, %s -asennus on valmis.
    
    Käynnistä uudelleen käyttääksesi asennettua järjestelmää. Huomaa että järjestelmän toimintaa parantavia päivityksiä saattaa olla saatavilla ja niiden asentaminen uudelleenkäynnistyksen jälkeen on suositeltavaa.

en: Connected!
fi: Yhdistetty!

en: Connecting to FCoE SAN
fi: Yhdistetään FCoE-SANiin

en: Continue
fi: Jatka

en: Copying File
fi: Kopioidaan tiedostoa

en: Copying live image to hard drive.
fi: Kopioidaan live-levykuvaa kiintolevylle.

en: Could not add LUN %(fcplun)s to WWPN %(wwpn)s on zFCP device %(devnum)s (%(e)s).
fi: Ei voitu lisätä LUN:ää %(fcplun)s WWPN:ään %(wwpn)s zFCP-laitteella %(devnum)s (%(e)s).

en: Could not add WWPN %(wwpn)s to zFCP device %(devnum)s (%(e)s).
fi: WWPN:ää %(wwpn)s ei voitu lisätä zFCP-laitteelle %(devnum)s (%(e)s).

en: Could not allocate requested partitions: 
    
    %(msg)s.%(extra)s
fi: Ei voitu varata pyydettyjä osioita: 
    
    %(msg)s.%(extra)s

en: Could not allocate requested partitions: %s.
fi: Ei onnistuttu varaamaan pyydettyjä osioita: %s.

en: Could not correctly delete SCSI device of zFCP %(devnum)s %(wwpn)s %(fcplun)s (%(e)s).
fi: zFCP:n %(devnum)s %(wwpn)s %(fcplun)s SCSI-laitetta ei voitu tuhota oikein (%(e)s).

en: Could not find enough free space for automatic partitioning, please use another partitioning method.
fi: Automaattista osiointia varten ei ole riittävästi vapaata tilaa. Käytä toista osiointimenetelmää.

en: Could not find enough free space for automatic partitioning.  Press 'OK' to exit the installer.
fi: Automaattista osiointia varten ei ole riittävästi vapaata tilaa. Poistu asennusohjelmasta painamalla "OK"-painiketta.

en: Could not free zFCP device %(devnum)s from device ignore list (%(e)s).
fi: zFCP-laitetta %(devnum)s ei voitu vapauttaa laitteiden ohitusluettelosta (%(e)s).

en: Could not log in to any of the discovered nodes
fi: Mihinkään löydetyistä solmuista ei voitu kirjautua

en: Could not read failed attribute of LUN %(fcplun)s at WWPN %(wwpn)s on zFCP device %(devnum)s (%(e)s).
fi: LUN:n %(fcplun)s (WWPN %(wwpn)s, zFCP-laite %(devnum)s) epäonnistunut-attribuuttia ei voitu lukea (%(e)s).

en: Could not remove LUN %(fcplun)s at WWPN %(wwpn)s on zFCP device %(devnum)s (%(e)s).
fi: Ei voitu poistaa LUN:ää %(fcplun)s WWPN:ssä %(wwpn)s zFCP-laitteella %(devnum)s (%(e)s).

en: Could not remove WWPN %(wwpn)s on zFCP device %(devnum)s (%(e)s).
fi: WWPN:ää %(wwpn)s ei voitu poistaa zFCP-laitteelta %(devnum)s (%(e)s).

en: Could not set zFCP device %(devnum)s offline (%(e)s).
fi: zFCP-laitetta %(devnum)s ei voitu asettaa offline-tilaan (%(e)s).

en: Could not set zFCP device %(devnum)s online (%(e)s).
fi: zFCP-laitetta %(devnum)s ei voitu asettaa online-tilaan (%(e)s).

en: Couldn't Create Drive Clone Editor
fi: Asemanmonistuseditoria ei voitu luoda.

en: Couldn't Mount ISO Source
fi: Ei voitu liittää ISO-lähdettä

en: Create
fi: Luo

en: Create Custom Layout
fi: Mukauta luotavia osioita.

en: Create LVM
fi: Luo LVM

en: Create Partition
fi: Luo osio

en: Create Software RAID
fi: Luo ohjelmistopohjainen RAID

en: Create Storage
fi: Luo tallennustilaa

en: Create new boot loader configuration
fi: Luo uudet käynnistyslataimen asetukset

en: Creating
fi: Luodaan

en: Creating %s filesystem on %s
fi: Luodaan %s-tiedostojärjestelmä laitteelle %s

en: Creating %s on %s
fi: Luodaan %s -tiedostojärjestelmä laitteelle %s

en: Creating device %s
fi: Luodaan laitetta %s

en: Creating file %s
fi: Luodaan tiedostoa %s

en: Croatian
fi: kroatia

en: Customize _later
fi: Mukauta m_yöhemmin

en: Czech
fi: tšekki

en: DISPLAY variable not set. Starting text mode.
fi: DISPLAY-muuttujaa ei ole asetettu. Käynnistetään tekstitila.

en: Danish
fi: tanska

en: Default
fi: Oletus

en: Default Boot _Target
fi: Oletuskäynnis_tysvaihtoehto

en: Dependency Check
fi: Riippuvuuksien tarkistus

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Device
fi: Laite

en: Device %s does not appear to contain an installation image.
fi: Laite %s ei näytä sisältävän asennuskuvatiedostoa.

en: Device %s is encrypted. In order to access the device's contents during installation you must enter the device's passphrase below.
fi: Laite %s on salattu. Syötä laitteen salalause käyttääksesi laitteella olevia tietoja asennuksen aikana.

en: Device Filter
fi: Laitesuodin

en: Devices
fi: Laitteet

en: Directory holding image:
fi: Levykuvan sisältävä hakemisto:

en: Dirty File Systems
fi: Likaiset tiedostojärjestelmät

en: Disc Found
fi: Levy löytyi

en: Disc Not Found
fi: Levyä ei löytynyt

en: Disk %s contains BIOS RAID metadata, but is not part of any recognized BIOS RAID sets. Ignoring disk %s. | Disks %s contain BIOS RAID metadata, but are not part of any recognized BIOS RAID sets. Ignoring disks %s.
fi[0]: Levy %s sisältää BIOS-RAID-metadataa, mutta se ei ole mukana missään tunnistetussa BIOS-RAID-joukossa. Ohitetaan levy %s.
fi[1]: Levyt %s sisältävät BIOS-RAID-metadataa, mutta ne eivät ole mukana missään tunnistetussa BIOS-RAID-joukossa. Ohitetaan levyt %s.

en: Do _Not Format
fi: Älä alusta

en: Do you have a driver disk?
fi: Onko sinulla ajurilevyke?

en: Do you want to start the network interfaces on this system?
fi: Haluatko käynnistää lähiverkon järjestelmälle?

en: Do you wish to load any more driver disks?
fi: Haluatko ladata lisää ajurilevykkeitä?

en: Done
fi: Valmis

en: Drive %(drive)s (%(size)-0.f MB) (Model: %(model)s)
fi: Asema %(drive)s (%(size)-0.f MB) (Malli: %(model)s)

en: Driver Disk Source
fi: Ajurilevykkeen lähde

en: Driver disk
fi: Ajurilevyke

en: Driver disk is invalid for this release of %s.
fi: Ajurilevyke ei kelpaa tälle %s:n julkaisulle.

en: Drives
fi: Levyt

en: Due to system changes, your boot loader configuration can not be automatically updated.
fi: Järjestelmämuutosten vuoksi käynnistyslataimen asetuksia ei voida päivittää automaattisesti.

en: Duplicate Device
fi: Toistuva laite

en: Duplicate Label
fi: Toistuva nimiö

en: Dutch
fi: hollanti

en: Dynamic IP Address
fi: Dynaaminen IP-osoite

en: EFI System Partition
fi: EFI-järjestelmäosio

en: E_xit Installer
fi: _Lopeta asennusohjelma

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit LVM Volume Group
fi: Muokkaa taltioryhmää

en: Edit LVM Volume Group: %s
fi: Muokkaa taltioryhmää %s

en: Edit Logical Volume: %s
fi: Muokkaa loogista taltiota: %s

en: Edit Partition: %s
fi: Muokkaa osiota: %s

en: Edit RAID Device
fi: Muokkaa RAID-laitetta

en: Edit RAID Device: %s
fi: Muokkaa RAID-laitetta: %s

en: Edit Repository
fi: Muokkaa asennuslähdettä

en: Eject Disc
fi: Poista levy

en: Enable HTTP proxy
fi: Ota käyttöön HTTP-välityspalvelin

en: Enable IPv4 support
fi: Ota käyttöön IPv4-tuki

en: Enable IPv6 support
fi: Ota käyttöön IPv6-tuki

en: Enable IPv_4 support
fi: Ota käyttöön IPv_4-tuki

en: Enable IPv_6 support
fi: Ota käyttöön IPv_6-tuki

en: Enable network interface
fi: Ota käyttöön verkkoliitäntä

en: Encrypt device?
fi: Salataanko laite?

en: Encrypted
fi: Salattu

en: Encrypting %s
fi: Salataan %s

en: Encryption key escrow requires networking, but there was an error enabling the network on your system.
fi: Vara-avainjärjestelmä (encryption key escrow) vaatii verkkoyhteyttä, mutta verkon käyttöönotossa oli ongelmia.

en: English
fi: englanti

en: Enter Boot Loader Password
fi: Syötä käynnistyslataimen salasana

en: Enter Module Parameters
fi: Syötä moduulin parametrit

en: Enter a boot loader password and then confirm it.  (Note that your BIOS keymap may be different than the actual keymap you are used to.)
fi: Syötä käynnistyslataimen salasana ja vahvista se. (Huomaa, että BIOSin näppäimistöasettelu voi erota nyt käytetystä näppäimistöasettelusta)

en: Enter a label for the boot loader menu to display. The device (or hard drive and partition number) is the device from which it boots.
fi: Syötä nimiö, joka näkyy käynnistyslataimen valikossa. Laite (tai kiintolevy ja osion numero) on se laite, jolta nimiön määrittelemä käyttöjärjestelmä käynnistyy.

en: Enter passphrase for encrypted partition
fi: Syötä salalause salattua osiota varten

en: Enter passphrase:
fi: Syötä salalause:

en: Enter the IPv4 and/or the IPv6 address and prefix (address / prefix).  For IPv4, the dotted-quad netmask or the CIDR-style prefix are acceptable. The gateway and name server fields must be valid IPv4 or IPv6 addresses.
fi: Syötä IPv4- ja/tai IPv6-osoite ja etuliite (osoite / etuliite). IPv4:lle hyväksytään neliosainen aliverkon peite tai CIDR-tyylinen merkintätapa. Yhdyskäytävä- ja nimipalvelinkenttien täytyy olla kelvollisia IPv4- tai IPv6-osoitteita.

en: Error
fi: Virhe

en: Error - the logical volume name %s is not valid.
fi: Virhe - taltioryhmän nimi %s ei kelpaa.

en: Error - the logical volume name contains illegal characters or spaces.  Acceptable characters are letters, digits, '.' or '_'.
fi: Virhe - taltioryhmän nimessä on epäkelpoja merkkejä tai välilyöntejä.  Sallittuja merkkejä ovat kirjaimet, numerot, "." ja "_".

en: Error - the volume group name %s is not valid.
fi: Virhe - taltioryhmän %s nimi ei kelpaa.

en: Error - the volume group name contains illegal characters or spaces.  Acceptable characters are letters, digits, '.' or '_'.
fi: Virhe - taltioryhmän nimessä on epäkelpoja merkkejä tai välilyöntejä. Sallittuja merkkejä ovat kirjaimet, numerot, "." ja "_".

en: Error Configuring Network
fi: Virhe verkkoasetuksia tehtäessä

en: Error Installing Package
fi: Virhe pakettia asennettaessa

en: Error Parsing Kickstart Config
fi: Virhe jäsennettäessä kickstart-asetuksia

en: Error Partitioning
fi: Virhe suoritettaessa osiointia

en: Error Running Transaction
fi: Virhe transaktion suorittamisessa

en: Error Saving Screenshot
fi: Virhe tallennettaessa näyttökaappausta

en: Error Setting Up Repository
fi: Virhe asennuslähteen asettamisessa

en: Error With Data
fi: Virheellinen data

en: Error configuring network device
fi: Virhe verkkolaitteen asetuksia tehdessä

en: Error configuring network device %s
fi: Virhe verkkolaitteen %s asetuksia tehtäessä

en: Error configuring network device:
fi: Virhe verkkolaitteen asetuksia tehdessä:

en: Error determining boot device's disk name
fi: Virhe etsittäessä käynnistyslaitteen levynimeä

en: Error downloading kickstart file
fi: Virhe ladattaessa kickstart-tiedostoa

en: Error downloading updates image
fi: Virhe ladattaessa päivityslevykuvaa

en: Error enabling swap device %(name)s: %(msg)s
    
    The /etc/fstab on your upgrade partition does not reference a valid swap device.
    
    Press OK to exit the installer
fi: Virhe otettaessa käyttöön sivutuslaitetta %(name)s: %(msg)s
    
    Päivitysosion /etc/fstab-tiedosto ei viittaa kelvolliseen sivutuslaitteeseen.
    
    Poistu asennusohjelmasta painamalla OK.

en: Error enabling swap device %(name)s: %(msg)s
    
    This most likely means this swap device has not been initialized.
    
    Press OK to exit the installer.
fi: Virhe otettaessa käyttöön sivutuslaitetta %(name)s: %(msg)s
    
    Tämä johtuu luultavasti siitä, ettei sivutuslaitetta ole alustettu.
    
    Poistu asennusohjelmasta painamalla OK.

en: Error in %s on line %d of kickstart file %s.
fi: Virhe kohdassa %s rivillä %d kickstart-tiedostossa %s.

en: Error opening kickstart file %s: %m
fi: Virhe avattaessa kickstart-tiedostoa %s: %m

en: Error processing %%ksappend lines: %s
fi: Virhe käsiteltäessä %%ksappend-rivejä: %s

en: Error processing LVM.
    There is inconsistent LVM data on %(msg)s.  You can reinitialize all related PVs (%(pvs)s) which will erase the LVM metadata, or ignore which will preserve the contents.  This action may also be applied to all other PVs with inconsistent metadata.
fi: Virhe käsiteltäessä LVM:ää.
    Laitteen %(msg)s LVM-tiedot ovat epäyhtenäiset. Voit alustaa kaikki tähän liittyvät fyysiset taltiot (%(pvs)s) uudelleen, jolloin poistetaan kaikki LVM-metadata, tai voit ohittaa tämän, jolloin LVM:n sisältö säilytetään.

en: Error processing drive:
    
    %(path)s
    %(size)-0.fMB
    %(description)s
    
    This device may need to be reinitialized.
    
    REINITIALIZING WILL CAUSE ALL DATA TO BE LOST!
    
    This action may also be applied to all other disks needing reinitialization.%(details)s
fi: Virhe käsiteltäessä laitetta:
    
    %(path)s
    %(size)-0.fMt
    %(description)s
    
    Laite on ehkä alustettava uudelleen.
    
