Anaconda - en to fi translation catalogue (590 entries)

en: 	Installation complete.  Press return to quit
fi: 	Asennus on valmis. Paina Enter lopettaaksesi

en: 
    
    Unknown Error.  Aborting.
fi: 
    
    Tuntematon virhe. Keskeytetään.

en: 
    
    WARNING!!! VNC server running with NO PASSWORD!
    You can use the vncpassword=<password> boot option
    if you would like to secure the server.
fi: 
    
    VAROITUS!!! VNC-palvelin on käynnissä ILMAN SALASANAA!
    Voit käyttää vncpassword=<salasana>-käynnistysvalitsinta
    tehdäksesi palvelimen turvalliseksi.

en: 
    
    You chose to connect to a listening vncviewer. 
    This does not require a password to be set.  If you 
    set a password, it will be used in case the connection 
    to the vncviewer is unsuccessful
fi: 
    
    Valitsit kuuntelevaan vncvieweriin yhdistämisen. 
    Tämä ei vaadi salasanan asettamista. Jos asetat 
    salasanan, sitä käytetään mikäli vncvieweriin 
    yhdistäminen ei onnistu

en: 
    
    You chose to execute vnc with a password.
fi: 
    
    Valitsit vnc:n suorittamisen ilman salasanaa.

en:   Please make your choice from above ['q' to quit | 'c' to continue]:
fi:   Tee valinta ["l" lopettaa | "c" jatkaa]:

en:  Starting text mode.
fi:  Käynnistetään tekstitila.

en:  The system will reboot automatically when you exit from the shell.
fi:  Järjestelmä käynnistyy uudelleen automaattisesti, kun suljet komentotulkin.

en:  Try the text mode installer by running:
    
    '/usr/bin/liveinst -T'
    
     from a root terminal.
fi:  Kokeile asennusta tekstitilassa suorittamalla:
    
    "/usr/bin/liveinst -T"
    
     pääkäyttäjän päätteessä.

en:  against anaconda at %s
fi:  anacondasta osoitteessa %s

en:  with the provider of this software.
fi:  tämän ohjelmiston tekijälle.

en: %(productName)s %(productVersion)s INSTALLATION
fi: %(productName)s %(productVersion)s ASENNUS

en: %(productName)s %(productVersion)s installation
fi: %(productName)s %(productVersion)s -asennus

en: %(productName)s %(productVersion)s installation on host %(name)s
fi: %(productName)s %(productVersion)s -asennusohjelma koneessa %(name)s

en: %(type)s filesystem check failure on %(device)s:
fi: %(type)s-tiedostojärjestelmän tarkistus epäonnistui laitteella %(device)s:

en: %d Mb/s
fi: %d Mt/s

en: %d disk selected; %s capacity; %s free | %d disks selected; %s capacity; %s free
fi[0]: %d levy valittu; %s kapasiteetti; %s vapaata
fi[1]: %d levyä valittu; %s kapasiteetti; %s vapaata

en: %d storage device selected | %d storage devices selected
fi[0]: %d massamuistilaite valittuna
fi[1]: %d massamuistilaitetta valittuna

en: %s
    The disks you've selected have the following amounts of free space:
fi: %s
    Valitsemillasi levyillä on seuraava määrä vapaata tilaa:

en: %s
    You don't have enough space available to install <b>%s</b>, even if you used all of the free space
    available on the selected disks.
fi: %s
    <b>Sinulla ei ole tarpeeksi vapaata tilaa %s:n asentamiseen</b> vaikka käyttäisit kaiken vapaan
    tilan valituilla levyillä.

en: %s Byte | %s Bytes
fi[0]: %s tavu
fi[1]: %s tavua

en: %s KB
fi: %s kt

en: %s MB
fi: %s Mt

en: %s cannot be encrypted
fi: Liitospistettä %s ei voi salata

en: %s cannot be of type %s
fi: %s ei voi olla tyyppiä %s

en: %s cannot be of type %s.
fi: %s ei voi olla tyyppiä %s.

en: %s cannot be on an encrypted block device.
fi: %s ei voi olla salatulla lohkolaitteella.

en: %s is missing. Cannot setup firewall.
fi: %s puuttuu. Palomuurin asetuksia ei voi tehdä.

en: %s is now successfully installed on your system and ready
    for you to use!  Go ahead and reboot to start using it!
fi: %s on nyt asennettu koneellesi ja valmiina käyttöön!
    Käynnistä uudelleen ja voit alkaa käyttämään sitä!

en: %s is now successfully installed on your system, but some configuration still needs to be done. 
    Finish it and then click the Finish configuration button please.
fi: %s on nyt asennettu järjestelmääsi, mutta joitain asetuksia täytyy vielä tehdä. 
    Viimeistele ne ja paina sitten "Viimeistele asetukset" -painiketta.

en: %s must be between %d and %d MB in size
fi: %sn koon on oltava väliltä %d-%d Mt.

en: %s must be mounted on one of %s.
fi: Laite %s on oltava liitettynä johonkin seuraavista liitospisteistä: %s.

en: %s must be on a device of type %s
fi: Tiedostojärjestelmän %s on oltava laitteella, jonka tyyppi on %s

en: %s must be on a primary partition.
fi: %s on oltava primääriosiolla.

en: %s must be within the first %dMB of the disk.
fi: %sn on oltava levyn ensimmäisen %d Mt:n sisällä.

en: %s must have one of the following disklabel types: %s.
fi: Laitteella %s on oltava jokin seuraavista levynimiötyypeistä: %s.

en: %s must not be larger than %dMB.
fi: %sn koko voi olla enintään %d Mt.

en: %s must not be smaller than %dMB.
fi: %sn koon on oltava ainakin %d Mt.

en: %s of %s
fi: %s/%s

en: %s requires %s MB of memory to install, but you only have %s MB on this machine.
fi: %s tarvitsee %s Mt muistia asennusta varten, mutta tässä tietokoneessa on vain %s Mt muistia.

en: %s timezone
fi: %s-aikavyöhyke

en: %s to switch layouts.
fi: Vaihda asettelua painamalla %s.

en: '%s' is an invalid IP address.
fi: "%s" on epäkelpo IP-osoite.

en: '%s' is not a valid IPv6 address.
fi: "%s" ei ole kelvollinen IPv6-osoite.

en: (%s)
    Command line mode requires all choices to be specified in a kickstart configuration file.
fi: (%s)
    Komentorivitilaa varten kaikki valinnat on määritettävä kickstart-asetustiedostossa.

en: /boot filesystem
fi: /boot-tiedostojärjestelmä

en: /boot/efi must be on a device of type %s
fi: Liitospisteen /boot/efi on oltava laitteella, jonka tyyppi on %s

en: 0 GB
fi: 0 Gt

en: 0 MB
fi: 0 Mt

en: 24-hour
fi: 24 tunnin kello

en: <b>%s disk; %s reclaimable space</b> (in filesystems) | <b>%s disks; %s reclaimable space</b> (in filesystems)
fi[0]: <b>%s levy; %s vapautettavaa tilaa</b> (tiedostojärjestelmissä)
fi[1]: <b>%s levyä; %s vapautettavaa tilaa</b> (tiedostojärjestelmissä)

en: <b>Cleaning up %s</b>
fi: <b>Siivotaan %s</b>

en: <b>Desired Capacity (MB):</b>
fi: <b>Haluttu kapasiteetti (Mt):</b>

en: <b>Desired Capacity:</b>
fi: <b>Haluttu kapasiteetti:</b>

en: <b>Device Type:</b>
fi: <b>Laitetyyppi:</b>

en: <b>File System:</b>
fi: <b>Tiedostojärjestelmä:</b>

en: <b>Installing %(pkgStr)s</b> (%(size)s)
fi: <b>Asennetaan %(pkgStr)s</b> (%(size)s)

en: <b>Label:</b>
fi: <b>Nimiö:</b>

en: <b>Mount Point:</b>
fi: <b>Liitospiste:</b>

en: <b>Partition type:</b>
fi: <b>Osion tyyppi:</b>

en: <b>Password</b>
fi: <b>Salasana</b>

en: <b>Proxy URL</b>
fi: <b>Välityspalvelimen URL</b>

en: <b>Upgrading %(pkgStr)s</b> (%(size)s)
fi: <b>Päivitetään %(pkgStr)s</b> (%(size)s)

en: <b>Username</b>
fi: <b>Käyttäjänimi</b>

en: <b>You don't have enough space available to install %s</b>, but we can help you
    reclaim space by shrinking or removing existing partitions.
fi: <b>Sinulla ei ole tarpeeksi vapaata tilaa %s:n asentamiseen</b>, mutta voimme auttaa sinua
    vapauttamaan tilaa kutistamalla tai poistamalla olemassa olevia osioita.