    KAIKKI LAITTEELLA OLEVA DATA MENETETÄÄN!
    Tämä toiminto saatetaan tehdä myös kaikille muille alustuksen tarvitseville levyille.%(details)s

en: Error reading contents of kickstart file %s: %m
fi: Virhe luettaessa kickstart-tiedoston %s sisältöä: %m

en: Error storing an encryption key: %s
fi: Virhe tallennettaessa salausavainta: %s

en: Error with Data
fi: Virheellinen data

en: Error with Hostname
fi: Virheellinen konenimi

en: Error with Partitioning
fi: Virhe osioinnissa

en: Error with Password
fi: Virhe salasanan määrityksessä

en: Error with passphrase
fi: Salalausevirhe

en: Error!
fi: Virhe!

en: Error: Could not reset loadparm (%s)
fi: Virhe: Loadparmia ei voitu palauttaa alkutilaan (%s)

en: Error: Could not set %(device)s as reIPL device (%(e)s)
fi: Virhe: Laitetta %(device)s ei voida asettaa reIPL-laitteeksi (%(e)s)

en: Error: On close, cannot set reIPL method to %(reipl_type)s (%(filename)s: %(e)s)
fi: Virhe: Sulkemisen yhteydessä ei voida asettaa reIPL-menetelmää %(reipl_type)s (%(filename)s: %(e)s)

en: Error: On open, cannot set reIPL method to %(reipl_type)s (%(filename)s: %(e)s)
fi: Virhe: Avauksen yhteydessä ei voida asettaa reIPL-menetelmää %(reipl_type)s (%(filename)s: %(e)s)

en: Error: On write, cannot set reIPL method to %(reipl_type)s (%(filename)s: %(e)s)
fi: Virhe: Kirjoituksen yhteydessä ei voida asettaa reIPL-menetelmää %(reipl_type)s (%(filename)s: %(e)s)

en: Error: reading FCP property %(syspath_property)s for reIPL (%(e)s)
fi: Virhe luettaessa FCP-ominaisuutta  %(syspath_property)s reIPL:lle (%(e)s)

en: Error: writing FCP property %(reipl_property)s for reIPL (%(e)s)
fi: Virhe kirjoitettaessa FCP-ominaisuutta %(reipl_property)s reIPL:lle (%(e)s)

en: Error: writing default FCP property %(reipl_property)s for reIPL (%(e)s)
fi: Virhe kirjoitettaessa FCP-oletusominaisuutta %(reipl_property)s reIPL:lle (%(e)s)

en: Errors like this usually mean there is a problem with the filesystem that will require user interaction to repair.  Before restarting installation, reboot to rescue mode or another system that allows you to repair the filesystem interactively.  Restart installation after you have corrected the problems on the filesystem.
fi: Tällaiset virheet tarkoittavat yleensä sitä, että tiedostojärjestelmässä on ongelma, jonka korjaus vaatii käyttäjän toimenpiteitä. Käynnistä pelastustilaan tai toiseen järjestelmään, joka mahdollistaa tiedostojärjestelmän korjaamisen. Yritä asennusta uudelleen, kun tiedostojärjestelmän ongelmat on korjattu.

en: Estonian
fi: viro

en: Exit
fi: Poistu

en: Exit installer
fi: Lopeta asennusohjelma

en: Exiting
fi: Poistutaan

en: Extended
fi: Laajennettu

en: FCoE not available
fi: FCoE ei ole käytettävissä

en: Failed LUN %(fcplun)s at WWPN %(wwpn)s on zFCP device %(devnum)s removed again.
fi: Epäonnistunut LUN %(fcplun)s WWPN:llä %(wwpn)s zFCP-laitteella %(devnum)s poistettiin uudelleen.

en: Failed to load driver disk from file.
fi: Ajurilevykkeen lataaminen tiedostosta epäonnistui.

en: Failed to mount driver disk.
fi: Ajurilevykkeen liittäminen epäonnistui.

en: Failed to mount partition.
fi: Osion liittäminen epäonnistui.

en: Failed to mount updates disk
fi: Päivityslevykkeen liittäminen epäonnistui.

en: Failed to read directory %s: %m
fi: Virhe luettaessa hakemistoa %s: %m

en: File System _Type:
fi: _Tiedostojärjestelmän tyyppi:

en: File system errors left uncorrected.
fi: Tiedostojärjestelmävirhe, jota ei voitu korjata.

en: Filesystems have already been activated.  You cannot go back past this point.
    
    Would you like to continue with the installation?
fi: Tiedostojärjestelmät on jo aktivoitu. Et voi enää palata takaisin tämän kohdan jälkeen.
    
    Haluatko jatkaa asennusta?

en: Fill all space _up to (MB):
fi: Ka_svata korkeintaan kokoon (Mt):

en: Fill to maximum _allowable size
fi: K_asvata suurimpaan mahdolliseen kokoon

en: Filter By:
fi: Suodata:

en: Final Warning
fi: Viimeinen varoitus

en: Finding Devices
fi: Etsitään laitteita

en: Finding storage devices
fi: Etsitään tallennuslaitteita

en: Finishing upgrade
fi: Viimeistellään päivitystä

en: Finishing upgrade process.  This may take a little while.
fi: Viimeistellään asennusta. Tähän voi kulua hetki aikaa.

en: Finnish
fi: suomi

en: Firmware RAID
fi: Laitteisto-RAID

en: First BIOS drive:
fi: Ensimmäinen BIOS-asema:

en: First sector of boot partition
fi: Käynnistysosion ensimmäiseen sektoriin

en: Flashing %s port lights for %d seconds.
fi: Vilkutetaan portin %s valoja %d sekunnin ajan.

en: Following warnings occurred during automatic partitioning:
    
    %s
fi: Automaattisen osioinnin aikana saatiin seuraavat varoitukset:
    
    %s

en: Force to be a _primary partition
fi: _Pakota ensisijaiseksi osioksi

en: Format
fi: Alusta

en: Format Warning
fi: Alustusvaroitus

en: Format Warnings
fi: Alustusvaroituksia

en: Format as Swap?
fi: Alustetaanko sivutusosioksi?

en: Format uninitialized DASD device?
    
    There is %d uninitialized DASD device on this system.  To continue installation, the device must be formatted.  Formatting will remove any data on this device. | Format uninitialized DASD devices?
    
    There are %d uninitialized DASD devices on this system.  To continue installation, the devices must be formatted.  Formatting will remove any data on these devices.
fi[0]: Alustetaanko alustamaton DASD-laite?
    
    Tässä järjestelmässä on %d alustamaton DASD-laite. Se on alustettava asennuksen jatkamiseksi. Alustaminen hävittää kaikki laitteella olevat tiedot.
fi[1]: Alustetaanko alustamattomat DASD-laitteet?
    
    Tässä järjestelmässä on %d alustamatonta DASD-laitetta. Ne on alustettava asennuksen jatkamiseksi. Alustaminen hävittää kaikki laitteilla olevat tiedot.

en: Format?
fi: Alustetaanko?

en: Formatting
fi: Alustetaan

en: Formatting DASD Device | Formatting DASD Devices
fi[0]: Alustetaan DASD-laitetta
fi[1]: Alustetaan DASD-laitteita

en: Found local installation media
fi: Paikallinen asennustallenne havaittu

en: Fourth BIOS drive:
fi: Neljäs BIOS-asema:

en: Free
fi: Vapaana

en: Free Space
fi: Vapaa tila

en: Free Space (MB)
fi: Vapaa tila (Mt)

en: Free Space:
fi: Vapaa tila:

en: French
fi: ranska

en: Fresh Installation
fi: Puhdas asennus

en: Gateway
fi: Yhdyskäytävä

en: Gateway:
fi: Yhdyskäytävä:

en: German
fi: saksa

en: Giving up attempting to connect after %d try!
     | Giving up attempting to connect after %d tries!
fi[0]: Lopetetaan yrittäminen %d yrityskerran jälkeen!
fi[1]: Lopetetaan yrittäminen %d yrityskerran jälkeen!

en: Go _back
fi: _Takaisin

en: Graphical Desktop
fi: Graafinen työpöytä

en: Graphical installation is not available. Starting text mode.
fi: Graafinen asennus ei ole käytettävissä. Käynnistetään tekstiasennus.

en: Greek
fi: kreikka

en: Gujarati
fi: gudžarati

en: HTTP/FTP
    CD/DVD
    NFS
    Hard Drive
fi: HTTP/FTP
    CD/DVD
    NFS
    Kiintolevy

en: Hard Drives
fi: Kiintolevyt

en: Hard drive
fi: Kiintolevy

en: Hebrew
fi: heprea

en: Hindi
fi: hindi

en: Hostname must be 255 or fewer characters in length.
fi: Konenimi saa olla korkeintaan 255 merkkiä pitkä.

en: Hostname must start with a valid character in the ranges 'a-z', 'A-Z', or '0-9'
fi: Konenimen ensimmäisen merkin on oltava kirjain väliltä "a-z", "A-Z" tai "0-9"

en: Hostname:
fi: Konenimi:

en: Hostnames can only contain the characters 'a-z', 'A-Z', '0-9', '-', or '.'
fi: Konenimessä saa käyttää vain merkkejä "a-z", "A-Z", "0-9", "-" tai "."

en: How would you like to modify your drive configuration?
fi: Miten haluat muokata asemakonfiguraatiota?

en: Hungarian
fi: unkari

en: I _don't want to create a swap file
fi: _En halua luoda sivutustiedostoa

en: I _want to create a swap file
fi: _Haluan luoda sivutustiedoston

en: I can't go to the previous step from here. You will have to try again.
fi: Ei voida siirtyä tästä aikaisempaan vaiheeseen. Yritä uudelleen.

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: IP address is missing.
fi: IP-osoite puuttuu.

en: IPv4 Address:
fi: IPv4-osoite:

en: IPv4 CIDR prefix must be between 0 and 32.
fi: IPv4-CIDR-etuliitteen on oltava väliltä 0-32.

en: IPv4 Needed for NFS
fi: NFS vaatii IPv4:n

en: IPv4 Network Mask
fi: IPv4-aliverkon peite

en: IPv4 Network Mask
fi: IPv4-aliverkon peite

en: IPv4 address:
fi: IPv4-osoite:

en: IPv4 addresses must contain four numbers between 0 and 255, separated by periods.
fi: IPv4-osoitteen tulee sisältää neljä lukua väliltä 0 ja 255 pisteillä eroteltuina.

en: IPv6 address:
fi: IPv6-osoite:

en: Icelandic
fi: islanti

en: Identifier
fi: Tunniste

en: Identifier:
fi: Tunniste

en: Identify
fi: Tunnistaminen

en: Identify NIC
fi: Verkkoliitännän tunnistaminen

en: If you would like to test additional media, insert the next disc and press "%s". Testing each disc is not strictly required, however it is highly recommended.  Minimally, the discs should be tested prior to using them for the first time. After they have been successfully tested, it is not required to retest each disc prior to using it again.
fi: Jos haluat tarkastaa lisää levyjä, syötä seuraava levy ja valitse "%s". Jokaisen levyn tarkastaminen ei ole välttämätöntä, mutta erittäin suositeltavaa. Levyt tulisi tarkastaa ennen ensimmäistä käyttökertaa. Kun ne ovat kerran läpäisseet tarkastuksen, ei ole välttämätöntä tarkastaa jokaista levyä ennen seuraavaa käyttökertaa.

en: Ignore _all
fi: Ohita _kaikki

en: Illegal Logical Volume Name
fi: Virheellinen loogisen taltion nimi

en: Illegal logical volume name
fi: Virheellinen loogisen taltion nimi

en: Illegal size
fi: Virheellinen koko

en: Iloko
fi: iloko

en: Image
fi: Levykuva

en: In progress
fi: Kesken

en: In which time zone are you located?
fi: Millä aikavyöhykkeellä olet?

en: Indonesian
fi: indonesia

en: Info
fi: Tiedot

en: Initializing iSCSI initiator
fi: Alustetaan iSCSI-asiakaslaite

en: Insert Driver Disk
fi: Syötä ajurilevyke

en: Insert your driver disk into /dev/%s and press "OK" to continue.
fi: Syötä ajurilevyke /dev/%s:iin ja jatka painamalla "OK".

en: Insert your updates disk into %s and press "OK" to continue.
fi: Syötä päivityslevyke laitteeseen %s ja jatka painamalla "OK".

en: Install
fi: Asenna

en: Install Window
fi: Asennuksen ikkuna

en: Install on System
fi: Asenna järjestelmä

en: Install the live CD to your hard disk
fi: Asenna live-CD kiintolevylle

en: Install to Hard Drive
fi: Asenna kiintolevylle

en: Installation Key
fi: Asennusavain

en: Installation Method
fi: Asennusmenetelmä

en: Installation Progress
fi: Asennuksen edistyminen

en: Installation Starting
fi: Asennus alkaa

en: Installation cannot continue.
fi: Asennusta ei voida jatkaa.

en: Installation requires partitioning of your hard drive.  The default layout is suitable for most users.  Select what space to use and which drives to use as the install target.
fi: Asennus vaatii kiintolevyn osioinnin. Oletuksena valitaan osiointi joka on järkevä useimmille käyttäjille. Valitse mitä tilaa ja asemia käytetään asennuksen kohteena.

en: Installing %s
fi: Asennetaan %s

en: Installing Packages
fi: Asennetaan paketteja

en: Installing bootloader.
fi: Asennetaan käynnistyslatainta.

en: Installing on a FireWire device.  This may or may not produce a working system.
fi: FireWire-laitteelle·asennettu·järjestelmä·ei·välttämättä·tule·toimimaan.

en: Installing on a USB device.  This may or may not produce a working system.
fi: USB-laitteelle asennettu järjestelmä ei välttämättä tule toimimaan.

en: Installs or upgrades to devices such as Storage Area Networks (SANs) or mainframe attached disks (DASD), usually in an enterprise environment
fi: Asennukset ja päivitykset laitteille kuten tallennusverkot (SANit) tai suurtietokoneisiin liitetyt levyt (DASD), tyypillisesti yrityskäytössä.

en: Installs or upgrades to typical types of storage devices.  If you're not sure which option is right for you, this is probably it.
fi: Asennukset ja päivitykset tyypillisille massamuistilaitteille. Jos olet epävarma, tämä on todennäköisesti oikea valinta.

en: Interconnect
fi: Liitäntä

en: Interconnect
    Vendor
    Identifier
fi: Liitäntä
    Valmistaja
    Tunniste

en: Invalid Directories
fi: Virheelliset hakemistot

en: Invalid Duration
fi: Virheellinen kesto

en: Invalid Initiator Name
fi: Kelvoton asiakaslaitteen nimi

en: Invalid Prefix
fi: Virheellinen etuliite

en: Invalid Proxy URL
fi: Virheellinen välityspalvelimen URL-osoite

en: Invalid Repository Name
fi: Virheellinen asennuslähteen nimi

en: Invalid Repository URL
fi: Virheellinen asennuslähteen URL-osoite

en: Invalid Volume Group Name
fi: Virheellinen taltioryhmän nimi

en: Invalid mount point
fi: Virheellinen liitospiste

en: Italian
fi: italia

en: Japanese
fi: japani

en: Kannada
fi: kannada

en: Kernel Parameters
fi: Ytimen parametrit

en: Keyboard Selection
fi: Näppäimistön valinta

en: Keyboard Type
fi: Näppäimistön tyyppi

en: Kickstart Error
fi: Kickstart-virhe

en: Korean
fi: korea

en: LUN %(fcplun)s at WWPN %(wwpn)s on zFCP device %(devnum)s already configured.
fi: LUN %(fcplun)s WWPN:llä %(wwpn)s zFCP-laitteella %(devnum)s on jo asetettu.