en: <b>You don't have enough space available to install %s</b>, even if you used all of the free space
    available on the selected disks.  You could add more disks for additional space,
    modify your software selection to install a smaller version of <b>%s</b>, or quit the installer.
fi: <b>Sinulla ei ole tarpeeksi vapaata tilaa %s:n asentamiseen</b> vaikka käyttäisit kaiken vapaan
    tilan valituilla levyillä. Voit lisätä levyjä saadaksesi lisää tilaa, vaihtaa
    ohjelmistovalikoimasi pienempään saadaksesi pienemmän version
    <b>%s:stä</b> tai lopettaa asentimen.

en: <span size="small" foreground="white">AVAILABLE SPACE</span>
fi: <span size="small" foreground="white">VAPAATA TILAA</span>

en: <span size="small" foreground="white">TOTAL SPACE</span>
fi: <span size="small" foreground="white">TILAA YHTEENSÄ</span>

en: <span size="small"><b>Example:</b> squid.mysite.org:3128</span>
fi: <span size="small"><b>Esimerkki:</b> squid.mysite.org:3128</span>

en: A %s error occurred when installing the %s package.  This could indicate errors when reading the installation media.  Installation cannot continue.
fi: Pakettia %s asennettaessa tapahtui %s-virhe. Tämä saattaa johtua asennusmediaa luettaessa tapahtuneesta virheestä. Asennusta ei voida jatkaa.

en: A RAID%(raidLevel)d set requires at least %(minMembers)d member | A RAID%(raidLevel)d set requires at least %(minMembers)d members
fi[0]: RAID%(raidLevel)d-pakka vaatii ainakin %(minMembers)d jäsenen.
fi[1]: RAID%(raidLevel)d-pakka vaatii ainakin %(minMembers)d jäsentä.

en: ADD A CUSTOM ADD-ON
fi: LISÄÄ OMA LISÄOSA

en: ADD A KEYBOARD LAYOUT
fi: LISÄÄ NÄPPÄIMISTÖASETTELU

en: ADD A NEW MOUNT POINT
fi: LISÄÄ UUSI LIITOSPISTE

en: AM/PM
fi: ap/ip

en: After shutdown, please perform a manual IPL from %s to continue installation.
fi: Tee sammutuksen jälkeen manuaalinen IPL %s asennuksen jatkamiseksi.

en: Air_plane Mode
fi: _Lentokonetila

en: Alt + Shift to switch layouts.
fi: Vaihda asettelua painamalla Alt + Shift.

en: An error occurred trying to mount some or all of your system. Some of it may be mounted under %s.
    
    Press <return> to get a shell.
fi: Järjestelmää tai sen osia liitettäessä tapahtui virhe. Osa järjestelmästä on ehkä liitetty liitospisteeseen %s.
    
    Paina <enter> päästäksesi komentoriville.

en: An unhandled exception has occurred.  This is most likely a bug.  Please save a copy of the detailed exception and file a bug report
fi: On ilmennyt käsittelemätön poikkeustilanne. Tämä on luultavasti ohjelmavirhe. Voit tallentaa kopion poikkeustilanteen yksityiskohdista ja tehdä vikaraportin

en: An unknown error occurred during installation.  Details are below.
fi: Asennuksen aikana ilmeni tuntematon virhe. Lisätiedot alla.

en: Apple Bootstrap Partition
fi: Apple-alkulatausosio

en: Apple EFI Boot Partition
fi: Applen EFI-käynnistysosio

en: Are you sure you want to skip entering a passphrase for device %s?
    
    If you skip this step the device's contents will not be available during installation.
fi: Haluatko varmasti ohittaa salalauseen syöttämisen laitetta %s varten?
    
    Jos ohitat tämän kohdan, laitteella olevia tietoja ei voi käyttää asennuksen aikana.

en: Are you sure you wish to quit the
    installation process?
fi: Haluatko varmasti poistua
    asennusohjelmasta?

en: At least one of your swap devices does not have a UUID, which is common in swap space created using older versions of mkswap. These devices will be referred to by device path in /etc/fstab, which is not ideal since device paths can change under a variety of circumstances.
fi: Ainakin yhdellä swap-laitteella ei ole UUID:tä, mikä on tyypillistä vanhemmilla mkswapin versioilla tehdyille swap-laitteille. Näihin laitteisiin viitataan /etc/fstab-tiedostossa laitepolulla, joka ei ole paras tapa, koska laitepolut voivat muuttua eri syistä.

en: Attempting to connect to vnc client on host %s...
fi: Otetaan yhteyttä VNC-asiakkaaseen koneella %s...

en: Authentication required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

en: Automatic partitioning failed. Click for details.
fi: Automaattinen osiointi epäonnistui. Katso lisätiedot napsauttamalla tästä.

en: Automatic partitioning selected
fi: Automaattinen osiointi valittu

en: Autopartitioning Options
fi: Automaattisen osioinnin valinnat

en: Available regions
fi: Käytettävissä olevat alueet

en: Available timezones in region %s
fi: Alueen %s aikavyöhykkeet

en: Back
fi: Takaisin

en: CD/DVD drive
fi: CD/DVD-asema

en: CONFIGURATION
fi: ASETUKSET

en: CONFIGURE MOUNT POINT
fi: LIITOSPISTEEN ASETUKSET

en: C_onfigure...
fi: _Määritä...

en: Cable unplugged
fi: Kaapeli on irti

en: Can't have a question in command line mode!
fi: Ei kysymyksiä komentorivitilassa!

en: Cancel & _add more disks
fi: Peruuta ja _lisää levyjä

en: Capacity
fi: Koko

en: Checking dependencies in packages selected for installation
fi: Tarkistetaan asennettaviksi valittujen pakettien riippuvuuksia

en: Checking software dependencies...
fi: Tarkistetaan ohjelmien riippuvuuksia...

en: Checking storage configuration...
fi: Tarkistetaan tallennustilan asetuksia...

en: Choose your add-ons
fi: Valitse lisäosasi

en: Choose your environment
fi: Valitse ympäristösi

en: City:
fi: Kaupunki:

en: Close
fi: Sulje

en: Closest mirror
fi: Lähin peilipalvelin

en: Complete!
fi: Valmis!

en: Completed
fi: Valmiina

en: Configuring installed system
fi: Tehdään asennetun järjestelmän asetuksia

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Confirm:
fi: Vahvista:

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: Connected!
fi: Yhdistetty!

en: Connected: %s
fi: Yhdistetty: %s

en: Connecting
fi: Yhdistetään

en: Connecting...
fi: Yhdistetään...

en: Connection failed
fi: Yhteys epäonnistui

en: Continue
fi: Jatka

en: Could not add LUN %(fcplun)s to WWPN %(wwpn)s on zFCP device %(devnum)s (%(e)s).
fi: Ei voitu lisätä LUN:ää %(fcplun)s WWPN:ään %(wwpn)s zFCP-laitteella %(devnum)s (%(e)s).

en: Could not add WWPN %(wwpn)s to zFCP device %(devnum)s (%(e)s).
fi: WWPN:ää %(wwpn)s ei voitu lisätä zFCP-laitteelle %(devnum)s (%(e)s).

en: Could not correctly delete SCSI device of zFCP %(devnum)s %(wwpn)s %(fcplun)s (%(e)s).
fi: zFCP:n %(devnum)s %(wwpn)s %(fcplun)s SCSI-laitetta ei voitu tuhota oikein (%(e)s).

en: Could not log in to any of the discovered nodes
fi: Mihinkään löydetyistä solmuista ei voitu kirjautua

en: Could not read failed attribute of LUN %(fcplun)s at WWPN %(wwpn)s on zFCP device %(devnum)s (%(e)s).
fi: LUN:n %(fcplun)s (WWPN %(wwpn)s, zFCP-laite %(devnum)s) epäonnistunut-attribuuttia ei voitu lukea (%(e)s).