en: LVM Logical Volume
fi: Looginen LVM-taltio

en: LVM Physical Volume
fi: Fyysinen LVM-taltio

en: LVM Volume Group
fi: LVM-taltioryhmä

en: LVM Volume Group %s (%-0.f MB)
fi: LVM-taltioryhmä %s (%-0.f MB)

en: LVM Volume Groups
fi: LVM-taltioryhmät

en: Label
fi: Nimiö

en: Language Selection
fi: Kielen valinta

en: Load another disk
fi: Lataa toinen levyke

en: Load driver disk
fi: Lataa ajurilevyke

en: Loading
fi: Ladataan

en: Loading %s driver
fi: Ladataan %s-ajuria

en: Loading SCSI driver
fi: Ladataan SCSI-ajuria

en: Local CD/DVD
fi: Paikallinen CD/DVD

en: Logging in to iSCSI nodes
fi: Kirjaudutaan iSCSI-solmuihin

en: Logical Volume Manager (LVM) is a 3 level construct. The first level is made up of disks or partitions formatted with LVM metadata called Physical Volumes (PV).  A Volume Group (VG) sits on top of one or more PVs. The VG, in turn, is the base to create one or more Logical Volumes (LV).  Note that a VG can be an aggregate of PVs from multiple physical disks.  For more information on using LVM please consult the %s documentation
fi: Looginen taltioiden hallinta (LVM) koostuu kolmesta kerroksesta. Ensimmäinen kerros ovat LVM-metadatalla alustetut levyt tai osiot, joita kutsutaan fyysisiksi taltioiksi (PV). Taltioryhmä (VG) toimii fyysisten taltioiden päällä. Taltioryhmä on perusta, jolle luodaan yksi tai useampia loogisia taltioita (LV). Taltioryhmä voi koostua useiden fyysisten levyjen fyysisistä taltioista. Lisätietoja LVM:stä on %sn dokumentaatiossa.

en: Logical Volume Name
fi: Loogisen taltion nimi

en: Logical Volume Name:
fi: Loogisen taltion nimi:

en: Logical Volume Names must be less than 128 characters
fi: Taltioryhmän nimen enimmäispituus on 127 merkkiä

en: Looking for installation images on CD device %s
fi: Etsitään asennuskuvia CD-laitteelta %s

en: Looking for installation images on CD device %s
fi: Etsitään asennuskuvia CD-laitteelta %s

en: MD RAID ARRAY %s (%-0.f MB)
fi: MD RAID-pakka %s (%-0.f MB)

en: Macedonian
fi: makedonia

en: Maithili
fi: maithili

en: Make LVM Volume Group
fi: Luo taltioryhmä (LVM)

en: Make Logical Volume
fi: Luo looginen taltio

en: Make RAID Device
fi: Luo RAID-laite

en: Malay
fi: malaiji

en: Malayalam
fi: malajalam

en: Manual TCP/IP Configuration
fi: Manuaalinen TCP/IP:n asetus

en: Manually choose
fi: Manuaalinen valinta

en: Manually create your own custom layout on the selected device(s) using our partitioning tool.
fi: Luo osiointi manuaalisesti käyttämällä osiointityökalua.

en: Marathi
fi: marathi

en: Master Boot Record (MBR)
fi: Pääkäynnistyslohkoon (MBR)

en: Media Check
fi: Asennusmedian tarkastus

en: Media Detected
fi: Tallenne havaittu

en: Mi_grate filesystem to:
fi: _Muunna tiedostojärjestelmät muotoon:

en: Migrate File Systems
fi: Muunna tiedostojärjestelmät

en: Migration Failed
fi: Siirto epäonnistui

en: Minimal
fi: Vähimmäisasennus

en: Missing Device
fi: Puuttuva laite

en: Missing Group
fi: Puuttuva ryhmä

en: Missing ISO 9660 Image
fi: Puuttuva ISO 9660 -levykuva

en: Missing Information
fi: Puuttuvat tiedot

en: Missing Package
fi: Puuttuva paketti

en: Missing Protocol
fi: Puuttuva protokolla

en: Missing options on line %d of kickstart file %s.
fi: Riviltä %d kickstart-tiedostossa %s puuttuu valitsimia.

en: Model
fi: Malli

en: More Driver Disks?
fi: Lisää ajurilevykkeitä?

en: Mount Point
fi: Liitospiste

en: Mount Point/
    RAID/Volume
fi: Liitospiste/
    RAID/taltio

en: Mount failed
fi: Liittäminen epäonnistui

en: Mount point in use
fi: Liitospiste on käytössä

en: Multipath Devices
fi: Monipolkuiset (multipath) laitteet

en: Must supply a --url argument to Url kickstart method.
fi: URL-kickstart vaatii --url-argumentin.

en: NFS Setup
fi: NFS:n määrittely

en: NFS directory
fi: NFS-hakemisto

en: NFS installation method requires IPv4 support.
fi: NFS-asennustapa vaatii IPv4-tuen.

en: NFS mount options (optional):
fi: NFS-liitosvalitsimet (valinnainen):

en: NFS server name:
fi: NFS-palvelimen nimi:

en: NIC:
fi: Verkkolaite:

en: Name Server:
fi: Nimipalvelin:

en: Name in use
fi: Käytössä oleva nimi

en: Nameserver
fi: Nimipalvelin

en: Nameserver:
fi: Nimipalvelin:

en: Nepali
fi: nepali

en: Network Error
fi: Verkkovirhe

en: Network Install Required
fi: Verkkoasennus on pakollinen

en: Networking Device
fi: Verkkolaite

en: No
fi: Ei

en: No Drives Found
fi: Asemia ei löytynyt

en: No Media Found
fi: Asennusmediaa ei löytynyt

en: No Network Available
fi: Verkko ei ole käytettävissä

en: No Software Repos Enabled
fi: Yhtään asennuslähdettä ei ole käytössä

en: No device drivers have been loaded for your system.  Would you like to load any now?
fi: Järjestelmää varten ei ole ladattu laiteajureita. Haluatko ladata sellaisia nyt?

en: No devices of the appropriate type were found on this driver disk.  Would you like to manually select the driver, continue anyway, or load another driver disk?
fi: Tältä ajurilevykkeeltä ei löytynyt oikean tyyppisiä laitteita. Valitaanko ajuri manuaalisesti, jatketaanko silti, vai ladataanko toinen levyke?

en: No driver found
fi: Ajuria ei löytynyt

en: No drivers found
fi: Ajureita ei löytynyt

en: No drivers were found to manually insert.  Would you like to use a driver disk?
fi: Manuaalisesti ladattavia ajureita ei löytynyt. Haluatko käyttää ajurilevykettä?

en: No free slots
fi: Ei vapaita paikkoja

en: No free space
fi: Ei vapaata tilaa

en: No iSCSI nodes discovered
fi: Yhtään iSCSI-solmua ei löytynyt

en: No initiator name set
fi: Asiakaslaitteen nimeä ei ole asetettu

en: No installation media was found. Please insert a disc into your drive and try again.
fi: Asennusmediaa ei löytynyt. Syötä levy asemaan ja yritä uudelleen.

en: No kernel packages were installed on the system.  Bootloader configuration will not be changed.
fi: Järjestelmään ei ole asennettu kernel-paketteja. Käynnistyslataimen asetuksiin ei tehdä muutoksia.

en: No network cards present.
fi: Verkkokortteja ei ole käytettävissä.

en: No new iSCSI nodes discovered
fi: Uusi iSCSI-solmuja ei löytynyt

en: No partitions are available to resize.  Only physical partitions with specific filesystems can be resized.
fi: Osioita joiden kokoa voisi muuttaa ei ole saatavilla. Vain fyysisten osioiden, joilla on sopivia tiedostojärjestelmiä, kokoa voidaan muuttaa.

en: No password
fi: Ei salasanaa

en: Northern Sotho
fi: pohjoissotho

en: Norwegian(Bokmål)
fi: norja (bokmål)

en: Not enough physical volumes
fi: Ei riittävästi fyysisiä taltioita

en: Not enough space
fi: Ei riittävästi tilaa

en: Note that the creation action requires one of the following:
    
    * Free space in one of the Hard Drives.
    * At least two free Software RAID partitions.
    * At least one free physical volume (LVM) partition.
    * At least one Volume Group with free space.
fi: Luomistoiminnot tarvitsevat jotain seuraavista:
    
    * Vapaata tilaa yhdellä levyllä.
    * Ainakin kaksi vapaata ohjelmistopohjaista RAID-osiota.
    * Ainakin yhden vapaan fyysinen taltio -osion (LVM).
    * Ainakin yhden taltioryhmän, jolla on vapaata tilaa.

en: Note that updates may be available to ensure the proper functioning of your system and installation of these updates is recommended after the reboot.
fi: Huomaa että järjestelmän toimintaa parantavia päivityksiä saattaa olla saatavilla ja niiden asentaminen uudelleenkäynnistyksen jälkeen on suositeltavaa.

en: Notice
fi: Huomaa

en: Number of _spares:
fi: Varalev_yjen lukumäärä:

en: Operational error.
fi: Toimintavirhe.

en: Optional packages selected: %(inst)d of %(cnt)d
fi: Valinnaisia paketteja valittu: %(inst)d/%(cnt)d

en: Original File System Label:
fi: Tiedostojärjestelmän alkuperäinen nimiö:

en: Original File System Type:
fi: Tiedostojärjestelmän alkuperäinen tyyppi:

en: Oriya
fi: orija

en: Other SAN Devices
fi: Muut SAN-laitteet

en: PPC PReP Boot
fi: PPC PReP-käynnistys

en: Package Installation
fi: Pakettien asennus

en: Packages completed: %(donepkgs)d of %(numpkgs)d | Packages completed: %(donepkgs)d of %(numpkgs)d
fi[0]: Paketteja valmiina: %(donepkgs)d/%(numpkgs)d
fi[1]: Paketteja valmiina: %(donepkgs)d/%(numpkgs)d

en: Packages in %s
fi: Paketit ryhmässä %s

en: Partition
fi: Osio

en: Partitioning
fi: Osiointi

en: Partitioning Errors
fi: Osiointivirheitä

en: Partitioning Type
fi: Osioinnin tyyppi

en: Partitioning Warning
fi: Osiointivaroitus

en: Partitioning Warnings
fi: Osiointivaroituksia

en: Partitions of type '%s' must be constrained to a single drive.  To do this, select the drive in the 'Allowable Drives' checklist.
fi: %s-tyypin osiot on rajoitettava yhdelle levylle. Valitse levy "Sallitut levyt" -listasta.

en: Passphrase
fi: Salalause

en: Passphrase for encrypted device
fi: Salalause salattua laitetta varten

en: Password
fi: Salasana

en: Password (confirm):
fi: Salasana (vahvistus):

en: Password Length
fi: Salasanan pituus

en: Password Mismatch
fi: Salasanat eivät täsmää

en: Password:
fi: Salasana:

en: Passwords do not match
fi: Salasanat eivät täsmää

en: Passwords don't match
fi: Salasanat eivät täsmää

en: Paths
fi: Polut

en: Performing post-installation configuration
fi: Tehdään asennusta täydentäviä asetuksia

en: Performing post-installation filesystem changes.  This may take several minutes.
fi: Tehdään asennuksen jälkeisiä tiedostojärjestelmämuutoksia. Aikaa voi kulua useita minuutteja.

en: Performing post-upgrade configuration
fi: Tehdään päivitystä täydentäviä asetuksia

en: Persian
fi: persia

en: Physical Volumes to _Use:
fi: _Käytettävät fyysiset taltiot:

en: Pick a root password. You must type it twice to ensure you know it and do not make a typing mistake.
fi: Valitse pääkäyttäjän salasana. Se pitää syöttää kahdesti, jotta se on varmasti oikein etkä tehnyt kirjoitusvirhettä.

en: Please Select A Device
fi: Valitse laite

en: Please enter a logical volume name.
fi: Syötä taltioryhmän nimi.

en: Please enter a volume group name.
fi: Syötä taltioryhmän nimi

en: Please enter an NFS server and path.
fi: Syötä NFS-palvelin ja polku.

en: Please enter any parameters which you wish to pass to the %s module separated by spaces.  If you don't know what parameters to supply, skip this screen by pressing the "OK" button.
fi: Tälle moduulille (%s) voidaan antaa sen toimintaan vaikuttavia parametreja välilyönneillä erotettuna.  Jos et tiedä syötettäviä parametreja, voit ohittaa tämän ruudun painamalla "OK"-painiketta.

en: Please enter the URL containing the %s installation image on your server.
fi: Syötä URL, joka sisältää %s -asennuskuvan palvelimellasi.

en: Please enter the server and path to your %s installation image and optionally additional NFS mount options.
fi: Syötä palvelimen nimi ja polku %s -asennuskuviin sekä mahdolliset NFS-liitosvalitsimet.

en: Please insert %(productName)s disc %(discnum)d to continue.
fi: Syötä %(productName)s -levy %(discnum)d.

en: Please manually connect your vnc client to %s to begin the install.
fi: Ota manuaalisesti yhteys VNC-palvelimeen %s aloittaaksesi asennuksen.

en: Please manually connect your vnc client to begin the install.
fi: Ota manuaalisesti yhteys VNC-palvelimeen aloittaaksesi asennuksen.

en: Please name this computer.  The hostname identifies the computer on a network.
fi: Anna tälle tietokoneelle nimi. Se helpottaa koneen tunnistamista verkossa.

en: Please provide the configuration information for this software repository.
fi: Anna tämän asennuslähteen asetustiedot.

en: Please reboot to use the installed system.
fi: Käynnistä uudelleen käyttääksesi asennettua järjestelmää.

en: Please select a source drive.
fi: Valitse lähdelevy.

en: Please select any additional repositories that you want to use for software installation.
fi: Valitse täydentävät asennuslähteet joita haluat käyttää ohjelmien asennukseen.

en: Please select the driver below which you wish to load.  If it does not appear and you have a driver disk, press F2.
fi: Valitse ladattava ajuri. Jos sitä ei esiinny tässä luettelossa, ja on olemassa erillinen ajurilevyke, paina F2.

en: Please select the drives you'd like to install the operating system on, as well as any drives you'd like to automatically mount to your system, below:
fi: Valitse alta levyt, joille haluat asentaa käyttöjärjestelmän sekä levyt, jotka haluat liittää järjestelmään automaattisesti:

en: Please select the network interface which is connected to
    your FCoE switch.
fi: Valitse verkkoliitäntä, joka on yhdistetty FCoE-kytkimeen.

en: Please select the target drives for the clone operation.
fi: Valitse kopioinnin kohdelevyt.

en: Please shutdown to use the installed system.
fi: Sammuta käyttääksesi asennettua järjestelmää.

en: Please specify a mount point for this partition.
fi: Valitse tämän osion liitospiste.

en: Polish
fi: puola

en: Port
fi: Portti

en: Port / Target / LUN
    Target Identifier
fi: Portti/Kohde/LUN
    Kohteen tunniste

en: Port:
fi: Portti:

en: Portuguese
fi: portugali

en: Portuguese(Brazilian)
fi: portugali (brasilian-)

en: Post Installation
fi: Asennusta täydentävät toimet

en: Post Upgrade
fi: Päivitystä täydentävä

en: Post-Installation
fi: Asennusta täydentävät toimet

en: Pre-Installation
fi: Asennusta edeltävät toimet

en: Prefix must be between 1 and 32 for IPv4 networks or between 1 and 128 for IPv6 networks
fi: Etuliitteen on oltava väliltä 1-32 IPv4-verkoille tai väliltä 1-128 IPv6-verkoille

en: Preparing %d DASD device for use with Linux... | Preparing %d DASD devices for use with Linux...
fi[0]: Valmistellaan %d DASD-laitetta Linux-käyttöä varten...
fi[1]: Valmistellaan %d DASD-laitetta Linux-käyttöä varten...