en: Could not remove LUN %(fcplun)s at WWPN %(wwpn)s on zFCP device %(devnum)s (%(e)s).
fi: Ei voitu poistaa LUN:ää %(fcplun)s WWPN:ssä %(wwpn)s zFCP-laitteella %(devnum)s (%(e)s).

en: Could not remove WWPN %(wwpn)s on zFCP device %(devnum)s (%(e)s).
fi: WWPN:ää %(wwpn)s ei voitu poistaa zFCP-laitteelta %(devnum)s (%(e)s).

en: Could not set zFCP device %(devnum)s offline (%(e)s).
fi: zFCP-laitetta %(devnum)s ei voitu asettaa offline-tilaan (%(e)s).

en: Could not set zFCP device %(devnum)s online (%(e)s).
fi: zFCP-laitetta %(devnum)s ei voitu asettaa online-tilaan (%(e)s).

en: Create a new volume group ...
fi: Luo uusi taltioryhmä...

en: Creating %(type)s on %(device)s
fi: Luodaan %(type)s-tyyppistä tiedostojärjestelmää laitteelle %(device)s

en: Creating users
fi: Tehdään käyttäjiä

en: Custom partitioning selected
fi: Mukautettu osiointi valittu

en: Custom software selected
fi: Mukautettuja ohjelmia on valittu

en: DATE & TIME
fi: Päiväys ja aika

en: DEFAULT TITLE
fi: Oletusotsikko

en: DISPLAY variable not set. Starting text mode.
fi: DISPLAY-muuttujaa ei ole asetettu. Käynnistetään tekstitila.

en: DISTRIBUTION INSTALLATION
fi: JAKELUN ASENNUS

en: Default HUB title
fi: Keskuksen oletusotsikko

en: Default Route
fi: Oletusreitti

en: Default spoke title
fi: Vaiheen oletusotsikko

en: Delete
fi: Poista

en: Dependency Check
fi: Riippuvuuksien tarkistus

en: Description
fi: Kuvaus

en: Device description
fi: Laitteen kuvaus

en: Device reconfiguration failed. Click for details.
fi: Laitteen uudelleenasetus epäonnistui. Katso lisätiedot napsauttamalla tästä.

en: Device reformat request failed. Click for details.
fi: Laitteen alustaminen epäonnistui. Katso lisätiedot napsauttamalla tästä.

en: Device removal request failed. Click for details.
fi: Laitteen poistaminen epäonnistui. Katso lisätiedot napsauttamalla tästä.

en: Device resize request failed. Click for details.
fi: Laitteen koon muuttaminen epäonnistui. Katso lisätiedot napsauttamalla tästä.

en: Device:
fi: Laite:

en: Disconnected
fi: Yhteys katkaistu

en: Disconnecting
fi: Katkaistaan yhteys

en: Disconnecting...
fi: Katkaistaan yhteys...

en: Disk summary goes here
fi: Levyjen yhteenveto tulee tähän

en: Do you really want to quit?
fi: Haluatko lopettaa?

en: Downloading group metadata...
fi: Ladataan ryhmien metadataa...

en: Downloading package metadata...
fi: Ladataan pakettien metadataa...

en: EFI System Partition
fi: EFI-järjestelmäosio

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Encrypted
fi: Salattu

en: Error
fi: Virhe

en: Error Installing Package
fi: Virhe pakettia asennettaessa

en: Error Running Transaction
fi: Virhe transaktion suorittamisessa

en: Error Setting Up Repository
fi: Virhe asennuslähteen asettamisessa

en: Error checking software dependencies
fi: Virhe tarkistettaessa ohjelmien riippuvuuksia

en: Error checking software dependencies.  Click for details.
fi: Virhe tarkistettaessa ohjelmien riippuvuuksia. Lisätietoja napsauttamalla tästä.

en: Error checking software selection
fi: Virhe tarkistettaessa ohjelmistovalikoimaa

en: Error checking storage configuration
fi: Virhe tarkistettaessa tallennustilan asetuksia

en: Error checking storage configuration.  Click for details.
fi: Virhe tarkistettaessa massamuistin kokoonpanoa. Lisätietoja napsauttamalla.

en: Error downloading package metadata...
fi: Virhe ladattaessa pakettien metadataa...

en: Error setting root password
fi: Virhe asetettaessa pääkäyttäjän salasanaa

en: Error setting up software source
fi: Virhe asetettaessa ohjelmistolähdettä

en: Errors like this usually mean there is a problem with the filesystem that will require user interaction to repair.  Before restarting installation, reboot to rescue mode or another system that allows you to repair the filesystem interactively.  Restart installation after you have corrected the problems on the filesystem.
fi: Tällaiset virheet tarkoittavat yleensä sitä, että tiedostojärjestelmässä on ongelma, jonka korjaus vaatii käyttäjän toimenpiteitä. Käynnistä pelastustilaan tai toiseen järjestelmään, joka mahdollistaa tiedostojärjestelmän korjaamisen. Yritä asennusta uudelleen, kun tiedostojärjestelmän ongelmat on korjattu.

en: Escrow certificate %s requires the network.
fi: Vara-avainjärjestelmän sertifikaatti %s vaatii verkkoyhteyden

en: Exit
fi: Poistu

en: Exit installer
fi: Lopeta asennusohjelma

en: FCoE not available
fi: FCoE ei ole käytettävissä

en: Failed LUN %(fcplun)s at WWPN %(wwpn)s on zFCP device %(devnum)s removed again.
fi: Epäonnistunut LUN %(fcplun)s WWPN:llä %(wwpn)s zFCP-laitteella %(devnum)s poistettiin uudelleen.

en: Failed to add new device. Click for details.
fi: Uuden laitteen lisääminen epäonnistui. Katso lisätiedot napsauttamalla tästä.

en: Failed to save storage configuration...
fi: Massamuistin kokoonpanon tallentaminen epäonnistui...

en: Failed to set up install source
fi: Asennuslähteen asetus epäonnistui

en: Failed to set up install source, check the repo url
fi: Asennuslähteen asetus epäonnistui, tarkista osoite

en: Failed to set up install source, check the repo url and proxy settings
fi: Asennuslähteen asetus epäonnistui, tarkista osoite ja välityspalvelinasetukset

en: Failed to unlock encrypted block device. Click for details
fi: Salatun lohkolaitteen avaaminen epäonnistui. Katso lisätiedot napsauttamalla tästä.

en: Fedora People Repositories
fi: Fedora People -pakettivarastot

en: File system errors left uncorrected.
fi: Tiedostojärjestelmävirhe, jota ei voitu korjata.

en: Firmware missing
fi: Laiteohjelmisto puuttuu

en: First sector of boot partition
fi: Käynnistysosion ensimmäiseen sektoriin

en: Formatting DASD Device | Formatting DASD Devices
fi[0]: Alustetaan DASD-laitetta
fi[1]: Alustetaan DASD-laitteita

en: Free
fi: Vapaana

en: Free space available for use.
fi: Vapaata tilaa, jota voi käyttää.

en: Gateway
fi: Yhdyskäytävä

en: Generating updated storage configuration
fi: Luodaan päivitetyt tallennustilan asetukset

en: Getting info about requested repository
fi: Haetaan tietoja pyydetystä asennuslähteestä

en: Giving up attempting to connect after %d try!
     | Giving up attempting to connect after %d tries!
fi[0]: Lopetetaan yrittäminen %d yrityskerran jälkeen!
fi[1]: Lopetetaan yrittäminen %d yrityskerran jälkeen!

en: Graphical Desktop
fi: Graafinen työpöytä

en: Graphical installation is not available. Starting text mode.
fi: Graafinen asennus ei ole käytettävissä. Käynnistetään tekstiasennus.

en: Group Name
fi: Ryhmän nimi

en: Group Password
fi: Ryhmän salasana

en: H_TTPS Proxy
fi: H_TTPS-välityspalvelin

en: Hardware Address
fi: Laiteosoite

en: Hardware Error Encountered
fi: Tapahtui laitteistovirhe

en: Here we'll describe how much space is needed for the current software selection.
fi: Tässä on selitetty, kuinka paljon tilaa tarvitaan nykyiselle ohjelmistovalinnalle.

en: Here we'll describe what your options are.
fi: Tässä on selitetty, mitkä ovat vaihtoehtosi.

en: Hostname
fi: Konenimi

en: Hostname must be 255 or fewer characters in length.
fi: Konenimi saa olla korkeintaan 255 merkkiä pitkä.