en: Preparing to install
fi: Valmistellaan asennusta

en: Preparing transaction from installation source
fi: Valmistellaan transaktiota asennuslähteestä

en: Press <enter> for a shell
fi: Paina <enter> päästäksesi komentoriville

en: Proceed with upgrade?
fi: Jatketaanko päivitystä?

en: Proxy URL
fi: Välityspalvelimen osoite

en: Proxy U_RL (host:port)
fi: Välityspalvelimen osoite (kone:portti)

en: Proxy pass_word
fi: Välityspalvelimen _salasana

en: Proxy u_sername
fi: Välityspalvelimen _käyttäjätunnus

en: Punjabi
fi: pandžabi

en: RAID Clone
fi: RAID-klooni

en: RAID Device
fi: RAID-laite

en: RAID Devices
fi: RAID-laitteet

en: RAID Partition
fi: RAID-osio

en: RAID _Device:
fi: RAI_D-laite:

en: RAID _Level:
fi: RAID-_taso:

en: RAM detected (MB):
fi: Havaittu keskusmuisti (Mt):

en: Re-ini_tialize all
fi: A_lusta kaikki

en: Re_boot
fi: Käynnistä _uudelleen

en: Re_set
fi: _Palauta

en: Re_view and modify partitioning layout
fi: Ta_rkastele ja muuta osiointia

en: Read-Only
fi: Vain luku

en: Reading anaconda updates
fi: Luetaan asennusohjelman päivityksiä

en: Reading driver disk
fi: Luetaan ajurilevykettä

en: Reboo_t
fi: _Käynnistä uudelleen

en: Reboot
fi: Käynnistä uudelleen

en: Reboot?
fi: Käynnistä uudelleen?

en: Recent kernels (2.4 or newer) need significantly more swap than older kernels, up to twice the amount of RAM on the system.  You currently have %dMB of swap configured, but you may create additional swap space on one of your file systems now.
fi: Uudehko ydin (2.4 tai uudempi) tarvitsee huomattavasti enemmän sivutustilaa kuin vanhemmat ytimet - usein kaksi kertaa niin paljon kuin järjestelmässä on keskusmuistia. Sivutustilaa on tällä hetkellä määritelty %d Mt, mutta voit nyt halutessasi luoda johonkin tiedostojärjestelmään lisäsivutusalueen.

en: Recoverable errors have been detected or dosfsck has discovered an internal inconsistency.
fi: On löydetty virheitä, joista voidaan toipua tai dosfsck löysi sisäistä epäyhtenäisyyttä.

en: Reinstall System
fi: Asenna järjestelmä uudelleen

en: Removes all Linux partitions on the selected device(s). This does not remove other partitions you may have on your storage device(s) (such as VFAT or FAT32).
    
    <b>Tip:</b> This option will remove data from the selected device(s).  Make sure you have backups.
fi: Poistaa valitun laitteen kaikki Linux-osiot. Ei poista muita laitteilla olevia osioita, kuten VFAT- tai FAT32-osioita.
    
    <b>Vinkki:</b> Tämä valinta poistaa tietoja valituilta laitteilta. Varmista että tiedoista on otettu varmuuskopiot.

en: Removes all partitions on the selected device(s).  This includes partitions created by other operating systems.
    
    <b>Tip:</b> This option will remove data from the selected device(s).  Make sure you have backups.
fi: Poistaa valitun laitteen kaikki osiot, mukaan lukien muiden käyttöjärjestelmien luomat osiot.
    
    <b>Vinkki:</b> Tämä valinta poistaa tietoja valituilta laitteilta. Varmista että tiedoista on otettu varmuuskopiot.

en: Replace Existing Linux System(s)
fi: Korvaa olemassa oleva(t) Linux-järjestelmä(t)

en: Replace existing Linux system
fi: Korvaa olemassa oleva Linux-järjestelmä

en: Repository %r is missing name in configuration, using id
fi: Asennuslähteen %r asetuksista puuttuu nimi, käytetään tunnistetta

en: Repository _URL
fi: Asennuslähteen _URL

en: Repository editing is not available in text mode.
fi: Asennuslähteiden muokkaus ei ole käytettävissä tekstitilassa.

en: Requested password contains non-ASCII characters, which are not allowed.
fi: Haluttu salasana sisältää merkkejä, jotka eivät ole ASCII:ta. Niitä ei sallita.

en: Required Install Media
fi: Tarvittava asennusmedia

en: Rescue
fi: Pelastus

en: Rescue Method
fi: Pelastusmenetelmä

en: Rescue Mode
fi: Pelastustila

en: Resize Device Error
fi: Virhe laitteen koon muuttamisessa

en: Resize FileSystem Error
fi: Virhe tiedostojärjestelmän koon muuttamisessa

en: Resizing
fi: Muutetaan kokoa

en: Resizing Failed
fi: Koon muuttaminen epäonnistui

en: Resizing filesystem on %s
fi: Muutetaan osion %s tiedostojärjestelmän kokoa

en: Retains your current data and partitions and uses only the unpartitioned space on the selected device(s), assuming you have enough free space available.
fi: Säilyttää nykyiset tiedot ja osiot ja käyttää vain valituilla laitteilla olevaa osioimatonta tilaa, jos sitä on riittävästi.

en: Retrieving
fi: Haen

en: Retrieving installation information for %s.
fi: Luetaan asennustietoja lähteelle %s.

en: Retrieving installation information.
fi: Luetaan asennustietoja.

en: Retry
fi: Uudelleen

en: Retrying
fi: Yritetään uudelleen

en: Retrying download.
fi: Yritetään latausta uudelleen.

en: Reverse CHAP password
fi: Käänteisen CHAPin salasana

en: Reverse CHAP username
fi: Käänteisen CHAPin käyttäjätunnus

en: Romanian
fi: romania

en: Root Password
fi: Pääkäyttäjän salasana

en: Root Password:
fi: Pääkäyttäjän salasana:

en: Root _Password:
fi: _Pääkäyttäjän salasana:

en: Running anaconda %s, the %s rescue mode - please wait.
fi: Käynnistetään anaconda %s, %s -pelastustila - odota hetki.

en: Running anaconda %s, the %s system installer - please wait.
fi: Käynnistetään anaconda %s, %s-asennusohjelma - odota hetki.

en: Running anaconda via telnet.
fi: Suoritetaan Anacondaa telnetin kautta.

en: Running post-installation scripts
fi: Suoritetaan asennuksen jälkeisiä komentoja

en: Running pre-installation scripts
fi: Suoritetaan asennusta edeltäviä komentoja

en: Running...
fi: Suoritetaan...

en: Russian
fi: venäjä

en: Saving Screenshot
fi: Tallennetaan näyttökaappausta

en: Scanning
fi: Etsitään

en: Scanning iSCSI nodes
fi: Etsitään iSCSI-solmuja

en: Screenshots Copied
fi: Kopioidut näyttökaappaukset

en: Scriptlet Failure
fi: Sovelma epäonnistui

en: Search
fi: Etsi

en: Search By:
fi: Etsi:

en: Search Results:
fi: Hakutulokset:

en: Second BIOS drive:
fi: Toinen BIOS-asema:

en: Seconds:
fi: Sekuntia:

en: Select 'Yes' to continue and format these partitions, or 'No' to go back and change these settings.
fi: Valitse "kyllä", jos haluat jatkaa ja alustaa nämä osiot. Valitse "ei", jos haluat palata muuttamaan näitä asetuksia.

en: Select A Directory
fi: Valitse hakemisto

en: Select Device Driver to Load
fi: Valitse ladattava ajuri

en: Select Partition
fi: Valitse osio

en: Select driver
fi: Valitse ajuri

en: Select driver disk image
fi: Valitse ajurilevykkeen levykuva

en: Select the _partition to put the swap file on:
fi: Valitse _osio, jolle sivutustiedosto luodaan:

en: Select the file which is your driver disk image.
fi: Valitse ajurilevykuvan sisältävä tiedosto.

en: Select which NIC is connected to the FCoE SAN.
fi: Valitse mikä verkkokortti on yhdistetty FCoE-SANiin.

en: Sending request for IP address information for %s
fi: Pyydetään IP-tietoja laitteelle %s

en: Serbian
fi: serbia

en: Serbian(Latin)
fi: serbia(latinalaiset aakkoset)

en: Serial Number
fi: Sarjanumero

en: Setup Networking
fi: Määrittele verkko

en: Shared library error.
fi: Jaetun kirjaston virhe.

en: Show Identifiers that Include:
fi: Näytä tunnisteet jotka sisältävät:

en: Show Only Devices From:
fi: Näytä vain laitteet kohteesta:

en: Show Only Devices Using:
fi: Näytä vain laitteet jotka käyttävät:

en: Shrink Current System
fi: Pienennä nykyisen järjestelmän kokoa

en: Shrinks existing partitions to create free space for the default layout.
fi: Pienentää olemassa olevia osioita tilan vapauttamiseksi oletusosiointia varten.

en: Shutdown
fi: Sammuta

en: Sinhala
fi: singaleesi

en: Size
    (MB)
fi: Koko
    (Mt)

en: Size (MB)
fi: Koko (Mt)

en: Size (MB):
fi: Koko (Mt):

en: Skip
fi: Ohita

en: Skip boot loader updating
fi: Ohita käynnistyslataimen päivitys

en: Slovak
fi: slovakki

en: Slovenian
fi: slovenia

en: Software Development
fi: Ohjelmistokehitys

en: Software RAID allows you to combine several disks into a larger RAID device.  A RAID device can be configured to provide additional speed and reliability compared to using an individual drive.  For more information on using RAID devices please consult the %s documentation.
fi: Ohjelmistopohjaisen RAIDin avulla voidaan yhdistää useita kiintolevyjä RAID-laitteeksi. RAID-laite voidaan määritellä siten, että sen suorituskyky ja tai vikasietoisuus on suurempi kuin yksittäisen levyn. RAID-laitteiden käytöstä löydät lisätietoa %sn dokumentaatiosta.

en: Some of the packages you have selected for install are missing dependencies.  You can exit the installation, go back and change your package selections, or continue installing these packages without their dependencies.
fi: Joiltakin asennetuksi valituilta paketeilta puuttuu riippuvuuksia. Voit palata takaisin ja muuttaa pakettivalintoja, lopettaa asennuksen tai jatkaa näiden pakettien asennusta ilman riippuvuuksia.

en: Some of your software repositories require networking, but there was an error enabling the network on your system.
fi: Jotkut ohjelmistojen asennuslähteistä vaativat verkkoyhteyttä, mutta verkon käyttöönotossa oli ongelmia.

en: Some packages associated with this group are not required to be installed but may provide additional functionality.  Please choose the packages which you would like to have installed.
fi: Joitakin tähän ryhmään liittyviä paketteja ei ole välttämätöntä asentaa mutta ne voivat tuoda lisää toiminnallisuutta. Valitse paketit jotka haluat asentaa.

en: Source Drive Error
fi: Lähdelevyn virhe

en: Source Drive:
fi: Lähdelevy:

en: Spanish
fi: espanja

en: Specialized Storage Devices
fi: Erikoisempia massamuistilaitteita

en: Specify optional module arguments
fi: Valitse moduulin parametrit

en: Standard Partition
fi: Tavallinen osio

en: Start VNC
fi: Käynnistä VNC

en: Starting VNC...
fi: Käynnistetään VNC:tä...

en: Starting graphical installation.
fi: Käynnistetään graafinen asennus.

en: Starting installation process
fi: Asennuksen aloituksen edistyminen

en: Storing encryption keys
fi: Salausavaimien tallentaminen

en: Success
fi: Onnistui

en: Suggested size (MB):
fi: Ehdotettu koko (Mt):

en: Swap file _size (MB):
fi: _Sivutustiedoston koko (Mt):

en: Swap file size (MB):
fi: Sivutustiedoston koko (Mt):

en: Swedish
fi: ruotsi

en: System clock uses UTC
fi: Järjestelmän kello on UTC-ajassa

en: System to Rescue
fi: Pelastettava järjestelmä

en: System to Upgrade
fi: Päivitettävä järjestelmä

en: Tajik
fi: tadžikki

en: Tamil
fi: tamili

en: Target
fi: Kohde

en: Target Drive Error
fi: Kohdelevyn virhe

en: Target Drive(s):
fi: Kohdelevy(t):

en: Target IP Address
fi: Kohteen IP-osoite

en: Target:
fi: Kohde:

en: Telugu
fi: telugu

en: Test
fi: Tarkasta

en: Text mode provides a limited set of installation options.  It does not allow you to specify your own partitioning layout or package selections.  Would you like to use VNC mode instead?
fi: Tekstitilassa vain osa asennusvalinnoista on käytettävissä. Siinä ei voi määrittää osiointijärjestelyä tai pakettivalintoja. Käytetäänkö tekstitilan sijasta VNC-tilaa?

en: Thank you for downloading this pre-release of %(productName)s.
    
    This is not a final release and is not intended for use on production systems.  The purpose of this release is to collect feedback from testers, and it is not suitable for day to day usage.
    
    To report feedback, please visit:
    
       %(bugzillaUrl)s
    
    and file a report against '%(fileagainst)s'.
fi: Kiitos kun latasit tämän ennakkojulkaisun %(productName)s -ohjelmistosta.
    
    Tämä ei ole lopullinen julkaisu eikä tätä ole tarkoitettu käytettäväksi tuotantojärjestelmissä.Julkaisun tarkoitus on kerätä palautetta testaajilta, eikä se ole sopiva jokapäiväiseen käyttöön.
    
    Lähettääksesi palautetta, vieraile osoitteessa
    
       %(bugzillaUrl)s
    
    ja lähetä raportti koskien pakettia "%(fileagainst)s".

en: That directory could not be mounted from the server.
fi: Kyseisen hakemiston liittäminen palvelimelta ei onnistunut

en: That directory does not seem to contain a %s installation image.
fi: Hakemistosta ei löydy %s -asennuskuvaa.

en: That's not the correct %s disc.
fi: Asemassa ei ole oikeata %s -levyä.

en: The %s disc was not found in any of your CDROM drives. Please insert the %s disc and press %s to retry.
fi: %sn levyä ei löydy mistään CD-ROM-asemasta. Laita %sn levy asemaan ja paina %s yrittääksesi uudelleen.

en: The %s disc was not found in any of your drives. Please insert the %s disc and press %s to retry.
fi: %sn levyä ei löydy mistään asemasta. Laita %sn levy asemaan ja paina %s yrittääksesi uudelleen.

en: The ISO image %s has a size which is not a multiple of 2048 bytes.  This may mean it was corrupted on transfer to this computer.
    
    It is recommended that you exit and abort your installation, but you can choose to continue if you think this is in error.
fi: ISO-levykuvan %s koko ei ole 2048 tavun monikerta.  Levykuva on saattanut vaurioitua siirrettäessä sitä tälle koneelle.
    