en: Hostname must start with a valid character in the ranges 'a-z', 'A-Z', or '0-9'
fi: Konenimen ensimmäisen merkin on oltava kirjain väliltä "a-z", "A-Z" tai "0-9"

en: ID
fi: TUNNISTE

en: INSTALLATION DESTINATION
fi: ASENNUKSEN KOHDE

en: INSTALLATION OPTIONS
fi: ASENNUSVALINNAT

en: INSTALLATION SOURCE
fi: Asennuslähde

en: INSTALLATION SUMMARY
fi: ASENNUKSEN YHTEENVETO

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: IP address is missing.
fi: IP-osoite puuttuu.

en: IPv4 Address
fi: IPv4-osoite

en: IPv4 addresses must contain four numbers between 0 and 255, separated by periods.
fi: IPv4-osoitteen tulee sisältää neljä lukua väliltä 0 ja 255 pisteillä eroteltuina.

en: IPv6 Address
fi: IPv6-osoite

en: Id
fi: Tunniste

en: In interactive step can't continue. (%s)
fi: Interaktiivista vaihetta ei voida jatkaa. (%s)

en: In progress
fi: Kesken

en: Install
fi: Asenna

en: Install Destination
fi: Asennuksen kohde

en: Install hub
fi: Asennuskeskus

en: Install on System
fi: Asenna järjestelmä

en: Install the live CD to your hard disk
fi: Asenna live-CD kiintolevylle

en: Install to Hard Drive
fi: Asenna kiintolevylle

en: Installation Hub
fi: Asennuskeskus

en: Installation Progress
fi: Asennuksen edistyminen

en: Installation Starting
fi: Asennus alkaa

en: Installation requires a total of <b>%s</b> for system data.
fi: Asennuksessa tarvitaan yhteensä <b>%s</b> järjestelmädataa.

en: Installation requires partitioning of your hard drive.  Select what space to use for the install target.
fi: Asennus vaatii kiintolevyn osiointia. Valitse mitä tilaa käytetään asennuksessa.

en: Installation source not set up
fi: Ohjelmistolähdettä ei ole asetettu

en: Installing
fi: Asennetaan

en: Installing bootloader
fi: Asennetaan käynnistyslatainta

en: Installing on a FireWire device.  This may or may not produce a working system.
fi: FireWire-laitteelle·asennettu·järjestelmä·ei·välttämättä·tule·toimimaan.

en: Installing on a USB device.  This may or may not produce a working system.
fi: USB-laitteelle asennettu järjestelmä ei välttämättä tule toimimaan.

en: Installing software
fi: Asennetaan ohjelmistoja

en: Invalid timezone
fi: Virheellinen aikavyöhyke

en: KEYBOARD
fi: Näppäimistö

en: KEYBOARD LAYOUT
fi: NÄPPÄIMISTÖASETTELU

en: LANGUAGE
fi: KIELI

en: LOCALIZATION
fi: Lokalisointi

en: LUN %(fcplun)s at WWPN %(wwpn)s on zFCP device %(devnum)s already configured.
fi: LUN %(fcplun)s WWPN:llä %(wwpn)s zFCP-laitteella %(devnum)s on jo asetettu.

en: Layout switching not configured.
fi: Asettelujen vaihtamisen asetuksia ei ole tehty.

en: Let me customize the _partitioning of the disks instead.
fi: _Muokkaan levyjen osiointia

en: Logging in to iSCSI node
fi: Kirjaudutaan iSCSI-solmuun

en: Logging in to iSCSI node %s
fi: Kirjaudutaan iSCSI-solmuun %s

en: MANUAL PARTITIONING
fi: Manuaalinen osiointi

en: MEDIA VERIFICATION
fi: MEDIAN TARKISTUS

en: Master Boot Record
fi: Pääkäynnistyslohko (MBR)

en: Migrating filesystem on %(device)s
fi: Siirretään laitteella %(device)s oleva tiedostojärjestelmä

en: Minimal
fi: Vähimmäisasennus

en: Move selected layout down
fi: Siirrä valittua asettelua alaspäin

en: Move selected layout up
fi: Siirrä valittua asettelua ylöspäin

en: Must provide an iSCSI initiator name
fi: iSCSI-asiakaslaitteen nimi on annettava.

en: NETWORK CONFIGURATION
fi: Verkkoasetukset

en: NFS mount options:
fi: NFS-liitosvalinnat:

en: NFS server %s
fi: NFS-palvelin %s

en: Name
fi: Nimi

en: Network Name
fi: Verkon nimi

en: Network Time
fi: Verkkoaika

en: New %s %s Installation
fi: Uusi %s %s -asennus

en: New Device
fi: Uusi laite

en: New Selector
fi: Uusi valitsin

en: No Network Available
fi: Verkko ei ole käytettävissä

en: No disks detected.  Please shut down the computer, connect at least one disk, and restart to complete installation.
fi: Levyjä ei löytynyt. Sammuta tietokone, liitä ainakin yksi levy ja käynnistä kone uudelleen asennuksen jatkamiseksi.

en: No disks selected
fi: Yhtään levyä ei ole valittu

en: No disks selected.
fi: Yhtään levyä ei ole valittu.

en: No disks selected; please select at least one disk to install to.
fi: Yhtään levyä ei ole valittuna. Valitse ainakin yksi levy, jolle asennus tehdään.

en: No iSCSI nodes discovered
fi: iSCSI-solmuja ei löydetty

en: No initiator name set
fi: Asiakaslaitteen nimeä ei ole asetettu

en: No installation source available
fi: Yhtään asennuslähdettä ei ole saatavilla

en: No network devices available
fi: Verkkolaitteita ei löytynyt

en: No new iSCSI nodes discovered
fi: Uusi iSCSI-solmuja ei löytynyt

en: None
fi: Ei mitään

en: Not connected
fi: Ei yhteyttä

en: Not enough RAM
fi: Ei riittävästi muistia

en: Not enough free space on selected disks.
fi: Valituilla levyillä ei ole riittävästi vapaata tilaa.

en: Not ready
fi: Ei valmis

en: Note: pool servers may not be available all the time
fi: Huomaa: palvelimet eivät välttämättä ole aina käytettävissä

en: Nothing selected
fi: Mitään ei ole valittu

en: On the _network:
fi: _Verkossa:

en: Operational error.
fi: Toimintavirhe.

en: Or, create new mount points below with the '+' icon.
fi: Tai luo uusia liitospisteitä "+"-kuvakkeella alapuolella.

en: PM
fi: ip

en: PRE-RELEASE / TESTING
fi: ESIJULKAISU / KOEKÄYTTÖ

en: PReP Boot Partition
fi: PReP-käynnistysosio

en: Packages completed: %(donepkgs)d of %(numpkgs)d | Packages completed: %(donepkgs)d of %(numpkgs)d
fi[0]: Paketteja valmiina: %(donepkgs)d/%(numpkgs)d
fi[1]: Paketteja valmiina: %(donepkgs)d/%(numpkgs)d

en: Password (confirm):
fi: Salasana (vahvistus):

en: Password is not set.
fi: Salasanaa ei ole asetettu.

en: Password is set.
fi: Salasana on asetettu.

en: Password:
fi: Salasana:

en: Passwords do not match!
fi: Salasanat eivät täsmää!

en: Performing post-install setup tasks
fi: Tehdään asennuksen jälkeisiä asetuksia

en: Performing post-installation configuration
fi: Tehdään asennusta täydentäviä asetuksia

en: Performing post-upgrade configuration
fi: Tehdään päivitystä täydentäviä asetuksia

en: Please complete all spokes before continuing
fi: Tee kaikki vaiheet valmiiksi ennen jatkamista

en: Please complete items marked with this icon before continuing to the next step.
fi: Viimeistele kaikki tällä kuvakkeella merkityt kohdat ennen seuraavaan vaiheeseen siirtymistä.

en: Please enter a valid mountpoint.
fi: Anna kelvollinen liitospiste.

en: Please manually connect your vnc client to %s to begin the install.
fi: Ota manuaalisesti yhteys VNC-palvelimeen %s aloittaaksesi asennuksen.

en: Please provide VNC password. You will have to type it twice. 
    Leave blank for no password
fi: Anna VNC-salasana. Se on kirjoitettava kahdesti.
    Jätä kenttä tyhjäksi jos et halua käyttää ollenkaan salasanaa.

en: Please respond 'yes' or 'no':
fi: Vastaa "kyllä" tai "ei":

en: Please select new root password. You will have to type it twice.
fi: Valitse uusi pääkäyttäjän salasana. Salasana on annettava kahdesti.

en: Please select the timezone.
    Use numbers or type names directly [b to region list, q to quit]:
fi: Valitse aikavyöhyke
    Käytä numeroita tai kirjoita nimet suoraan [b:llä alueluetteloon, l lopettaa]:

en: Please ssh install@%s to begin the install.
fi: Käytä komentoa ssh install@%s asennuksen aloittamiseksi.

en: Please ssh install@<host> to continue installation.
fi: Käytä komentoa ssh install@<konenimi> asennuksen jatkamiseksi.

en: Post Installation
fi: Asennusta täydentävät toimet

en: Post Upgrade
fi: Päivitystä täydentävä

en: Preparing %d DASD device for use with Linux... | Preparing %d DASD devices for use with Linux...
fi[0]: Valmistellaan %d DASD-laitetta Linux-käyttöä varten...
fi[1]: Valmistellaan %d DASD-laitetta Linux-käyttöä varten...

en: Preparing to install
fi: Valmistellaan asennusta

en: Preparing transaction from installation source
fi: Valmistellaan transaktiota asennuslähteestä

en: Preserve
fi: Säilytä

en: Press enter to exit.
fi: Paina Enter lopettaaksesi.

en: Preview layout
fi: Esikatsele asettelua

en: Probing storage...
fi: Tutkitaan tallennustilaa...

en: Provider
fi: Toimittaja

en: Question
fi: Kysymys

en: RAID Device
fi: RAID-laite

en: RAID sets that contain '%s' must have one of the following device types: %s.
fi: %sn sisältävien RAID-tiedostojärjestelmien on oltava jollakin seuraavista laitetyypeistä: %s.

en: RAID sets that contain '%s' must have one of the following metadata versions: %s.
fi: %sn sisältävillä RAID-tiedostojärjestelmillä on oltava jokin seuraavista metadata-versioista: %s.

en: RAID sets that contain '%s' must have one of the following raid levels: %s.
fi: %sn sisältävien RAID-tiedostojärjestelmien on oltava jollakin seuraavista RAID-tasoista: %s.

en: RECLAIM DISK SPACE
fi: VAPAUTA LEVYTILAA

en: ROOT PASSWORD
fi: Pääkäyttäjän salasana

en: Re_boot
fi: Käynnistä _uudelleen

en: Read-Only
fi: Vain luku

en: Reclaim _space
fi: Vapauta _tilaa

en: Recoverable errors have been detected or dosfsck has discovered an internal inconsistency.
fi: On löydetty virheitä, joista voidaan toipua tai dosfsck löysi sisäistä epäyhtenäisyyttä.

en: Redundancy (mirror)
fi: Päällekkäisyys (peilipalvelin)

en: Region:
fi: Alue:

en: Remove layout
fi: Poista asettelu

en: Replace Existing Linux system(s)
fi: Korvaa olemassa olevat Linux-järjestelmät

en: Repository
fi: Asennuslähde

en: Repository %r is missing name in configuration, using id
fi: Asennuslähteen %r asetuksista puuttuu nimi, käytetään tunnistetta

en: Rescue
fi: Pelastus

en: Rescue Mode
fi: Pelastustila

en: Resizing filesystem on %(device)s
fi: Muutetaan laitteella %(device)s olevan tiedostojärjestelmän kokoa.

en: Retrieving installation information for %s.
fi: Luetaan asennustietoja lähteelle %s.

en: Retrieving installation information.
fi: Luetaan asennustietoja.

en: Retrying
fi: Yritetään uudelleen

en: Retrying download.
fi: Yritetään latausta uudelleen.

en: Root
fi: Pääkäyttäjä

en: Root Password:
fi: Pääkäyttäjän salasana:

en: Root account is disabled
fi: Pääkäyttäjän tunnus on kytketty pois käytöstä.

en: Root account is disabled.
fi: Pääkäyttäjän tunnus on kytketty pois käytöstä.

en: Root password is not set
fi: Pääkäyttäjän salasanaa ei ole asetettu

en: Root password is set
fi: Pääkäyttäjän salasana on asetettu

en: Run %s to unmount the system when you are finished.
fi: Kun olet valmis, irrota järjestelmä suorittamalla komento %s.

en: Running post install scripts
fi: Suoritetaan asennuksen jälkeisiä komentoja

en: Running pre-installation scripts
fi: Suoritetaan asennusta edeltäviä komentoja

en: SELECTED DISKS
fi: VALITUT LEVYT

en: SOFTWARE
fi: Ohjelmisto

en: SOFTWARE SELECTION
fi: Ohjelmistovalinnat

en: STORAGE
fi: Massamuisti

en: SYSTEM
fi: JÄRJESTELMÄ

en: Security
fi: Turvallisuus

en: Security Key
fi: Turvallisuusavain

en: Selected Device
fi: Valittu laite

en: Set root password
fi: Aseta pääkäyttäjän salasana

en: Setting up installation source...
fi: Tehdään asennuslähteen asetuksia…

en: Shared library error.
fi: Jaetun kirjaston virhe.

en: Shrink
fi: Kutista

en: Skip
fi: Ohita

en: Software Development
fi: Ohjelmistokehitys

en: Some of the packages you have selected for install are missing dependencies.  You can exit the installation, go back and change your package selections, or continue installing these packages without their dependencies.  If you continue, these packages may not work correctly due to missing components.
fi: Joiltakin asennetuksi valituilta paketeilta puuttuu riippuvuuksia. Voit palata takaisin ja muuttaa pakettivalintoja, lopettaa asennuksen tai jatkaa näiden pakettien asennusta ilman riippuvuuksia. Jos jatkat, nämä paketit eivät välttämättä toimi oikein.

en: Some of your software repositories require networking, but there was an error enabling the network on your system.
fi: Jotkut ohjelmistojen asennuslähteistä vaativat verkkoyhteyttä, mutta verkon käyttöönotossa oli ongelmia.

en: Space in selected disks reclaimable by deleting existing partitions.
fi: Valitulta levyiltä voi vapauttaa tilaa poistamalla olemassa olevia osioita.

en: Specified name %s already in use.
fi: Määritetty nimi %s on jo käytössä.

en: Speed
fi: Nopeus

en: Standard Partition
fi: Tavallinen osio

en: Standard YUM repository:
fi: Standardi YUM-lähde:

en: Start VNC
fi: Käynnistä VNC

en: Starting Install to Hard Drive
fi: Aloitetaan asennus kiintolevylle

en: Starting VNC...
fi: Käynnistetään VNC:tä...

en: Starting automated install
fi: Aloitetaan automaattinen asennus

en: Starting installation process
fi: Asennuksen aloituksen edistyminen

en: Starting package installation process
fi: Aloitetaan asennus

en: Status unknown
fi: Tuntematon tila

en: Status unknown (missing)
fi: Tuntematon tila (puuttuu)

en: Storage configuration reset due to unrecoverable error. Click for details.
fi: Massamuistiasetukset tyhjennettiin virheen vuoksi. Katso lisätiedot napsauttamalla tästä.

en: Subnet Mask
fi: Aliverkon peite

en: System to Rescue
fi: Pelastettava järjestelmä

en: Testing layouts configuration not available.
fi: Näppäimistöasetteluja ei pysty vielä testaamaan.

en: Text mode provides a limited set of installation options. It does not allow you to specify your own partitioning layout or package selections. Would you like to use VNC mode instead?
fi: Tekstitilassa vain osa asennusvalinnoista on käytettävissä. Siinä ei voi määrittää osiointijärjestelyä tai pakettivalintoja. Käytetäänkö tekstitilan sijasta VNC-tilaa?

en: That mount point is already in
    use.  Try something else?
fi: Liitospiste on jo käytössä. Kokeillaanko jotain muuta?

en: That mount point is already in use. Try something else?
fi: Liitospiste on jo käytössä, kokeile jotain muuta.

en: That mount point is invalid. Try something else?
fi: Liitospiste on virheellinen, kokeile jotain muuta.

en: That's not the correct %s disc.
fi: Asemassa ei ole oikeata %s -levyä.

en: The %s graphical installer requires %s MB of memory, but you only have %s MB.
fi: Tuotteen %s graafinen asennusohjelma tarvitsee %s Mt muistia, mutta tässä tietokoneessa on vain %s Mt muistia.