    On suositeltavaa poistua asennusohjelmasta ja keskeyttää asennus, mutta voit jatkaa, jos pidät tätä ilmoitusta virheellisenä.

en: The VNC server is now running.
fi: VNC-palvelin on nyt käynnissä.

en: The arch of the release of %(productName)s you are upgrading to appears to be %(myarch)s which does not match your previously installed arch of %(arch)s.  This is likely to not succeed.  Are you sure you wish to continue the upgrade process?
fi: Olet päivittämässä julkaisun %(productName)s arkkitehtuuriin %(myarch)s, joka ei vastaa aiemmin asennettua %(arch)s-arkkitehtuuria. Tämä ei luultavasti onnistu. Haluatko varmasti jatkaa päivitystä?

en: The boot partition must be within the first 4MB of the disk.
fi: Käynnistysosion on oltava levyn ensimmäisten 4 Mt:n sisällä.

en: The current requested size (%(size)10.2f MB) is larger than the maximum logical volume size (%(maxlv)10.2f MB). To increase this limit you can create more Physical Volumes from unpartitioned disk space and add them to this Volume Group.
fi: Pyydetty koko (%(size)10.2f Mt) on suurempi kuin loogisen taltion enimmäiskoko (%(maxlv)10.2f Mt). Voit muuttaa rajaa luomalla lisää fyysisiä taltioita osioimattomasta levytilasta ja lisäämällä ne tähän taltioryhmään.

en: The default installation of %s includes a set of software applicable for general internet usage.  What additional tasks would you like your system to support?
fi: %sn oletusasennus sisältää ohjelmistoja yleiseen Internet-käyttöön. Mitä muita tehtäviä haluat järjestelmän tukevan?

en: The default installation of %s includes a set of software applicable for general internet usage. You can optionally select a different set of software now.
fi: %sn oletusasennus sisältää ohjelmistoja yleiseen Internet-käyttöön. Ohjelmistovalintoja on mahdollista muuttaa nyt.

en: The default installation of %s is a minimal install. You can optionally select a different set of software now.
fi: %sn oletusasennus on minimaalinen. Ohjelmistovalintoja on mahdollista muuttaa nyt.

en: The disk %s requires at least 1MB of free space at the beginning.
fi: Levy %s tarvitsee vähintään 1 Mt vapaata tilaa levyn alussa.

en: The drive %s will now be cloned to the following drives:
fi: Levy %s kopioidaan seuraaville levyille:

en: The drive clone editor could not be created for some reason.
fi: Asemanmonistuseditoria ei voitu luoda jostain syystä.

en: The file %s cannot be opened.  This is due to a missing file, a corrupt package or corrupt media.  Please verify your installation source.
    
    If you exit, your system will be left in an inconsistent state that will likely require reinstallation.
fi: Tiedostoa %s ei voi avata. Tämä johtuu joko puuttuvasta tiedostosta, viallisesta paketista tai viallisesta asennusmediasta. Tarkista asennuslähde.
    
    Jos poistut asennusohjelmasta, järjestelmä jää epävakaaseen tilaan joka todennäköisesti vaatii uudelleenasennuksen.

en: The file systems of the Linux installation you have chosen to upgrade have already been mounted. You cannot go back past this point.
fi: Päivitettäväksi valitsemasi Linux-asennuksen tiedostojärjestelmät on jo liitetty. Tämän vaiheen jälkeen ei voi palata takaisin.

en: The following are directories which should instead be symbolic links, which will cause problems with the upgrade.  Please return them to their original state as symbolic links and restart the upgrade.
fi: Seuraavat ovat hakemistoja, vaikka niiden pitäisi olla symbolisia linkkejä. Tämä aiheuttaa ongelmia päivityksessä. Muuta ne symbolisiksi linkeiksi ja käynnistä päivitys uudelleen.

en: The following critical errors exist with your requested partitioning scheme. These errors must be corrected prior to continuing with your install of %(productName)s.
    
    %(errorstr)s
fi: Pyytämäsi osiointijärjestely tuotti seuraavia vakavia virheitä. Nämä virheet pitää korjata ennen kuin %(productName)sn asennusta voidaan jatkaa.
    
    %(errorstr)s

en: The following devices have been found on your system.
fi: Järjestelmästä löydettiin seuraavat laitteet.

en: The following error occurred when mounting the file systems listed in /etc/fstab.  Please fix this problem and try to upgrade again.
    %s
fi: Seuraava virhe tapahtui liitettäessä /etc/fstab-tiedostossa lueteltuja tiedostojärjestelmiä. Korjaa tämä ongelma ja yritä päivitystä uudelleen.
    %s

en: The following error occurred while setting up the installation repository:
    
    %(e)s
    
    Please provide the correct information for installing %(productName)s.
fi: Seuraava virhe tapahtui asetettaessa asennuslähdettä:
    
    %(e)s
    
    Anna oikeat tiedot tuotteen %(productName)s asentamiseksi.

en: The following error occurred while setting up the repository:
    
    %s
fi: Asennuslähdettä asetettaessa tapahtui seuraava virhe:
    
    %s

en: The following error was found while parsing the kickstart configuration file:
    
    %s
fi: Kickstart-asetustiedostoa jäsennettäessä löytyi seuraava virhe:
    
    %s

en: The following errors occurred with your partitioning:
    
    %(errortxt)s
    
    This can happen if there is not enough space on your hard drive(s) for the installation. %(extra)s
fi: Osioinnissa tapahtui seuraavia virheitä:
    
    %(errortxt)s
    
    Tämä voi johtua siitä, että kiintolevyillä ei ole riittävästi tilaa asennukseen. %(extra)s

en: The following file systems for your Linux system were not unmounted cleanly.  Please boot your Linux installation, let the file systems be checked and shut down cleanly to upgrade.
    %s
fi: Yksi tai useampi Linuxin tiedostojärjestelmä on irrotettu likaisena. Käynnistä vanha Linux-järjestelmäsi, anna sen tarkistaa tiedostojärjestelmät ja aja se alas puhtaasti, jotta voit jatkaa päivitystä.
    %s

en: The following file systems for your Linux system were not unmounted cleanly.  Would you like to mount them anyway?
    %s
fi: Yksi tai useampi Linuxin tiedostojärjestelmä on irrotettu likaisena. Haluaisitko silti liittää ne?
    %s

en: The following files are absolute symbolic links, which we do not support during an upgrade. Please change them to relative symbolic links and restart the upgrade.
fi: Seuraavat tiedostot ovat absoluuttisia symbolisia linkkejä, joita päivityksessä ei tueta. Muuta ne suhteellisiksi symbolisiksi linkeiksi ja käynnistä päivitys uudelleen.

en: The following invalid argument was specified for the kickstart driver disk command: %s
fi: Kickstart-ajurilevykkeen komennolle annettiin seuraava virheellinen argumentti: %s

en: The following partitions were not deleted because they are in use:
    
    %s
fi: Seuraavia osioita ei poistettu, koska ne ovat käytössä:
    
    %s

en: The following pre-existing devices have been selected to be formatted, destroying all data.
fi: Seuraavat jo olemassa olevat osiot on valittu alustettavaksi. Tällöin niiden kaikki tiedot häviävät.

en: The following pre-existing partitions have been selected to be formatted, destroying all data.
fi: Seuraavat jo olemassaolevat osiot on valittu alustettavaksi. Tällöin niiden kaikki tiedot häviävät.

en: The following warnings exist with your requested partition scheme.
    
    %s
    
    Would you like to continue with your requested partitioning scheme?
fi: Pyytämäsi osiointijärjestely tuotti seuraavat varoitukset:
    
    %s
    
    Haluatko jatkaa valitsemallasi järjestelyllä?

en: The given location isn't a valid %s live CD to use as an installation source.
fi: Annettu sijainti ei ole kelvollinen %s-live-CD asennuslähteenä käytettäväksi.

en: The hostname "%(hostname)s" is not valid for the following reason:
    
    %(herrors)s
fi: Konenimi "%(hostname)s" ei kelpaa seuraavasta syystä:
    
    %(herrors)s

en: The image which was just tested has errors. This could be due to a corrupt download or a bad disc.  If applicable, please clean the disc and try again.  If this test continues to fail you should not continue the install.
fi: Tarkastetulla levyllä on virheitä. Syynä voi olla virhe tiedonsiirrossa tai rikkinäinen levy. Voit puhdista levyn ja kokeilla uudelleen. Jos virhe ei poistu, älä jatka asennusta.

en: The image which was just tested was successfully verified.  It should be OK to install from this media.  Note that not all media/drive errors can be detected by the media check.
fi: Tarkastettu levy on kunnossa. Tältä levyltä pitäisi pystyä tekemään asennus. Tarkastus ei kuitenkaan löydä kaikkia levyjen ja asemien virheitä.

en: The installation source given by device %s could not be found.  Please check your parameters and try again.
fi: Asennuslähdettä ei löytynyt laitteelta %s. Tarkista parametrit ja yritä uudelleen.

en: The installer has detected the %(type)s boot loader currently installed on %(bootDev)s.
fi: Asennusohjelma havaitsi käynnistyslataimen %(type)s asennettuna osiolla %(bootDev)s.

en: The installer has tried to mount image #%s, but cannot find it on the hard drive.
    
    Please copy this image to the drive and click Retry.  Click Exit to abort the installation.
fi: Asennusohjelma yritti liittää levykuvaa #%s, mutta ei löytänyt sitä kiintolevyltä.
    
    Kopioi tämä levykuva kiintolevylle ja valitse Uudelleen. Valitse Poistu keskeyttääksesi asennuksen.

en: The installer is unable to detect the boot loader currently in use on your system.
fi: Asennusohjelma ei tunnista koneen nykyistä käynnistyslatainta.

en: The kickstart configuration file is missing required information that anaconda cannot prompt for.  Please add the following sections and try again:
    %s
fi: Kickstart-tiedostosta puuttuu pakollista tietoa, jota anaconda ei voi kysellä. Lisää seuraavat osiot ja yritä uudelleen:
    %s

en: The logical volume name "%s" is already in use. Please pick another.
fi: Looginen taltio "%s" on jo käytössä. Valitse toinen laite.

en: The logical volumes you have configured require %(size)d MB, but the volume group only has %(tempvgsize)d MB.  Please either make the volume group larger or make the logical volume(s) smaller.
fi: Määritellyt loogiset taltiot vaativat %(size)d Mt tilaa, mutta taltioryhmän koko on vain %(tempvgsize)d Mt. Tee joko taltioryhmästä suurempi tai pienennä loogisia taltioita.

en: The mount point "%s" is in use. Please pick another.
fi: Liitospiste "%s" on jo käytössä. Valitse jokin muu liitospiste.

en: The mount point %s is invalid.  Mount points must start with '/' and cannot end with '/', and must contain printable characters and no spaces.
fi: Liitospiste %s ei kelpaa. Liitospisteiden pitää alkaa merkillä "/" ja sisältää tulostuvia merkkejä, ei välejä. Ne eivät saa loppua "/"-merkkiin.

en: The mount point %s must be on a linux file system.
fi: Liitospisteen %s pitää sijaita Linux-tiedostojärjestelmässä.

en: The mount point /boot or / is on a disk that we are not familiar with
fi: /boot- tai /-osion liitospiste on levyllä, jota ei tunneta

en: The partitioning options you have selected will now be written to disk.  Any data on deleted or reformatted partitions will be lost.
fi: Valittu osiointi kirjoitetaan nyt levylle. Kaikki poistetuilla tai uudelleen alustetuilla osioilla oleva data menetetään.

en: The partitioning scheme you requested caused the following critical errors.
fi: Pyydetty osiointijärjestely tuotti seuraavia vakavia virheitä.

en: The partitioning scheme you requested generated the following warnings.
fi: Pyydetty osiointijärjestely tuotti seuraavia varoituksia.

en: The passphrase must be at least %d character long. | The passphrase must be at least %d characters long.
fi[0]: Salalauseen on oltava vähintään %d merkin pituinen.
fi[1]: Salalauseen on oltava vähintään %d merkkiä pitkä.

en: The passphrase must be at least eight characters long.
fi: Salalauseen on oltava vähintään kahdeksan merkkiä pitkä.

en: The passphrases you entered were different.  Please try again.
fi: Syötetyt salalauseet olivat erilaisia. Yritä uudelleen.

en: The password must be at least six characters long.
fi: Salasanan on oltava vähintään kuusi merkkiä pitkä.

en: The passwords you entered were different.  Please try again.
fi: Syötetyt salasanat olivat erilaisia. Yritä uudelleen.

en: The passwords you entered were different. Please try again.
fi: Syötetyt salasanat olivat erilaisia. Yritä uudelleen.

en: The physical extent size cannot be changed because otherwise the space required by the currently defined logical volumes will be increased to more than the available space.
fi: Fyysisen varausyksikön kokoa ei voida muuttaa, koska muuten määriteltyjen loogisten taltioiden koko kasvaa suuremmaksi kuin käytettävissä oleva tila.

en: The physical extent size cannot be changed because the resulting maximum logical volume size (%10.2f MB) is smaller than one or more of the currently defined logical volumes.
fi: Fyysisen varausyksikön kokoa ei voi muuttaa, koska tuloksena syntyvä suurin mahdollinen loogisen taltion koko (%10.2f MB) on pienempi kuin yksi tai useampi määritelty looginen taltio.

en: The physical extent size cannot be changed because the value selected (%(curpe)10.2f MB) is larger than the smallest physical volume (%(maxpvsize)10.2f MB) in the volume group.
fi: Fyysisen varausyksikön kokoa ei voi muuttaa, koska valittu arvo (%(curpe)10.2f Mt) on suurempi kuin pienin fyysinen taltio (%(maxpvsize)10.2f Mt) taltioryhmässä.

en: The physical extent size cannot be changed because the value selected (%(curpe)10.2f MB) is too large compared to the size of the smallest physical volume (%(maxpvsize)10.2f MB) in the volume group.
fi: Fyysisen varausyksikön kokoa ei voi muuttaa, koska valittu arvo (%(curpe)10.2f Mt) on liian suuri suhteessa pienimpään fyysiseen taltioon (%(maxpvsize)10.2f Mt) taltioryhmässä.

en: The repository %s has already been added.  Please choose a different repository name and URL.
fi: Asennuslähde %s on jo lisätty.  Valitse jokin muu asennuslähteen nimi ja osoite.

en: The requested size as entered is not a valid number greater than 0.
fi: Pyydetty koko ei kelpaa.

en: The rescue environment will now attempt to find your Linux installation and mount it under the directory %s.  You can then make any changes required to your system.  If you want to proceed with this step choose 'Continue'.  You can also choose to mount your file systems read-only instead of read-write by choosing 'Read-Only'.
    