en: The 'boot' area on your computer is where files needed
    to start the operating system are stored.
fi: "boot"-alueelle tallennetaan järjestelmän käynnistyksessä
    tarvittavat tiedostot.

en: The 'home' area on your computer is where all your personal
    data is stored.
fi: Kaikki omat tiedostosi tallennetaan "home"-alueelle.

en: The 'root' area on your computer is where core system
    files and applications are stored.
fi: "root"-alueelle tallennetaan järjestelmän perustiedostot
    ja ohjelmat.

en: The 'swap' area on your computer is used by the operating
    system when running low on memory.
fi: Tietokone käyttää "swap"-aluetta kun muisti on vähissä.

en: The BIOS boot partition is required to enable booting
    from GPT-partitioned disks on BIOS hardware.
fi: BIOS-käynnistysosio tarvitaan BIOS-laitteistoa
    GPT-osioiduilta levyiltä käynnistettäessä

en: The PReP boot partition is required as part of the
    bootloader configuration on some PPC platforms.
fi: PReP-käynnistysosio tarvitaan joillakin PPC-alustoilla.

en: The VNC server is now running.
fi: VNC-palvelin on nyt käynnissä.

en: The default installation of %s includes a set of software applicable for general internet usage. You can optionally select a different set of software now.
fi: %sn oletusasennus sisältää ohjelmistoja yleiseen Internet-käyttöön. Ohjelmistovalintoja on mahdollista muuttaa nyt.

en: The default installation of %s is a minimum install. You can optionally select a different set of software now.
fi: %sn oletusasennus on minimaalinen. Ohjelmistovalintoja on mahdollista muuttaa nyt.

en: The file %s cannot be opened.  This is due to a missing file, a corrupt package or corrupt media.  Please verify your installation source.
    
    If you exit, your system will be left in an inconsistent state that will likely require reinstallation.
fi: Tiedostoa %s ei voi avata. Tämä johtuu joko puuttuvasta tiedostosta, viallisesta paketista tai viallisesta asennusmediasta. Tarkista asennuslähde.
    
    Jos poistut asennusohjelmasta, järjestelmä jää epävakaaseen tilaan joka todennäköisesti vaatii uudelleenasennuksen.

en: The following error occurred while setting up the installation repository:
    
    %(e)s
    
    Installation can not continue.
fi: Seuraava virhe tapahtui asetettaessa asennuslähdettä:
    
    %(e)s
    
    Asennusta ei voida jatkaa.

en: The following error was encountered while downloading the escrow certificate:
    
    %s
fi: Vara-avainjärjestelmän (escrow) sertifikaattia ladattaessa tapahtui seuraava virhe:
    
    %s

en: The following error was found while parsing the kickstart configuration file:
    
    %s
fi: Kickstart-asetustiedostoa jäsennettäessä löytyi seuraava virhe:
    
    %s

en: The following errors were encountered when checking your storage configuration.  You can modify your storage layout
    or quit the installer.
fi: Massamuistin kokoonpanoa tarkistettaessa ilmeni seuraavia virheitä. Voit muuttaa massamuistin
    asettelua tai lopettaa asennuksen.

en: The following software marked for installation has errors.  This is likely caused by an error with
    your installation source.  You can attempt to remove these packages from your installation.
    change your installation source, or quit the installer.
fi: Seuraavissa asennettaviksi merkityissä ohjelmissa on virheitä. Tämä johtuu todennäköisesti asennuslähteen virheestä.
    Voit kokeilla poistaa nämä paketit asennuksesta, vaihtaa asennuslähdettä tai lopettaa asennusohjelman.

en: The installation was stopped due to what seems to be a problem with your hardware. The exact error message is:
    
    %s.
    
     The installer will now terminate.
fi: Asennus keskeytyi ongelmaan, joka näyttää johtuvan laitteistosta. Virheviesti on:
    
    %s.
    
     Asennusohjelma lopetetaan.

en: The mount point %s must be on a linux file system.
fi: Liitospisteen %s pitää sijaita Linux-tiedostojärjestelmässä.

en: The password must be at least six characters long.
fi: Salasanan on oltava vähintään kuusi merkkiä pitkä.

en: The rescue environment will now attempt to find your Linux installation and mount it under the directory %s.  You can then make any changes required to your system.  If you want to proceed with this step choose 'Continue'.  You can also choose to mount your file systems read-only instead of read-write by choosing 'Read-Only'.  
    
    If for some reason this process fails you can choose 'Skip' and this step will be skipped and you will go directly to a command shell.
fi: Pelastusympäristö yrittää nyt löytää Linux-asennuksen ja liittää sen hakemistoon %s. Sen jälkeen voit tehdä järjestelmään tarvittavat muutokset. Jos haluat käynnistää tämän vaiheen, valitse "Jatka". Voit valita osioidesi liittämisen kirjoitussuojattuna valitsemalla "Vain luku".
    
    Jos tämä prosessi jostain syystä epäonnistuu, voit valita "Ohita", jolloin tämä vaihe ohitetaan ja pääset suoraan komentoriville.

en: The root account is used for administering the system.  Enter a password for the root user.
fi: Pääkäyttäjän root-tunnusta käytetään järjestelmän ylläpitoon. Anna salasana root-käyttäjälle.

en: The system will reboot automatically when you exit from the shell.
fi: Järjestelmä käynnistyy uudelleen automaattisesti, kun suljet komentotulkin.

en: There was an error running your transaction for the following reason(s): %s.
fi: Transaktion suorittamisessa tapahtui virhe seuraavista syistä: %s

en: There was an error running your transaction for the following reason: %s
fi: Transaktion suorittamisessa tapahtui virhe seuraavasta syystä: %s

en: There was an error running your transaction for the following reason: %s.
fi: Transaktion suorittamisessa tapahtui virhe seuraavasta syystä: %s.

en: There were file conflicts when checking the packages to be installed:
    %s
fi: Asennettavia paketteja tarkistettaessa löytyi tiedostokonflikteja:
    %s

en: This device contains the installation source.
fi: Tämä laite sisältää asennuslähteen.

en: This device is an extended partition which contains logical partitions that cannot be deleted:
fi: Tämä laite on laajennettu osio, joka sisältää loogisia osioita, joita ei voida poistaa:

en: This device is part of a LVM volume group.
fi: Tämä laite on osa LVM-taltioryhmää.

en: This device is part of a RAID device.
fi: Tämä laite on osa RAID-laitetta.

en: This device is part of an inconsistent LVM Volume Group.
fi: Tämä laite on osa epäyhtenäistä LVM-taltioryhmää.

en: This device is part of the LVM volume group '%s'.
fi: Tämä laite on osa LVM-taltioryhmää "%s".

en: This device is part of the RAID device %s.
fi: Tämä laite on osa RAID-laitetta %s.

en: This field is optional.
fi: Tämä kenttä on valinnainen.

en: This file system does not support labels.
fi: Tämä tiedostojärjestelmä ei tue nimiöitä.

en: This file system may not be resized.
fi: Tämän tiedostojärjestelmän kokoa ei voi muuttaa.

en: This is unstable, pre-release software.
fi: Tämä on epävakaa esijulkaisuversio ohjelmistosta.

en: This media is good to install from.
fi: Tältä medialta voi asentaa.

en: This media is not good to install from.
fi: Tältä medialta ei kannata asentaa.

en: This mount point is invalid.  The %s directory must be on the / file system.
fi: Liitospiste on virheellinen. Hakemiston %s pitää sijaita /-tiedostojärjestelmässä.

en: This partition is holding the data for the hard drive install.
fi: Tätä osiota ei voi poistaa, koska se sisältää kiintolevyasennuksessa tarvittavan datan.

en: This platform requires /boot on a dedicated partition or logical volume.  If you do not want a /boot volume, you must place / on a dedicated non-LVM partition.
fi: Tämä ympäristö tarvitsee erillisellä osiolla tai loogisella taltiolla olevan /boot-hakemiston. Jos et halua /boot-taltiota, laita /-liitospiste erilliselle osiolle (ei LVM:lle).

en: Timezone is not set.
fi: Aikavyöhykettä ei ole asetettu.

en: Timezone settings
fi: Aikavyöhykeasetukset

en: Total selected space to reclaim: <b>%s</b>
fi: Tilaa valittu vapautettavaksi yhteensä: <b>%s</b>

en: Try Fedora
fi: Kokeile Fedoraa

en: U-Boot Partition
fi: U-Boot-käynnistysosio

en: USER SETTINGS
fi: KÄYTTÄJÄASETUKSET

en: Unable to change iSCSI initiator name once set
fi: iSCSI-asiakaslaitteen nimeä ei voi vaihtaa, kun se on asetettu kerran

en: Unable to find /bin/sh to execute!  Not starting shell
fi: Ohjelmaa /bin/sh ei löydy suoritettavaksi! Komentotulkkia ei käynnistetä

en: Unable to read group information from repositories.  This is a problem with the generation of your install tree.
fi: Ryhmätietoa ei voida lukea asennuslähteistä. Asennuspuun tuottamisessa on ongelma.

en: Unable to read package metadata. This may be due to a missing repodata directory.  Please ensure that your install tree has been correctly generated.
    