    If for some reason this process fails you can choose 'Skip' and this step will be skipped and you will go directly to a command shell.
fi: Pelastusympäristö yrittää nyt löytää Linux-asennuksen ja liittää sen hakemistoon %s. Sen jälkeen voit tehdä järjestelmään tarvittavat muutokset. Jos haluat käynnistää tämän vaiheen, valitse "Jatka". Voit valita osioidesi liittämisen kirjoitussuojattuna valitsemalla "Vain luku"
    
    Jos tämä prosessi jostain syystä epäonnistuu, voit valita "Ohita", jolloin tämä vaihe ohitetaan ja pääset suoraan komentoriville.

en: The root account is used for administering the system.  Enter a password for the root user.
fi: Pääkäyttäjän root-tunnusta käytetään järjestelmän ylläpitoon. Anna salasana root-käyttäjälle.

en: The root filesystem you created is not large enough for this live image (%.2f MB required).
fi: Luotu juuritiedostojärjestelmä ei ole riittävän suuri tälle live-levykuvalle (tarvitaan %.2f MB).

en: The root for the previously installed system was not found.
fi: Aiemmin asennetun järjestelmän juuriosiota ei löytynyt.

en: The root for the previously installed system was not found.  You can exit installer or backtrack to choose installation instead of upgrade.
fi: Aiemmin asennetun järjestelmän juuriosiota ei löytynyt. Voit poistua asennusohjelmasta tai mennä alkuun ja valita asennuksen päivityksen sijasta.

en: The root password must be at least 6 characters long.
fi: Pääkäyttäjän salasanan on oltava vähintään kuusi merkkiä pitkä.

en: The root password must be at least six characters long.
fi: Pääkäyttäjän salasanan pitää olla vähintään kuusi merkkiä pitkä.

en: The screenshots have been saved in the directory:
    
    	/root/anaconda-screenshots/
    
    You can access these when you reboot and login as root.
fi: Näyttökaappaukset tallennettiin hakemistoon:
    
    	/root/anaconda-screenshots/
    
    Voit katsoa niitä käynnistämisen jälkeen pääkäyttäjänä.

en: The software you have selected to install will require the following %(productName)s %(productVersion)s discs:
    
    %(reqcdstr)s
    Please have these ready before proceeding with the installation.  If you need to abort the installation and exit please select "Reboot".
fi: Asennettavaksi merkityt ohjelmat tarvitsevat seuraavat %(productName)s %(productVersion)s -levyt:
    
    %(reqcdstr)s
    Jatka asennusta vasta kun nämä levyt ovat saatavilla. Jos haluat keskeyttää asennuksen ja poistua asennusohjelmasta, valitse "Käynnistä uudelleen".

en: The source drive %s cannot be selected as a target drive as well.
fi: Lähdelevyä %s ei voi valita myös kohteeksi.

en: The source drive has no partitions to be cloned.  You must first define partitions of type 'software RAID' on this drive before it can be cloned.
fi: Lähdelevyllä ei ole osioita, joiden määrittelyjä voitaisiin kopioida. Luo ensin osioita, joiden tyyppi on "ohjelmisto-RAID".

en: The source drive you selected has partitions which are not constrained to the drive %s.
    
    You must remove these partitions or restrict them to this drive before this drive can be cloned.
fi: Valitulla lähdelevyllä on osioita, jotka eivät rajoitu laitteelle %s.
    
    Nämä osiot on joko poistettava tai rajoitettava tälle levylle ennen kuin levy voidaan kopioida.

en: The source drive you selected has partitions which are not of type 'software RAID'.
    
    You must remove these partitions before this drive can be cloned.
fi: Lähdelevyllä on osioita, joiden tyyppi ei ole "ohjelmisto-RAID".
    
    Nämä osiot on poistettava, jotta määrittelyt voidaan kopioida.

en: The source drive you selected has software RAID partition(s) which are members of an active software RAID device.
    
    You must remove these partitions before this drive can be cloned.
fi: Lähdelevyllä on ohjelmisto-RAID-osioita, jotka kuuluvat määriteltyyn ohjelmisto-RAID-laitteeseen.
    
    Nämä osiot on poistettava ennen kuin levyn määrittelyt voidaan kopioida.

en: The storage configuration you have chosen has already been activated. You can no longer return to the disk editing screen. Would you like to continue with the installation process?
fi: Valitsemasi levytila-asetukset on jo toteutettu. Et voi enää palata levynmuokkausruutuun. Haluatko jatkaa asennusprosessia?

en: The swap device:
    
         %s
    
    does not contain a supported swap volume.  In order to continue installation, you will need to format the device or skip it.
fi: Sivutuslaite
    
         %s
    
    ei sisällä tuettua sivutustaltiota. Asennuksen jatkamiseksi laite on alustettava tai laitteen käsittely on ohitettava.

en: The swap device:
    
         %s
    
    in your /etc/fstab file is currently in use as a software suspend device, which means your system is hibernating. If you are performing a new install, make sure the installer is set to format all swap devices.
fi: Sivutuslaite:
    
         %s
    
    /etc/fstab-tiedostossa on käytössä software suspend -laitteena, eli järjestelmä on lepotilassa. Jos olet tekemässä uutta asennusta, varmista että asennusohjelma on asetettu alustamaan kaikki sivutusosiot.

en: The swap device:
    
         %s
    
    in your /etc/fstab file is currently in use as a software suspend device, which means your system is hibernating. To perform an upgrade, please shut down your system rather than hibernating it.
fi: Sivutuslaite:
    
         %s
    
    /etc/fstab-tiedostossa on käytössä software suspend -laitteena, eli järjestelmä on lepotilassa. Tehdäksesi päivityksen, sammuta järjestelmä, älä jätä sitä lepotilaan.

en: The swap device:
    
         %s
    
    is an old-style Linux swap partition.  If you want to use this device for swap space, you must reformat as a new-style Linux swap partition.
fi: Sivutuslaite
    
         %s
    
    on vanhantyyppinen Linux-sivutusosio. Jos tätä laitetta halutaan käyttää sivutustilana, se on alustettava uudentyyppiseksi Linux-sivutusosioksi.

en: The swap file must be between 1 and 2000 MB in size.
fi: Sivutustiedoston sallittu koko on 1 - 2000 Mt.

en: The system will be rebooted now.
fi: Järjestelmä käynnistetään uudelleen.

en: The system will now reboot.
fi: Järjestelmä käynnistyy uudelleen.

en: The target drive %(path)s has a partition which cannot be removed for the following reason:
    
    "%(rc)s"
    
    You must remove this partition before this drive can be a target.
fi: Kohdelevyllä %(path)s on osio, jota ei voida poistaa seuraavasta syystä:
    
    "%(rc)s"
    
    Tämä osio on poistettava ennen kuin tämä levy voi olla kohde.

en: The value you entered is not a valid number.
fi: Syötetyn koon pitää olla luku.

en: The volume group name "%s" is already in use. Please pick another.
fi: Taltioryhmän nimi "%s" on jo käytössä. Valitse jokin muu.

en: The z/IPL Boot Loader will be installed on your system after installation is complete. You can now enter any additional kernel and chandev parameters which your machine or your setup require.
fi: z/IPL-käynnistyslatain asennetaan järjestelmään asennuksen valmistuttua. Voit syöttää nyt ytimen ja chandev:n lisäparametrejä, joita koneesi tai asennuksesi tarvitsee.

en: The z/IPL Boot Loader will now be installed on your system.
    
    The root partition will be the one you selected previously in the partition setup.
    
    The kernel used to start the machine will be the one to be installed by default.
    
    If you wish to make changes later after the installation feel free to change the /etc/zipl.conf configuration file.
    
    You can now enter any additional kernel parameters which your machine or your setup may require.
fi: z/IPL-käynnistyslatain asennetaan nyt järjestelmään.
    
    Juuriosio on se, jonka valitsit osiointiasetuksissa aiemmin.
    
    Järjestelmän käynnistykseen käytetään oletusydintä.
    
    Jos haluat tehdä muutoksia asennuksen jälkeen, voit muokata /etc/zipl.conf-asetustiedostoa.
    
    Nyt voit syöttää ytimen lisäparametrejä, joita kone tai asennus saattaa tarvita.

en: The z/IPL boot loader will be installed on your system.
fi: z/IPL-käynnistyslatain asennetaan järjestelmään.

en: There are multiple partitions on this device which could contain the driver disk image.  Which would you like to use?
fi: Laitteella on useita osioita, jotka soveltuvat lähteiksi ajurilevykkeen levykuvalle. Mitä niistä käytetään?

en: There are multiple partitions on this device which could contain the update disk image.  Which would you like to use?
fi: Laitteella on useita osioita, jotka soveltuvat lähteiksi päivityslevykuvalle. Mitä niistä käytetään?

en: There is no room left in the volume group to create new logical volumes. To add a logical volume you must reduce the size of one or more of the currently existing logical volumes
fi: Taltioryhmässä ei ole tilaa uusille loogisille taltioille. Jotta voisit lisätä loogisia taltioita, pienennä yhtä tai useampaa määriteltyä loogista taltiota.

en: There is not enough space on the device you selected for the swap partition.
fi: Sivutusosioksi valitulla laitteella ei ole tarpeeksi tilaa.

en: There seem to be one or more existing Linux installations on your system.
    
    Please choose one to upgrade, or select 'Reinstall System' to freshly install your system.
fi: Järjestelmästä löytyi yksi tai useampi Linux-asennus.
    
    Valitse jokin päivitettäväksi, tai valitse "Asenna järjestelmä uudelleen", jolloin asennetaan puhdas järjestelmä.

en: There was an error clearing the target drives.  Cloning failed.
fi: Kohdelevyjen tyhjennys epäonnistui. Kopiointi epäonnistui.

en: There was an error configuring your network interface.
fi: Verkkoliitännän asetuksia tehtäessä tapahtui virhe.

en: There was an error encountered while resizing the device %s.
fi: Laitteen %s koon muuttamisessa tapahtui virhe.

en: There was an error installing the bootloader.  The system may not be bootable.
fi: Käynnistyslatainta asennettaessa tapahtui virhe. Järjestelmää ei ehkä pysty käynnistämään.

en: There was an error installing the live image to your hard drive.  This could be due to bad media.  Please verify your installation media.
    
    If you exit, your system will be left in an inconsistent state that will require reinstallation.
fi: Live-levykuvan asentamisessa kiintolevylle tapahtui virhe. Tämä saattaa johtua viallisesta asennusmediasta. Tarkista asennusmedia.
    
    Jos poistut asennusohjelmasta, järjestelmä jää epävakaaseen tilaan joka vaatii uudelleenasennuksen.

en: There was an error running the kickstart script at line %(lineno)s.  You may examine the output in %(msgs)s.  This is a fatal error and installation will be aborted.  Press the OK button to exit the installer.
fi: Kickstart-komentosarjan suorittamisessa tapahtui virhe rivillä %(lineno)s. Tulostetta voi tutkia: %(msgs)s. Tämä on vakava virhe ja asennus keskeytyy. Poistu asennusohjelmasta painamalla OK-painiketta.

en: There was an error running your transaction for the following reason(s): %s.
fi: Transaktion suorittamisessa tapahtui virhe seuraavista syistä: %s

en: There was an error running your transaction for the following reason: %s
fi: Transaktion suorittamisessa tapahtui virhe seuraavasta syystä: %s

en: There were file conflicts when checking the packages to be installed:
    %s
fi: Asennettavia paketteja tarkistettaessa löytyi tiedostokonflikteja:
    %s

en: Third BIOS drive:
fi: Kolmas BIOS-asema:

en: This boot target cannot be deleted because it is for the %s system you are about to install.
fi: Tätä käynnistysvaihtoehtoa ei voida poistaa, koska sitä käyttää nyt asennettava %s.

en: This change in the value of the physical extent will require the sizes of the current logical volume requests to be rounded up in size to an integer multiple of the physical extent.
    
    This change will take effect immediately.
fi: Tämä muutos fyysisen varausyksikön kokoon vaatii nykyisten loogisten taltioiden kokovarausten pyöristämistä ylöspäin fyysisten varausyksikköjen koon monikertaan.
     
     Tämä muutos tulee voimaan välittömästi.

en: This change in the value of the physical extent will waste substantial space on one or more of the physical volumes in the volume group.
fi: Tämä muutos fyysisen varausyksikön kokoon tuhlaa merkittävästi tilaa yhdellä tai useammalla fyysisellä taltiolla taltioryhmässä.

en: This device is already being used for another boot entry.
fi: Tämä laite on jo käytössä toisella nimiöllä.

en: This device is an extended partition which contains logical partitions that cannot be deleted:
fi: Tämä laite on laajennettu osio, joka sisältää loogisia osioita, joita ei voida poistaa:

en: This device is part of a LVM volume group.
fi: Tämä laite on osa LVM-taltioryhmää.

en: This device is part of a RAID device.
fi: Tämä laite on osa RAID-laitetta.

en: This device is part of the LVM volume group '%s'.
fi: Tämä laite on osa LVM-taltioryhmää "%s".

en: This device is part of the RAID device %s.
fi: Tämä laite on osa RAID-laitetta %s.

en: This is a global passphrase
fi: Tämä on globaali salalause

en: This is the recommended option.
fi: Tämä on suositeltava vaihtoehto.

en: This label is already in use for another boot entry.
fi: Tämä nimiö on jo olemassa. Valitse toinen.

en: This mount point is invalid.  The %s directory must be on the / file system.
fi: Liitospiste on virheellinen. Hakemiston %s pitää sijaita /-tiedostojärjestelmässä.

en: This option creates a new boot loader configuration.  If you wish to switch boot loaders, you should choose this.
fi: Tämä valinta luo uudet käynnistyslataimen asetukset. Jos haluat vaihtaa käynnistyslatainta, valitse tämä.

en: This option makes no changes to boot loader configuration.  If you are using a third party boot loader, you should choose this.
fi: Tämä valinta ei muuta käynnistyslataimen asetuksia. Jos käytät erillistä käynnistyslatainta, valitse tämä.

en: This partition is holding the data for the hard drive install.
fi: Tätä osiota ei voi poistaa, koska se sisältää kiintolevyasennuksessa tarvittavan datan.

en: This partition is part of an inconsistent LVM Volume Group.
fi: Tämä laite on osa epäyhtenäistä LVM-taltioryhmää.

en: This release of %(productName)s supports an updated file system, which has several benefits over the file system traditionally shipped in %(productName)s.  This installation program can migrate formatted partitions without data loss.
    
    Which of these partitions would you like to migrate?
fi: Tämä %(productName)s -julkaisu tukee päivitettyä tiedostojärjestelmää, jossa on useita etuja verrattuna %(productName)s -jakelun perinteisesti käyttämään tiedostojärjestelmään. Asennusohjelma voi muuntaa osiot ilman tietojen häviämistä.
    
    Mitkä näistä osioista haluat muuntaa?

en: This requires that you have an active network connection during the installation process.  Please configure a network interface.
fi: Asennuksen aikana tarvitaan aktiivinen verkkoyhteys. Tee verkkoliitännän asetukset.

en: This tool clones the layout from a partitioned source onto other similar sized drives. The source must have partitions which are restricted to that drive and must ONLY contain unused software RAID partitions.  EVERYTHING on the target drive(s) will be destroyed.
fi: Tämä työkalu kloonaa lähdelevyn osioinnin samankokoisille kohdelevyille. Lähdelevyn osioiden on oltava kokonaan samalla levyllä ja ne voivat sisältää VAIN käyttämättömiä ohjelmistopohjaisia RAID-osiota. KAIKKI TIEDOT tuhotaan kohdelevyltä.

en: This will update your current boot loader.
fi: Tämä päivittää nykyisen käynnistyslataimen.

en: Time Zone Selection
fi: Aikavyöhykkeen valinta

en: To begin testing the media before installation press %s.
    
    Choose %s to skip the media test and start the installation.
fi: Levyjen tarkastus ennen asennusta: %s.
    
    Tarkastuksen ohitus ja asennuksen aloitus: %s.

en: To create a PV you need a partition with free space.  To create a VG you need a PV that is not part of any existing VG.  To create an LV you need a VG with free space.
fi: Fyysisen taltion luomiseksi tarvitaan osio, jolla on vapaata tilaa. Taltioryhmän luomiseksi tarvitaan fyysinen taltio, joka ei kuulu vielä mihinkään taltioryhmään. Loogisen taltion luomiseksi tarvitaan taltioryhmä, jolla on vapaata tilaa.

en: To use RAID you must first create at least two partitions of type 'software RAID'.  Then you can create a RAID device that can be formatted and mounted.
fi: Ennen kuin voit määritellä RAID-laitteita, pitää ensin määritellä vähintään kaksi osiota, joiden tyypiksi tulee "Ohjelmistopohjainen RAID". Sen jälkeen voit luoda RAID-laitteen, joka voidaan alustaa ja liittää.

en: To use iSCSI disks, you must provide the address of your iSCSI target and the iSCSI initiator name you've configured for your host.
fi: iSCSI-levyjen käyttämiseksi on annettava iSCSI-kohteen osoite sekä konetta varten asennetun iSCSI-asiakaslaitteen nimi.

en: Too small
fi: Liian pieni

en: Total Space:
fi: Yhteensä:

en: Transferring install image to hard drive
fi: Siirretään asennusohjelmaa kiintolevylle.

en: Turkish
fi: turkki

en: Type
fi: Tyyppi

en: URL Setup
fi: URL-asetus

en: URL is a _mirror list
fi: URL on peilipalvelinluettelo

en: URL must be either an ftp or http URL
fi: URL:n on oltava ftp- tai http-URL

en: Ukrainian
fi: ukraina

en: Unable To Delete
fi: Poistaminen ei onnistunut

en: Unable To Edit
fi: Muokkaus ei onnistunut

en: Unable to Start X
fi: X:n käynnistäminen epäonnistui!

en: Unable to access the disc.
fi: Levyn käyttäminen ei onnistu.

en: Unable to activate a networking device.  Networking will not be available in rescue mode.
fi: Verkkolaitetta ei voitu ottaa käyttöön. Verkko ei ole käytettävissä pelastustilassa.

en: Unable to download the kickstart file.  Please modify the kickstart parameter below or press Cancel to proceed as an interactive installation.
fi: Kickstart-tiedostoa ei voida ladata. Muokkaa alla olevaa kickstart-parametria tai paina Peru jatkaaksesi vuorovaikutteisena asennuksena.

en: Unable to download the updates image.  Please modify the updates location below or press Cancel to proceed without updates..
fi: Päivityslevykuvaa ei voida ladata. Muokkaa päivitysten sijaintia alla tai paina Peru jatkaaksesi ilman päivityksiä.

en: Unable to find /bin/sh to execute!  Not starting shell
fi: Ohjelmaa /bin/sh ei löydy suoritettavaksi! Komentotulkkia ei käynnistetä

en: Unable to find any devices of the type needed for this installation type.  Would you like to manually select your driver or use a driver disk?
fi: Tälle asennustyypille tarvittavia laitteita ei löytynyt. Haluatko manuaalisesti valita ajurin tai käyttää ajurilevykettä?

en: Unable to find image
fi: Levykuvaa ei löydy

en: Unable to find install image %s
fi: Asennuksen levykuvaa %s ei löydy

en: Unable to load title bar
fi: Otsikkopalkin lataus epäonnistui

en: Unable to mount filesystem
fi: Tiedostojärjestelmän liittäminen epäonnistui

en: Unable to read group information from repositories.  This is a problem with the generation of your install tree.
fi: Ryhmätietoa ei voida lukea asennuslähteistä. Asennuspuun tuottamisessa on ongelma.

en: Unable to read package metadata from repository.  This may be due to a missing repodata directory.  Please ensure that your repository has been correctly generated.
    
    %s
fi: Pakettien metadataa ei voi lukea asennuslähteestä.  Repodata-hakemisto saattaa puuttua.  Varmista, että asennuslähteesi on luotu oikein.
    
    %s

en: Unable to read package metadata. This may be due to a missing repodata directory.  Please ensure that your install tree has been correctly generated.
    
    %s
fi: Pakettien metadataa ei voi lukea. Repodata-hakemisto saattaa puuttua. Varmista, että asennuspuu on luotu oikein.
    
    %s

en: Unable to read the disc checksum from the primary volume descriptor.  This probably means the disc was created without adding the checksum.
fi: Levyn tarkistussummaa ei löydy. Tämä todennäköisesti merkitsee, että levy luotiin lisäämättä tarkistussummaa.

en: Unable to retrieve %s.
fi: Haku epäonnistui: %s.

en: Unable to retrieve the install image.
fi: Asennusohjelman ensimmäisen osan noutaminen ei onnistu

en: Uncategorized
fi: Sekalaiset

en: Unformatted DASD Device Found | Unformatted DASD Devices Found
fi[0]: Löydettiin alustamaton DASD-laite
fi[1]: Löydettiin alustamattomia DASD-laitteita

en: Unknown Device
fi: Tuntematon laite

en: Unknown Linux system
fi: Tuntematon Linux-järjestelmä

en: Unknown Url method %s
fi: Tuntematon URL-tyyppi %s

en: Unknown driver disk kickstart source: %s
fi: Tuntematon ajurilevykkeen kickstart-lähde: %s

en: Unknown error processing %%ksappend lines: %s
fi: Tuntematon virhe käsiteltäessä %%ksappend-rivejä: %s

en: Unknown return code: %d.
fi: Tuntematon paluukoodi: %d.

en: Unrecoverable Error
fi: Palautumaton häiriö

en: Update Disk Source
fi: Päivityslevykkeen lähde

en: Update boot loader configuration
fi: Käynnistyslataimen asetusten päivitys

en: Updates
fi: Päivitykset

en: Updates Disk
fi: Päivityslevyke

en: Upgrade Boot Loader Configuration
fi: Käynnistyslataimen asetusten päivitys

en: Upgrade Examine
fi: Päivityksen tarkastelu

en: Upgrade Swap Partition
fi: Päivitä sivutusosio

en: Upgrade an Existing Installation
fi: Päivitä olemassa oleva asennus

en: Upgrade root not found
fi: Päivityksen juuriosiota ei löytynyt

en: Upgrading %s
fi: Päivitetään %s

en: Usage error.
fi: Käyttövirhe.

en: Usage or syntax error.
fi: Käyttö- tai syntaksivirhe.

en: Use All Space
fi: Käytä kaikki tila

en: Use Anyway
fi: Käytä silti

en: Use DCB
fi: Käytä DCB:tä.

en: Use Free Space
fi: Käytä vapaata tilaa

en: Use _dynamic IP configuration (DHCP)
fi: Säädä IP-asetukset _dynaamisesti (DHCP)

en: Use a driver disk
fi: Käytä ajurilevykettä

en: Use dynamic IP configuration (DHCP)
fi: Säädä IP-asetukset dynaamisesti (DHCP)

en: Use entire drive
fi: Käytä koko levyä

en: Use free space
fi: Käytä vapaata tilaa

en: Use text mode
fi: Käytä tekstitilaa

en: Used Space:
fi: Käytetty tila:

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: VNC Configuration
fi: VNC-asetukset

en: Vendor
fi: Valmistaja

en: Vietnamese
fi: vietnam

en: Volume Group Name:
fi: Taltioryhmän nimi:

en: Volume Group Names must be less than 128 characters
fi: Taltioryhmän nimen enimmäispituus on 127 merkkiä

en: Volume to Shrink
fi: Taltio jonka kokoa muutetaan

en: WWPN %(wwpn)s not found at zFCP device %(devnum)s.
fi: WWPN:ää %(wwpn)s ei löytynyt zFCP-laitteelta %(devnum)s.

en: Waiting for NetworkManager
fi: Odotetaan NetworkManageria

en: Waiting for NetworkManager to configure %s.
fi: Odotetaan, että NetworkManager tekee asetukset laitteelle %s.

en: Waiting for telnet connection.
fi: Odotetaan telnet-yhteyttä.

en: Warning
fi: Varoitus

en: Warning! This is pre-release software!
fi: Varoitus! Tämä on ennakkojulkaistu ohjelmisto!

en: Warning: %s.
fi: Varoitus: %s.

en: Warning: Could not reset parm (%s)
fi: Varoitus: Parmia ei voitu palauttaa alkutilaan (%s)

en: Warnings During Automatic Partitioning
fi: Automaattisen osioinnin aikana saatuja varoituksia

en: Weak Password
fi: Heikko salasana

en: Web Server
fi: WWW-palvelin

en: Welcome to %(productName)s for %(productArch)s
fi: %(productName)s %(productArch)s - tervetuloa

en: Welcome to %s
fi: %s - tervetuloa

en: Welcome to %s for %s
fi: %s (%s) - tervetuloa

en: Welcome to %s for %s - Rescue Mode
fi: %s (%s) - tervetuloa pelastustilaan

en: Welcome to %s!
fi: %s - tervetuloa!

en: Welsh
fi: kymri

en: What language would you like to use during the installation process?
fi: Mitä kieltä asennuksen aikana käytetään?

en: What partition and directory on that partition holds the installation image for %s?  If you don't see the disk drive you're using listed here, press F2 to configure additional devices.
fi: Mikä osio ja sillä oleva hakemisto sisältää %s-asennuskuvan? Jos käyttämäsi levyasema ei näy tässä luettelossa, määrittele lisää laitteita painamalla F2.

en: What type of devices will your installation involve?
fi: Minkä tyyppisiä laitteita asennuksessa käytetään?

en: What type of keyboard do you have?
fi: Millainen näppäimistö koneessa on?

en: What type of media contains the installation image?
fi: Minkälainen media sisältää asennuskuvan?

en: What type of media contains the rescue image?
fi: Minkälainen tallenne sisältää pelastusdatan?

en: What would you like to do?
fi: Mitä haluat tehdä?

en: When finished please exit from the shell and your system will reboot.
fi: Kun olet valmis, sulje komentotulkki ja järjestelmä käynnistetään uudelleen.

en: Where would you like to install the boot loader for your system?
fi: Mihin haluat asentaa järjestelmän käynnistyslataimen?

en: Which device holds the root partition of your installation?
fi: Millä laitteella on asennuksen juuriosio?

en: Which drive(s) do you want to use for this installation?
fi: Mitä levy(j)ä käytetään tähän asennukseen?

en: Which model keyboard is attached to this computer?
fi: Millainen näppäimistö tähän tietokoneeseen on liitetty?

en: Which partition would you like to shrink to make room for your installation?
fi: Mitä osiota haluat pienentää saadaksesi tilaa asennukselle?

en: Which type of installation would you like?
fi: Millaisen asennuksen haluat tehdä?

en: Will try to connect again in 15 seconds...
fi: Yritetään uudelleen 15 sekunnin kuluttua...

en: Would you like to continue with the upgrade?
fi: Haluatko jatkaa päivitystä?

en: Would you like to continue with your requested partitioning scheme?
fi: Haluatko jatkaa asennusta valitsemasi osiointijärjestelyn kanssa?

en: Would you like to perform a checksum test of the ISO image:
    
       %s?
fi: Haluatko tarkastaa ISO-levykuvan tarkistussumman:
    
       %s?

en: Would you like to use VNC?
fi: Haluatko käyttää VNC:tä?

en: Writing storage configuration to disk
fi: Kirjoitetaan levytila-asetukset levylle...

en: Wrong Disc
fi: Väärä levy

en: X was unable to start on your machine.  Would you like to start VNC to connect to this computer from another computer and perform a graphical install or continue with a text mode install?
fi: X:ää ei voitu käynnistää tällä koneella. Haluatko käynnistää VNC:n, jota käyttäen tälle koneelle voidaan ottaa yhteys toiselta koneelta graafista asennusta varten, vai jatketaanko asennusta tekstitilassa?

en: Yes
fi: Kyllä

en: You appear to be upgrading from a system which is too old to upgrade to this version of %s.  Are you sure you wish to continue the upgrade process?
fi: Järjestelmä on liian vanha, jotta sitä voitaisiin päivittää %sn tähän versioon. Haluatko varmasti jatkaa päivitystä?

en: You are about to delete a RAID device.
fi: Olet poistamassa RAID-laitteen.

en: You are about to delete all partitions on the device '%s'.
fi: Olet poistamassa kaikki osiot laitteelta "%s".

en: You are about to delete the %(type)s %(name)s
fi: Olet poistamassa laitetta %(type)s %(name)s

en: You are about to delete the %s partition.
fi: Olet poistamassa osion %s.

en: You are about to delete the logical volume "%s".
fi: Olet poistamassa taltioryhmän "%s".

en: You are about to delete the volume group "%s".
    
    ALL logical volumes in this volume group will be lost!
fi: Olet poistamassa taltioryhmää "%s".
    
    KAIKKI taltioryhmän taltiot poistetaan!

en: You can further customize the software selection now, or after install via the software management application.
fi: Ohjelmistovalikoimaa voi muokata nyt tai asennuksen jälkeen ohjelmistonhallintasovelluksella.

en: You can identify the physical port for
fi: Fyysisen portin laitteelle

en: You cannot create more than %d logical volume per volume group. | You cannot create more than %d logical volumes per volume group.
fi[0]: Taltioryhmään ei voida luoda enempää kuin yhden loogisen taltion.
fi[1]: Taltioryhmään ei voida luoda enempää kuin %d loogista taltiota.

en: You cannot delete a partition of a LDL formatted DASD.
fi: Et voi poistaa LDL-alustettua DASD-osiota.

en: You cannot edit this device:
    
    %s
fi: Tätä osiota ei voi muokata:
    
    %s

en: You cannot remove this physical volume because otherwise the volume group will be too small to hold the currently defined logical volumes.
fi: Et voi poistaa tätä fyysistä taltiota, koska muuten taltioryhmästä tulisi liian pieni määritellyille loogisille taltioille.

en: You currently have %d available PV free to use.
     | You currently have %d available PVs free to use.
fi[0]: Käytettävissä on %d vapaa fyysinen taltio.
fi[1]: Käytettävissä on %d vapaata fyysistä taltiota.

en: You currently have %d software RAID partition free to use. | You currently have %d software RAID partitions free to use.
fi[0]: Tällä hetkellä käytettävissä on %d vapaa ohjelmistopohjaista RAID-osiota.
fi[1]: Tällä hetkellä käytettävissä on %d vapaata ohjelmistopohjaista RAID-osiota.

en: You currently have free space to create PVs.
fi: Vapaata tilaa on käytettävissä fyysisten taltioiden luomiseen.

en: You do not have enough RAM to install %s on this machine.
fi: Tässä koneessa ei ole tarpeeksi keskusmuistia, jotta %s voitaisiin asentaa.

en: You do not have enough RAM to use the graphical installer.  Starting text mode.
fi: Koneessa ei ole tarpeeksi keskusmuistia graafista asennusta varten. Käynnistetään asennus tekstitilassa.

en: You don't have any Linux partitions.  Rebooting.
fi: Järjestelmässä ei ole yhtään Linux-osiota. Käynnistetään uudelleen.

en: You don't have any Linux partitions. Press return to get a shell. The system will reboot automatically when you exit from the shell.
fi: Järjestelmässä ei ole lainkaan Linux-osioita. Paina Enter päästäksesi komentotulkkiin. Järjestelmä käynnistyy uudelleen automaattisesti, kun suljet komentotulkin.

en: You don't seem to have any hard drives on your system! Would you like to configure additional devices?
fi: Järjestelmässä ei näytä olevan ainuttakaan kiintolevyä! Haluatko määritellä ylimääräisiä laitteita?