    %s
fi: Pakettien metadataa ei voi lukea. Repodata-hakemisto saattaa puuttua. Varmista, että asennuspuu on luotu oikein.
    
    %s

en: Unavailable
fi: Ei käytettävissä

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown return code: %d.
fi: Tuntematon paluukoodi: %d.

en: Unlock
fi: Avaa lukitus

en: Unmanaged
fi: Ei hallinnassa

en: Upgrading
fi: Päivitetään

en: Usage error.
fi: Käyttövirhe.

en: Usage or syntax error.
fi: Käyttö- tai syntaksivirhe.

en: Use
fi: Käytä

en: Use All Space
fi: Käytä kaikki tila

en: Use Free Space
fi: Käytä vapaata tilaa

en: Use text mode
fi: Käytä tekstitilaa

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: VNC Password
fi: VNC-salasana

en: VNC password provided was not at least 6 characters long.
    Please enter a new one.  Leave blank for no password.
fi: Annettu VNC-salasana oli lyhyempi kuin kuusi merkkiä.
    Anna uusi salasana. Jätä kenttä tyhjäksi jos et halua käyttää ollenkaan salasanaa.

en: VPN Type
fi: VPN-tyyppi

en: Verifying media, please wait...
fi: Tarkistetaan mediaa, odota...

en: WELCOME TO %s %s.
fi: TERVETULOA %s %s:n.

en: WWPN %(wwpn)s not found at zFCP device %(devnum)s.
fi: WWPN:ää %(wwpn)s ei löytynyt zFCP-laitteelta %(devnum)s.

en: Warning
fi: Varoitus

en: Warning: Your current keyboard layout is <b>%s</b>.If you change your keyboard layout, you may not be able to decrypt your disks after install.
fi: Varoitus: Näppäimistöasettelusi on nyt <b>%s</b>. Jos muutat sitä asennuksen jälkeen, et voi välttämättä enää purkaa salausta.

en: Web Server
fi: WWW-palvelin

en: Welcome to Fedora
fi: Tervetuloa Fedoraan

en: What language would you like to use during the installation process?
fi: Mitä kieltä asennuksen aikana käytetään?

en: When all items marked with this icon are complete, installation will automatically continue.
fi: Kun kaikki tällä kuvakkeella merkityt kohdat ovat valmiit, asennus jatkuu automaattisesti.

en: When finished please exit from the shell and your system will reboot.
fi: Kun olet valmis, sulje komentotulkki ja järjestelmä käynnistetään uudelleen.

en: When you create mount points for your %s %s install,
    you'll be able to view their details here.
fi: Kun luot liitospisteitä %s %s -asennuksellesi,
    voit tarkastella niiden lisätietoja tässä.

en: Which device holds the root partition of your installation?
fi: Millä laitteella on asennuksen juuriosio?

en: Which installation source would you like to use?
fi: Mitä asennuslähdettä haluat käyttää?

en: Will try to connect again in 15 seconds...
fi: Yritetään uudelleen 15 sekunnin kuluttua...

en: Wired (%s) connected
fi: Kiinteä yhteys (%s) kytketty

en: Wireless
fi: Langaton

en: Wireless connected to %s
fi: Langaton yhteys verkkoon %s

en: Working
fi: Toimii

en: Wrong Disc
fi: Väärä levy

en: X was unable to start on your machine.  Would you like to start VNC to connect to this computer from another computer and perform a graphical install or continue with a text mode install?
fi: X:ää ei voitu käynnistää tällä koneella. Haluatko käynnistää VNC:n, jota käyttäen tälle koneelle voidaan ottaa yhteys toiselta koneelta graafista asennusta varten, vai jatketaanko asennusta tekstitilassa?

en: You are currently running Fedora from live media.
    You can install Fedora now, or choose "Install to Hard Drive" in the Activities Overview at any later time.
fi: Käytät nyt Fedoraa live-medialta.
    Voit asentaa Fedoran nyt tai valita "Asenna levylle" -valinnan toimintojen yleiskatsauksesta myöhemmin.

en: You can choose "Install to Hard Drive"
    in the Activities Overview at any later time.
fi: Voit valita "Asenna levylle" -valinnan toimintojen yleiskatsauksesta myöhemmin.

en: You cannot delete a partition of a LDL formatted DASD.
fi: Et voi poistaa LDL-alustettua DASD-osiota.

en: You don't have any Linux partitions.  Rebooting.
fi: Järjestelmässä ei ole yhtään Linux-osiota. Käynnistetään uudelleen.

en: You don't have any Linux partitions. Press return to get a shell.%s
fi: Järjestelmässä ei ole yhtään Linux-osiota. Paina Enter päästäksesi komentotulkkiin.%s

en: You have chosen to skip bootloader installation.  Your system may not be bootable.
fi: Ohitit käynnistyslataimen asentamisen. Järjestelmää ei ehkä pysty käynnistämään.

en: You have no working NTP server configured
fi: Toimivaa NTP-palvelinta ei ole asetettu

en: You have not created a bootable partition.
fi: Käynnistysosiota ei ole luotu.

en: You have not defined a root partition (/), which is required for installation of %s to continue.
fi: Et ole valinnut juuriosiota (/), joka tarvitaan, jotta %sn asennusta voidaan jatkaa.

en: You have not specified a FCP LUN or the number is invalid.
fi: Et ole määritellyt FCP LUN -arvoa, tai arvo on virheellinen.

en: You have not specified a device number or the number is invalid
fi: Et ole määritellyt laitenumeroa tai numero on virheellinen

en: You have not specified a swap partition.  %(requiredMem)s MB of memory is required to continue installation without a swap partition, but you only have %(installedMem)s MB.
fi: Sivutusosiota ei ole määritetty. Asennus ilman sivutusosiota vaatii %(requiredMem)s Mt, mutta käytettävissä on vain %(installedMem)s Mt.

en: You have not specified a swap partition.  Although not strictly required in all cases, it will significantly improve performance for most installations.
fi: Et ole valinnut sivutusosiota. Vaikka se ei kaikissa tapauksissa ole ehdottoman välttämätön, se parantaa useimmissa asennuksissa suorituskykyä huomattavasti.

en: You have not specified a worldwide port name or the name is invalid.
fi: Et ole määritellyt maailmanlaajuista porttinimeä, tai nimi on virheellinen.

en: You have plenty of space to install <b>%s</b>, so we can automatically
    configure the rest of the installation for you.
    
    You're all set!
fi: Sinulla on runsaasti tilaa asentaa <b>%s</b>, joten voimme tehdä
    loput asetukset automaattisesti.
    
    Olet valmis!

en: You have provided a weak password: %s.  Press Done again to use anyway.
fi: Olet antanut heikon salasanan: %s. Napsauta Valmis uudelleen sen käyttämiseksi silti.

en: You haven't created any mount points for your %s %s installation yet:
fi: Et ole vielä luonut liitospisteitä %s %s -asennuksellesi:

en: You may add a keyboard layout by selecting it below:
fi: Lisää näppäimistöasettelu valitsemalla se tästä:

en: You must create a new filesystem on the root device.
fi: Juurilaitteelle on luotava uusi tiedostojärjestelmä.

en: You must provide and confirm a password.
fi: Salasana on annettava ja vahvistettava.

en: You need more space on the following file systems:
fi: Tarvitaan lisää tilaa seuraavilla tiedostojärjestelmillä:

en: You need to set up networking first if you want to use NTP
fi: Jos haluat käyttää NTP:tä, verkkoyhteyden asetukset on tehtävä ensin

en: You wake up inside an OS installer in Timbuktu, and it's six months in the future.  But, there are bugs.  Bugs everywhere.  Bugs you must live with.  This OS of the future isn't a stable OS you can rely on.  It's for testing purposes only.
fi: Heräät käyttöjärjestelmän asennuksen sisällä Timbuktussa, puoli
    vuotta tulevaisuudessa. Mutta se kuhisee ohjelmistovikoja. Vikoja kaikkialla. Vikoja, joiden kanssa täytyy elää. Tämä käyttöjärjestelmä on tulevaisuudesta, se ei ole vakaa, siihen ei voi luottaa. Se on vain koekäyttöön.

en: Your %(mount)s partition is less than %(size)s megabytes which is lower than recommended for a normal %(productName)s install.
fi: %(mount)s-osion koko on alle %(size)s megatavua, joka on vähemmän kuin normaalille %(productName)s -asennukselle suositellaan.

en: Your %(mount)s partition is too large for %(format)s formatting (allowable size is %(minSize)d MB to %(maxSize)d MB)
fi: Osio %(mount)s on liian suuri muodolle %(format)s (sallittu koko on väliltä %(minSize)d Mt - %(maxSize)d Mt)

en: Your %(mount)s partition is too small for %(format)s formatting (allowable size is %(minSize)d MB to %(maxSize)d MB)
fi: Osio %(mount)s on liian pieni muodolle %(format)s (sallittu koko on väliltä %(minSize)d Mt - %(maxSize)d Mt)

en: Your BIOS-based system needs a special partition to boot with %s's new disk label format (GPT). To continue, please create a 1MB 'BIOS Boot' type partition.
fi: BIOSia käyttävä järjestelmä vaatii erityisosion jotta se voi käynnistää %sn uudelta levynimiömuodolta (GPT). Luo 1 Mt:n "Bios Boot" -osio asennuksen jatkamiseksi.

en: Your current <b>%s</b> software selection requires <b>%s</b> of available space.
fi: Valitsemasi <b>%s</b>-ohjelmistovalinta tarvitsee <b>%s</b> vapaata tilaa.

en: Your root partition is less than 250 megabytes which is usually too small to install %s.
fi: Juuriosiosi koko on alle 250 megatavua, mikä on yleensä liian vähän %sn asennusta varten.

en: Your selected packages require %d MB of free space for installation, but you do not have enough available.  You can change your selections or exit the installer.
fi: Valitut paketit vaativat %d Mt vapaata tilaa, mutta tarpeeksi tilaa ei ole vapaana. Voit muuttaa valintoja tai poistua asennusohjelmasta.

en: Your system had dirty file systems which you chose not to mount.  Press return to get a shell from which you can fsck and mount your partitions. %s
fi: Koneessa on likaisesti suljettuja tiedostojärjestelmiä, joita et valinnut liitettäväksi. Paina enteriä, niin komentotulkki käynnistyy ja voit tarkistaa sekä liittää tiedostojärjestelmät. %s

en: Your system has been mounted under %(rootPath)s.
    
    Press <return> to get a shell. If you would like to make your system the root environment, run the command:
    
    	chroot %(rootPath)s
    
    %(msg)s
fi: Järjestelmä on liitetty %(rootPath)s-hakemistoon.
    
    Paina Enter päästäksesi komentotulkkiin. Jos haluat valita juuriympäristöksi oman järjestelmäsi, aja tämä komento:
    
    	chroot %(rootPath)s
    
    %(msg)s

en: Your system is mounted under the %s directory.
fi: Järjestelmäsi on liitetty %s-hakemistoon.

en: _Add
fi: _Lisää

en: _Add custom add-on...
fi: _Lisää oma lisäosa...

en: _Add mount point
fi: _Lisää liitospiste

en: _Auto-detected install media:
fi: T_unnistettu asennusmedia:

en: _Back
fi: _Takaisin

en: _Begin Installation
fi: _Aloita asennus

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Choose an ISO
fi: _Valitse ISO-tiedosto

en: _Configuration URL
fi: _Asetuksien URL

en: _Configure...
fi: _Määritä...

en: _Continue
fi: _Jatka

en: _Customize...
fi: _Mukauta...

en: _Delete It
fi: _Poista

en: _Do not install bootloader
fi: Ä_lä asenna käynnistyslatainta

en: _Done
fi: V_almis

en: _Eject
fi: _Poista levy

en: _Enable HTTP Proxy
fi: _Ota käyttöön HTTP-välityspavelin

en: _Encrypt
fi: _Salaa

en: _Exit Installer
fi: _Lopeta asennusohjelma

en: _Exit installer
fi: _Lopeta asennusohjelma

en: _FTP Proxy
fi: _FTP-välityspalvelin

en: _Finish configuration
fi: _Viimeistele asetukset

en: _Get me out of here!
fi: _Tahdon pois täältä!

en: _HTTP Proxy
fi: _HTTP-välityspalvelin

en: _I accept my fate.
fi: _Hyväksyn kohtaloni.

en: _ISO file:
fi: _ISO-tiedosto:

en: _Method
fi: _Metodi

en: _Modify Software Source
fi: _Muokkaa ohjelmistolähdettä

en: _Modify software selection
fi: _Muokkaa ohjelmistovalintaa

en: _Network Name
fi: _Verkon nimi

en: _No
fi: _Ei

en: _Options
fi: _Asetukset

en: _Proxy setup...
fi: Välitys_palvelimen asetukset...

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Quit installer
fi: _Lopeta asennus

en: _Reboot
fi: _Käynnistä uudelleen

en: _Reclaim space
fi: _Vapauta tilaa

en: _Remove Packages
fi: _Poista paketit

en: _Retry
fi: _Uudelleen

en: _Socks Host
fi: So_cks-isäntä

en: _Use Authentication
fi: _Käytä tunnistautumista

en: _Verify
fi: _Tarkista

en: _Yes
fi: _Kyllä

en: bootloader device
fi: käynnistyslatainlaite

en: c
fi: j

en: column
fi: sarake

en: description
fi: kuvaus

en: disk free
fi: levy vapaata

en: disks size
fi: levyjen koko

en: e2fsck cancelled by user request.
fi: e2fsck peruttiin käyttäjän pyynnöstä.

en: eg: "/", "/home", "swap" (minus the quotation marks)
fi: esim.: "/", "/home" tai "swap" (ilman lainausmerkkejä)

en: eg: "20 GB", "500mb" (minus the quotation marks)
fi: esim. ”20 GB”, ”500mb” (ilman lainausmerkkejä)

en: enter URL of your desired repository
fi: anna halutun asennuslähteen URL

en: file conflicts
fi: Tiedostoristiriita

en: filesystem configuration missing a type
fi: tiedostojärjestelmäasetuksista puuttuu tyyppi

en: fs free
fi: tiedostojärjestelmä vapaata

en: iSCSI not available
fi: iSCSI ei ole käytettävissä

en: insufficient disk inodes
fi: Ei tarpeeksi inodeja levyllä

en: insufficient disk space
fi: Ei tarpeeksi tilaa levyllä

en: lvs failed for %s
fi: lvs-komento epäonnistui taltioryhmälle %s

en: name
fi: nimi

en: no
fi: ei

en: older package(s)
fi: Vanhemmat paketit

en: package already installed
fi: Paketti on jo asennettu

en: package conflicts
fi: pakettiristiriita

en: package for incorrect arch
fi: Paketti on väärälle arkkitehtuurille

en: package for incorrect os
fi: Paketti on väärälle käyttöjärjestelmälle

en: q
fi: l

en: required package
fi: Vaadittu paketti

en: script
fi: komentosarja

en: summary
fi: yhteenveto

en: testing status...
fi: tarkistetaan tilaa...

en: the device containing /boot
fi: /boot-osion sisältävältä laitteelta

en: unpack
fi: purku

en: unplugged
fi: kytkemättä

en: use
fi: käytä

en: vginfo failed for %s
fi: vginfo-komento epäonnistui taltioryhmälle %s

en: yes
fi: kyllä

en: you have not created a bootloader stage1 target device
fi: käynnistyslataimen stage1-kohdelaitetta ei ole luotu

en: zFCP device %s not found, not even in device ignore list.
fi: zFCP-laitetta %s ei löydy edes laitteiden ohitusluettelosta.