en: You have chosen to use a pre-existing partition for this installation without formatting it. We recommend that you format this partition to make sure files from a previous operating system installation do not cause problems with this installation of Linux. However, if this partition contains files that you need to keep, such as home directories, then continue without formatting this partition.
fi: Olet valinnut olemassa olevan osion asennuksen kohteeksi ilman alustusta. On suositeltavaa alustaa osio, jotta edellisen asennuksen tiedostot eivät häiritse uutta asennusta. Jos osiolla kuitenkin on tiedostoja, jotka halutaan säilyttää (esimerkiksi kotihakemistot), jatka alustamatta osiota.

en: You have multiple devices which could serve as sources for a driver disk.  Which would you like to use?
fi: Koneessa on useita laitteita, jotka soveltuvat lähteiksi ajurilevykkeelle. Mitä niistä käytetään?

en: You have multiple devices which could serve as sources for an update disk.  Which would you like to use?
fi: Koneessa on useita laitteita, jotka voivat toimia lähteinä päivityslevykkeelle. Mitä niistä käytetään?

en: You have multiple network devices on this system. Which would you like to install through?
fi: Koneessa on useita verkkolaitteita. Minkä kautta haluat asentaa?

en: You have not created a /boot/efi partition.
fi: /boot/efi-osiota ei ole luotu.

en: You have not created a bootable partition.
fi: Käynnistysosiota ei ole luotu.

en: You have not defined a root partition (/), which is required for installation of %s to continue.
fi: Et ole valinnut juuriosiota (/), joka tarvitaan, jotta %sn asennusta voidaan jatkaa.

en: You have not specified a FCP LUN or the number is invalid.
fi: Et ole määritellyt FCP LUN -arvoa, tai arvo on virheellinen.

en: You have not specified a device number or the number is invalid
fi: Et ole määritellyt laitenumeroa tai numero on virheellinen

en: You have not specified a swap partition.  Although not strictly required in all cases, it will significantly improve performance for most installations.
fi: Et ole valinnut sivutusosiota. Vaikka se ei kaikissa tapauksissa ole ehdottoman välttämätön, se parantaa useimmissa asennuksissa suorituskykyä huomattavasti.

en: You have not specified a swap partition.  Due to the amount of memory present, a swap partition is required to complete installation.
fi: Et ole valinnut sivutusosiota. Käytössä olevan muistin määrän vuoksi sivutusosio on välttämätön, jotta asennus voidaan tehdä.

en: You have not specified a worldwide port name or the name is invalid.
fi: Et ole määritellyt maailmanlaajuista porttinimeä, tai nimi on virheellinen.

en: You have provided a weak password: %s
fi: Annettu salasana on heikko: %s

en: You have provided a weak password: %s
    
    Would you like to continue with this password?
fi: Annettiin heikko salasana: %s
    
    Haluatko jatkaa tällä salasanalla?

en: You have specified that the group '%s' should be installed. This group does not exist. Would you like to continue or abort this installation?
fi: Valitsit ryhmän "%s" asennettavaksi. Sitä ei kuitenkaan löydy. Haluatko jatkaa vai keskeyttää asennuksen?

en: You have specified that the package '%s' should be installed.  This package does not exist. Would you like to continue or abort this installation?
fi: Olet valinnut paketin "%s" asennettavaksi. Sitä ei kuitenkaan löydy. Haluatko jatkaa vai keskeyttää asennuksen?

en: You must correct these errors before you continue your installation of %s.
fi: Nämä virheet pitää korjata ennen %sn asennuksen jatkamista.

en: You must enter a URL.
fi: On annettava URL.

en: You must enter a valid hostname for this computer.
fi: Kelvollinen konenimi on annettava.

en: You must enter both a valid IPv4 address and a network mask or CIDR prefix.
fi: On syötettävä sekä kelvollinen IPv4-osoite että verkkopeite tai CIDR-etuliite.

en: You must enter both a valid IPv6 address and a CIDR prefix.
fi: On syötettävä sekä kelvollinen IPv6-osoite että CIDR-etuliite.

en: You must enter the number of seconds as an integer between 1 and 30.
fi: Sekuntien määrä on annettava kokonaislukuna väliltä 1-30.

en: You must enter your root password and confirm it by typing it a second time to continue.
fi: Pääkäyttäjän salana pitää syöttää ja vahvistaa, jotta voidaan jatkaa.

en: You must first select a partition to delete.
fi: Valitse ensin poistettava osio.

en: You must have at least one software repository enabled to continue installation.
fi: Ainakin yksi asennuslähde on otettava käyttöön, jotta asennusta voidaan jatkaa.

en: You must provide a repository name.
fi: Asennuslähteen nimi on annettava.

en: You must provide an HTTP, HTTPS, or FTP URL to a proxy.
fi: Välityspalvelimen HTTP-, HTTPS- tai FTP-osoite on annettava.

en: You must provide an HTTP, HTTPS, or FTP URL to a repository.
fi: Asennuslähteen HTTP-, HTTPS- tai FTP-osoite on annettava.

en: You must provide an initiator name.
fi: Asiakaslaitteen nimi on annettava.

en: You must select a NIC to use.
fi: Valitse verkkolaite.

en: You must select a network device
fi: Valitse verkkolaite

en: You must select at least one drive to be used for installation.
fi: Asennusta varten on valittava ainakin yksi levy.

en: You must select at least one protocol (IPv4 or IPv6).
fi: Valitse ainakin yksi protokolla (IPv4 tai IPv6).

en: You must select one drive to boot from.
fi: On valittava ainakin yksi levy, jolta käynnistetään.

en: You must specify a label for the entry
fi: Nimiö on määriteltävä

en: You need more space on the following file systems:
fi: Tarvitaan lisää tilaa seuraavilla tiedostojärjestelmillä:

en: You need to select at least one hard drive to install %s.
fi: On valittava ainakin yksi kiintolevy, jolle %s asennetaan.

en: You specified block device encryption should be enabled, but you have not supplied a passphrase. If you do not go back and provide a passphrase, block device encryption will be disabled.
fi: Lohkolaitesalaus on asetettu otettavaksi käyttöön, mutta salalausetta ei ole annettu. Jos et palaa takaisin ja anna salalausetta, lohkolaitesalaus poistetaan käytöstä.

en: Your %(mount)s partition is less than %(size)s megabytes which is lower than recommended for a normal %(productName)s install.
fi: %(mount)s-osion koko on alle %(size)s megatavua, joka on vähemmän kuin normaalille %(productName)s -asennukselle suositellaan.

en: Your / partition does not match the the live image you are installing from.  It must be formatted as %s.
fi: /-osio ei vastaa livelevykuvaa, jolta asennetaan. /-osion on oltava muotoa %s.

en: Your / partition is less than %(min)s MB which is lower than recommended for a normal %(productName)s install.
fi: /-osion koko on alle %(min)s megatavua, joka on vähemmän kuin normaalille %(productName)s -asennukselle suositellaan.

en: Your boot loader password is shorter than six characters.  We recommend a longer boot loader password.
    
    Would you like to continue with this password?
fi: Käynnistyslataimen salasana on alle kuuden merkin pituinen. Suosittelemme pidempää salasanaa.
    
    Haluatko jatkaa tällä salasanalla?

en: Your installation source is set to a network location, but no netork devices were found on your system.  To avoid a network installation, boot with the full DVD, full CD set, or do not pass a repo= parameter that specifies a network source.
fi: Asennuslähde on asetettu verkkosijainniksi, mutta järjestelmästä ei löytynyt verkkolaitteita. Verkkoasennuksen välttämiseksi käynnistä täydeltä DVD:ltä, täydeltä CD-joukolta tai älä anna asennusohjelmalle repo=-parametria, joka määrittää verkkolähteen.

en: Your root partition is less than 250 megabytes which is usually too small to install %s.
fi: Juuriosiosi koko on alle 250 megatavua, mikä on yleensä liian vähän %sn asennusta varten.

en: Your selected packages require %d MB of free space for installation, but you do not have enough available.  You can change your selections or exit the installer.
fi: Valitut paketit vaativat %d Mt vapaata tilaa, mutta tarpeeksi tilaa ei ole vapaana. Voit muuttaa valintoja tai poistua asennusohjelmasta.

en: Your system had dirty file systems which you chose not to mount.  Press return to get a shell from which you can fsck and mount your partitions.  The system will reboot automatically when you exit from the shell.
fi: Koneessa on likaisesti suljettuja tiedostojärjestelmiä, joita et valinnut liitettäväksi. Paina enteriä, niin komentotulkki käynnistyy ja voit tarkistaa sekä liittää tiedostojärjestelmät. Järjestelmä käynnistyy uudelleen automaattisesti, kun suljet komentotulkin.

en: Your system has been mounted under %(rootPath)s.
    
    Press <return> to get a shell. If you would like to make your system the root environment, run the command:
    
    	chroot %(rootPath)s
    
    The system will reboot automatically when you exit from the shell.
fi: Järjestelmä on liitetty %(rootPath)s-hakemistoon.
    
    Paina Enter päästäksesi komentotulkkiin. Jos haluat valita juuriympäristöksi oman järjestelmäsi, aja tämä komento:
    
    	chroot %(rootPath)s
    
    Järjestelmä käynnistyy uudelleen automaattisesti, kun poistut komentotulkista.

en: Your system is mounted under the %s directory.
fi: Järjestelmäsi on liitetty %s-hakemistoon.

en: Your system will now be rebooted...
fi: Järjestelmä käynnistetään uudelleen...

en: Zulu
fi: zulu

en: _Abort
fi: _Keskeytä

en: _Add
fi: _Lisää

en: _Add FCoE Disk(s)
fi: Lisää FCoE-levyjä

en: _Add additional software repositories
fi: _Lisää täydentäviä ohjelmistojen asennuslähteitä

en: _Add drive
fi: _Lisää asema

en: _Add target
fi: _Lisää kohde

en: _Back
fi: _Takaisin

en: _Change device
fi: _Vaihda laite

en: _Confirm:
fi: _Vahvista:

en: _Continue
fi: _Jatka

en: _Create
fi: _Luo

en: _Create new boot loader configuration
fi: _Luo uudet käynnistyslataimen asetukset

en: _Customize now
fi: _Mukauta nyt

en: _Debug
fi: _Vianjäljitys

en: _Delete
fi: _Poista

en: _Deselect
fi: _Poista valinnat

en: _Deselect all optional packages
fi: _Poista kaikki valinnaisten pakettien valinnat

en: _Details
fi: _Yksityiskohdat

en: _Device
fi: _Laite

en: _Directory
fi: _Hakemisto

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Eject
fi: _Poista levy

en: _Encrypt
fi: _Salaa

en: _Encrypt system
fi: _Salaa järjestelmä

en: _Exit
fi: _Poistu

en: _Exit installer
fi: _Lopeta asennusohjelma

en: _File Bug
fi: _Ilmoita ohjelmavirheestä

en: _File System Type:
fi: _Tiedostojärjestelmän tyyppi:

en: _Fixed size
fi: _Kiinteä koko

en: _Format
fi: _Alusta

en: _Format as:
fi: _Alusta muotoon:

en: _Format partition?
fi: _Alustetaanko osio?

en: _Ignore
fi: _Ohita

en: _Ignore All
fi: _Ohita kaikki

en: _Install anyway
fi: _Asenna silti

en: _Install boot loader on /dev/%s.
fi: _Asenna käynnistyslatain laitteelle /dev/%s.

en: _Label
fi: _Nimiö

en: _Logical Volume Name:
fi: _Loogisen taltion nimi:

en: _Logical Volumes
fi: _Loogiset taltiot

en: _Modify Partition
fi: _Muokkaa osiota

en: _Modify repository
fi: _Muokkaa asennuslähdettä

en: _Mount Point:
fi: _Liitospiste:

en: _Next
fi: _Seuraava

en: _Optional packages
fi: _Valinnaiset paketit

en: _Options
fi: _Asetukset

en: _Partition
fi: _Osio

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: _Path
fi: _Polku

en: _Physical Extent:
fi: _Fyysinen varausyksikkö:

en: _RAID Members:
fi: _RAID-jäsenet:

en: _Re-initialize
fi: _Alusta

en: _Reboot
fi: _Käynnistä uudelleen

en: _Resize
fi: _Muuta kokoa

en: _Retry
fi: _Uudelleen

en: _Select
fi: _Valitse

en: _Select all optional packages
fi: _Valitse kaikki valinnaiset paketit

en: _Server
fi: _Palvelin

en: _Shrink
fi: _Pienennä

en: _Size (MB):
fi: _Koko (Mt):

en: _Skip boot loader updating
fi: Ohita käynnisty_slataimen päivitys

en: _Update boot loader configuration
fi: _Käynnistyslataimen asetusten päivitys

en: _Use a boot loader password
fi: _Käynnistyslataimen salasana:

en: _Volume Group Name:
fi: _Taltioryhmän nimi:

en: _Write changes to disk
fi: _Kirjoita muutokset levylle

en: by flashing the LED lights for a number of seconds.  Enter a number between 1 and 30 to set the duration to flash the LED port lights.
fi: voi tunnistaa vilkuttamalla LED-valoja muutaman sekunnin ajan. Syötä numero väliltä 1-30 portin LED-valojen vilkuttamisajan asettamiseksi.

en: default:LTR
fi: oletus:LTR

en: dialog1
fi: ikkuna1

en: e2fsck cancelled by user request.
fi: e2fsck peruttiin käyttäjän pyynnöstä.

en: file conflicts
fi: Tiedostoristiriita

en: filesystem configuration missing a type
fi: tiedostojärjestelmäasetuksista puuttuu tyyppi

en: iSCSI Initiator Name
fi: iSCSI-asiakaslaitteen _nimi

en: iSCSI not available
fi: iSCSI ei ole käytettävissä

en: insufficient disk inodes
fi: Ei tarpeeksi inodeja levyllä

en: insufficient disk space
fi: Ei tarpeeksi tilaa levyllä

en: loader has already been run.  Starting shell.
fi: latain on jo ajettu. Käynnistetään kuori.

en: lvs failed for %s
fi: lvs-komento epäonnistui taltioryhmälle %s

en: older package(s)
fi: Vanhemmat paketit

en: package already installed
fi: Paketti on jo asennettu

en: package conflicts
fi: pakettiristiriita

en: package for incorrect arch
fi: Paketti on väärälle arkkitehtuurille

en: package for incorrect os
fi: Paketti on väärälle käyttöjärjestelmälle

en: required package
fi: Vaadittu paketti

en: vginfo failed for %s
fi: vginfo-komento epäonnistui taltioryhmälle %s

en: z/IPL Boot Loader Configuration
fi: z/IPL-käynnistyslataimen asetukset

en: z/IPL Configuration
fi: z/IPL-asetukset

en: zFCP device %s not found, not even in device ignore list.
fi: zFCP-laitetta %s ei löydy edes laitteiden ohitusluettelosta.

en: zSeries machines can access industry-standard SCSI devices via Fibre Channel (FCP). You need to provide a 16 bit device number, a 64 bit World Wide Port Name (WWPN), and a 64 bit FCP LUN for each device.
fi: zSeries-sarjan koneet voivat käyttää teollisuusstandardin mukaisia SCSI-laitteita kuitukanavan (FCP) kautta. Jokainen laite tarvitsee 16-bittisen laitenumeron, 64-bittisen "maailmanlaajuisen porttinimen" (WWPN) sekä 64-bittisen FCP LUN:in.
